E-mailadres:
Wachtwoord:
 
   

Terrific twenty

Door Corné van Zeijl op 6 dec 2011 om 10:30 | Views: 6.002 | Categorie: Aandelen | Onderwerpen: Morgan Stanley, terrific twenty

Tussen alle lijstjes kwam ik een prachtige lijst van Morgan Stanley tegen: een langeretermijnlijstje. Volgens Morgan Stanley moet een belegger het in de nieuwe nifty fifty-aandelen zoeken.

Ter herinnering, de nifty fifty waren de vijftig Amerikaanse aandelen in de jaren zeventig, waarvoor beleggers maar één beslissing hoefden te maken en dat was kopen en vervolgens alleen maar blijven zitten.

Na een aantal jaren met mooie performance ging iedereen die aandelen najagen. De waardering nam explosieve vormen aan. In de grafiek hieronder ziet u duidelijk dat IBM op een koers-winstverhouding van 40 begon, bijna twee maal het marktgemiddelde. Dat was gelijk het hoogtepunt in de nifty fifty-periode.

Andere nifty fifty-namen waren bijvoorbeeld:

Echt lange termijn
Maar als u op het hoogtepunt van de nifty fifty-hype was ingestapt op mega-waarderingen dan was uw rendement uiteindelijk toch teleurstellend. Zoals altijd als u meegaat met hypes. De beleggers moesten nog decennia op de blaren zitten, ondanks de goede onderliggende winstgroei.

Gelukkig verdienden de echte langetermijnbeleggers ook met deze aandelen uiteindelijk goed geld. Dit kwam omdat de winsten gewoon door bleven groeien. Lange termijn is dan dus wel meer dan tien jaar.

In de AEX
Dit jaar zie je dat ook al in AEX. De drie aandelen waar u het mee heeft kunnen verdienen zijn:

  • Royal Dutch Shell
  • Unilever
  • ASML

Alledrie aandelen waar de gure wind van de euroschuldencrisis aan voorbij is gegaan en alledrie bedrijven met nauwelijks schulden. Bij Unilever maak ik me overigens wel wat zorgen over de het omzetdeel in de zuidelijke eurolanden.

Enige tijd geleden heeft Morgan Stanley onderzoek gedaan naar een dergelijk mandje in Japan. Raar maar waar, ook daar blijkt de nifty fifty-strategie uitstekend te werken. Groot voordeel is wel dat de overmatige rendementen daar alleen maar kwamen door bovenmatige winstgroei.

Deze aandelen zijn nauwelijks duurder geworden. Per saldo leverde dat 5% per jaar op. Sinds 1989 betekent dat een outperformance van 203% sinds 1989.

Terrific twenty
Morgan Stanley heeft een mandje met twintig namen gemaakt. Om maar met eenzelfde soepele naam te komen heb ik terrific twenty (T20) verzonnen. Deze T20 is geselecteerd op een hele lijst met kenmerken:

  • Kans op groei marktaandeel
  • Houdbaarheid van de marktpositie van het bedrijf
  • Pricing power
  • Mogelijkheden om kosten te besparen
  • Mogelijke verbeteringen in operational leverage
  • Sterkte van de return on equity
  • Hoe kijkt het management naar de strategische positie?
  • Houding van het management ten opzichte van de kapitaalsallocatie
  • Houding van het management betreffende corporate governance

Klik op de tabel voor een grote versie

Makkelijk beleggen
Ook heeft Morgan Stanley de karakteristieken van het lijstje even doorgerekend. Dit lijstje van twintig heeft:

  • een gemiddelde beurswaarde van 21 miljard euro: geen kleintjes dus
  • een gemiddelde winstgroei van 12%
  • een omzetgroei van 6%
  • een return on assets van 20% en dat is 7% meer dan het Europese gemiddelde

Met die Unibail ben ik het natuurlijk niet eens, het is een van de grootste onderwegingen in de portefeuille van het SNS Nederland Aandelenfonds. Maar overall kan ik me wel vinden in zo’n mandje met namen dat je eigenlijk maar eens in het jaar hoeft te controleren of ze nog wel de kwaliteit hebben die ze van te voren is toegedicht.

En tja, als het ooit een hype wordt, dan moet u goed opletten wanneer deze trend gaat keren. Maar dat is een luxezorg en een zorg voor veel later.


Corné van Zeijl is senior portfolio manager bij SNS Asset Management, waar hij verantwoordelijk is voor het SNS Nederlands Aandelenfonds. Van Zeijl schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Professioneel houdt hij posities aan in de meeste grote Nederlandse beursfondsen. Een overzicht van de over- en onderwegingen vindt u hier. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Gerelateerd

Morgan Stanley

Volgen
 
Klik hier om dit onderwerp te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

terrific twenty

Volgen
 
Klik hier om dit onderwerp te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

General Electric

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

IBM

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

McDonald's Corp

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Walt Disney Co

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Procter & Gamble

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Unibail-Rodamco

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Reacties

Volgen
 
Klik hier om dit forumtopic te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden bij nieuwe berichten.
2 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omlaag ↓
meermetminder
0
En Morgan wil dat wij kopen wat zij al hebben ? en jij krijgt 150 eur voor deze reclame ?
Titel column zou kunnen zijn : -= Economie doe je zo =-

(okee, dit is lollig :-) bedoeld)
2 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omhoog ↑

Plaats een reactie

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

Auteur Meer»

Corné van Zeijl

Corné van Zeijl schrijft over alles en dan nog wat: macro-economie, bedrijven, psychologie van beleggers en de effecten daarvan. Hij probeert u altijd informatie te geven die u ergens anders niet v...

Recente columns van Corné van Zeijl :

13:00 Party like it’s 1987 10
23 mei Bevolkingscohorten 3
18 mei Blij dat ik rij 4

Gerelateerde instrumenten Meer »

General Electric 19,11 -0,36%
Ga naar: Hefboomproducten
IBM 195,15 -0,49%
Ga naar: Hefboomproducten
McDonald's Corp 91,00 -0,53%
Ga naar: Hefboomproducten
Procter & Gamble 62,36 -0,05%
Unibail-Rodamco 135,65 +1,76%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties
Walt Disney Co 44,19 -0,05%

Meer columns Aandelen Meer »

22 mei Sprookjesbook 3
22 mei Tingeling, de bodembel! 15
21 mei Summer Blues 1
21 mei Speelbal SNS 8
Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
Gesponsorde links

IEX Video: uitgelicht