Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor
Wall Street sluit lager door aanhoudend Midden-Oosten conflict
Beeld: Reuters

IEX Liveblog 17 juni 2025

Updates

  1. Wall Street sluit lager door aanhoudend Midden-Oosten conflict

    Wall Street sluit lager door aanhoudend Midden-Oosten conflict

    Jasper Oosting
    22:00

    Amerikaanse aandelen sloten dinsdag lager door het voortdurende conflict tussen Israël en Iran, dat al vijf dagen duurt en de onzekerheid bij beleggers hoog houdt. De S&P 500 verloor 0,85% tot 5.982 punten, de Nasdaq daalde 0,92% naar 19.521 punten en de Dow Jones zakte 0,72% tot 42.210 punten. De volatiliteitsindex klom gedurende de dag.

    Conflict escaleert verder

    President Trump riep op tot een "onvoorwaardelijke overgave" van Iran nadat het Amerikaanse leger meer gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten stuurt. Alleen de energiesector steeg mee met de olieprijzen, die meer dan 4% omhoog gingen. Brent-olie sloot op $76,45 per vat, een stijging van 4,4%. Analisten vrezen voor verstoringen in olietransporten via de strategische Straat van Hormuz.

    Amerikaanse economische cijfers teleurstellend

    Daarnaast toonden Amerikaanse economische cijfers een gemengd beeld: de detailhandelsverkopen daalden in mei meer dan verwacht, terwijl de fabrieksproductie nauwelijks steeg. Het Republikeinse Congres overweegt ondertussen aanpassingen aan de belastingwet van Trump, die volgens het Congressional Budget Office het deficit met 2,8 biljoen dollar zou doen stijgen over tien jaar.

  2. xAI van Musk zoekt 4,3 miljard dollar extra financiering

    xAI van Musk zoekt 4,3 miljard dollar extra financiering

    Reuters
    20:26

    De AI-startup xAI van Elon Musk is in gesprek om 4,3 miljard dollar op te halen via een kapitaalronde, bovenop plannen voor 5 miljard dollar aan leningen, zo meldt persbureau Reuters. Het bedrijf achter de Grok chatbot heeft sinds de oprichting in 2023 al 14 miljard dollar opgehaald. De waardering steeg van 51 miljard dollar eind 2024 naar 80 miljard dollar eind eerste kwartaal.

    xAI verwacht in 2025 ongeveer 13 miljard dollar uit te geven, meer dan 1 miljard dollar per maand, vanwege de hoge kosten van AI-ontwikkeling. Het bedrijf concurreert met OpenAI, dat in maart aankondigde tot 40 miljard dollar op te halen tegen een waardering van 300 miljard dollar.

  3. Trump zegt TikTok-deadline waarschijnlijk opnieuw te verlengen

    Trump zegt TikTok-deadline waarschijnlijk opnieuw te verlengen

    Reuters
    19:55

    President Donald Trump zei dinsdag dat hij de deadline waarschijnlijk opnieuw zal verlengen voor ByteDance om de Amerikaanse activiteiten van TikTok af te stoten, zo meldt persbureau Reuters. De huidige deadline van 19 juni zou dan voor de derde keer worden uitgesteld. Trump heeft al eerder gezegd dat de app hem hielp bij jonge kiezers tijdens de verkiezingen van 2024.

    Er was dit voorjaar een deal in de maak waarbij Amerikaanse operaties van TikTok zouden worden afgesplitst naar een nieuw Amerikaans bedrijf, maar China blokkeerde deze plannen na de aankondiging van Trump van hoge tarieven op Chinese goederen. Democratische senatoren beweren dat Trump geen juridische autoriteit heeft om de deadline te verlengen en dat voorgestelde deals niet voldoen aan de wettelijke eisen.

  4. Streaming wint voor het eerst van traditionele tv in VS

    Streaming wint voor het eerst van traditionele tv in VS

    Reuters
    19:55

    Streamingdiensten hebben voor het eerst omroep- en kabeltelevisie overtroffen in de Verenigde Staten, zo meldt persbureau Reuters. In mei nam streaming 44,8% van het totale tv-gebruik voor zijn rekening, meer dan omroep (20%) en kabel (24%) samen. YouTube van Google was met 12,5% de grootste streamingdienst.

    De mijlpaal benadrukt de groeiende dominantie van platforms zoals YouTube en Netflix over traditionele televisie. Ook gratis advertentie-ondersteunde streamingdiensten zoals PlutoTV, Roku Channel en Tubi wonnen aan populariteit. De trend weerspiegelt hoe kijkers steeds meer kiezen voor on-demand content boven vaste tv-schema's.

  5. Olieprijzen stijgen door escalatie Iran-Israël conflict

    Olieprijzen stijgen door escalatie Iran-Israël conflict

    Reuters
    18:18

    Olieprijzen stegen dinsdag fors door het aanhoudende conflict tussen Iran en Israël, zo meldt persbureau Reuters. Brent ruwe olie steeg 2,88% naar $75,35 per vat, terwijl Amerikaanse WTI-olie 1,99% hoger stond op $73,20. Beide contracten schommelden sterk tijdens de handelsdag.

    Iran schortte gedeeltelijk de gasproductie op bij het South Pars-veld na een Israëlische aanval die zaterdag brand veroorzaakte. Israël raakte ook een Iraans oliedepot. Analisten wijzen op de terugkeer van geopolitiek risico op oliemarken die al te maken hebben met een krap evenwicht tussen vraag en aanbod.

    De markt houdt vooral de Straat van Hormuz in de gaten, een vitale doorgang voor olietransporten. Een botsing tussen twee tankers daar benadrukte de risico's, hoewel experts het gevaar van afsluiting als laag inschatten.

  6. Slotcall: dit was de beursdag van 17 juni

    Slotcall: dit was de beursdag van 17 juni

    Redactie IEX
    17:40

    De Amsterdamse beurs is met 0,4% in de min gesloten op 920 punten.

     

    Doordat de olieprijs weer aantrekt mag Shell zich koploper noemen, gevolgd door de andere twee stijgers KPN en DSM-Firmenich. Groot feest is het verder niet in de hoofdindex: Universal Music verliest bijna 3% na een flinke verkoopgolf (volgens Bloomberg een 'block trade' via Goldman Sachs), en ook elders op het Damrak blijft de stemming gematigd. In de AMX springen SBM Offshore en Vopak eruit in het gezelschap van Allfunds dat met olie niets te maken heeft. Air France-KLM verliest juist terrein: hogere brandstofkosten tikken snel aan. Het laagst staat Corbion, naar verluidt ook dankzij Goldman Sachs, met een verlies van ruim 5%.

    As we speak staan de beurzen op Wall Street in het rood.  

    Dit is de tussenstand: 

    • S&P 500: -0,3%
    • Nasdaq: -0,4%
    • Dow: -0,2%

    De importprijzen in de VS bleven vorige maand gelijk en de detailhandelsverkopen zijn in mei harder dan verwacht gedaald. Gisteren leek het er even op dat er mogelijk een oplossing zou worden gevonden in het conflict tussen Israël en Iran. Vandaag blijkt dat niet zo te zijn. Het lijkt zelfs erger te worden, nu Donald Trump inwoners van Teheran waarschuwt om te vertrekken.

    De goudprijs stijgt en centrale banken wereldwijd stapelen hun voorraden op. Volgens de World Gold Council verwacht 95% van de instellingen dat die honger naar edelmetaal voorlopig aanhoudt. En waar goud glanst, kwijnt de dollar: uit onderzoek van Bank of America blijkt dat beleggers niet zo pessimistisch zijn geweest over de dollar sinds 2004.

    Rentes

     

    Japanse rente

    De Bank of Japan heeft dinsdag de rente ongemoeid gelaten en besloten het tempo van haar balansafbouw volgend jaar te verlagen. Daarmee geeft de centrale bank aan voorzichtig te willen zijn bij het afbouwen van het omvangrijke stimuleringsbeleid dat al meer dan 10 jaar loopt.

    De beslissing komt op een moment waarop het oplopende conflict in het Midden-Oosten en Amerikaanse importheffingen het voor de Japanse centrale bank moeilijker maken om de nog altijd lage rente te verhogen en de balans te verkleinen, die inmiddels ongeveer zo groot is als de Japanse economie.

    Het obligatie-afbouwplan blijft ongewijzigd: de obligatieaankopen worden met 400 miljard yen per kwartaal afgebouwd tot 3 biljoen yen per maand in maart 2026. Vanaf 2026 wordt dit tempo gehalveerd, zodat de maandelijkse aankopen dalen tot 2 biljoen yen in maart 2027.

    De agenda voor morgen, met als hoogtepunt het rentebesluit van de Fed:

    • 00:50 – Export mei (Jap)
    • 08:00 – Consumenten- en producentenprijzen mei (VK)
    • 09:30 – Riksbank rentebesluit (Zwe)
    • 11:00 – Inflatie mei def (eur)
    • 13:00 – Hypotheekaanvragen wekelijks (VS)
    • 14:30 – Woningbouw en bouwvergunningen - Mei (VS)
    • 16:30 – Olievoorraden wekelijks (VS)
    • 20:00 – Federal Reserve rentebesluit (VS)
    • 20:00 – Federal Reserve dot plot en econ. ramingen (VS)
    • 20:30 – Federal Reserve toelichting Jerome Powell (VS)

    En dan nog even dit

    De deals van vandaag: 

     

  7. Eli Lilly koopt Verve Therapeutics voor 1 miljard dollar

    Eli Lilly koopt Verve Therapeutics voor 1 miljard dollar

    Redactie IEX
    15:55

    De deal stond vanochtend al in de steigers, nu is hij rond: Eli Lilly neemt Verve Therapeutics over voor 10,5 dollar per aandeel, goed voor een totale overnamesom van 1 miljard dollar. Verve ontwikkelt eenmalige genetische behandelingen voor hart- en vaatziekten. Daarmee haalt Lilly opnieuw een biotechbedrijf binnen.

  8. Wall Street rood geopend

    Wall Street rood geopend

    Redactie IEX
    15:35

    De Amerikaanse beurzen openen met lichte verliezen: de Dow Jones zakt met bijna 0,3% procent, de Nasdaq en de S&P 500 met 0,4%

    Verder bleven de importprijzen in de VS vorige maand gelijk en zijn de detailhandelsverkopen in mei harder dan verwacht gedaald. Bitcoin en goud staan licht in het rood.

  9. Goud blijft favoriet in onzekere tijden

    Goud blijft favoriet in onzekere tijden

    Redactie IEX
    14:15

    Centrale banken zetten hun goudhonger onverminderd voort. Volgens een jaarlijks onderzoek van World Gold Council verwacht 95% van de ondervraagde instellingen dat de wereldwijde goudreserves het komende jaar verder zullen stijgen. 

    Die verwachting komt niet uit de lucht vallen: al drie jaar op rij kopen centrale banken meer dan 1.000 ton goud per jaar. Dat is ruim het dubbele van het gemiddelde in het decennia ervoor.

    Achter die koopdrift schuilt vooral onzekerheid. Geopolitieke spanningen en twijfels over traditionele reservemunten maken goud opnieuw aantrekkelijk. Voor centrale banken blijft het edelmetaal een veilige haven in onzekere tijden.

  10. Oude zorgen keren terug: centrale banken onder politieke druk

    Oude zorgen keren terug: centrale banken onder politieke druk

    Redactie IEX
    13:35

    Centrale banken horen de inflatie te bewaken, niet de staatskas. Toch groeit de vrees dat die grens vervaagt.

    Toen centrale banken massaal staatsobligaties opkochten, laaide de discussie over fiscal dominance op: wie is hier eigenlijk de baas, de centrale bank of de minister van Financiën? Dat debat leek weg toen de rente snel werd verhoogd.

    Maar nu keert het terug. De Bank of Japan draait plots de afbouw van obligatieaankopen terug, terwijl inflatie nog altijd boven de 2% ligt. Ook in de VS klinkt de roep om renteverlagingen, om de staatsschuld betaalbaar te houden. En daarmee is fiscal dominance terug van weggeweest.

  11. Beleggers mijden dollar als nooit tevoren

    Beleggers mijden dollar als nooit tevoren

    Redactie IEX
    12:50

    Beleggers zijn volgens Bank of America's maandelijkse enquête niet zo negatief geweest over de Amerikaanse dollar in twintig jaar. De netto-overwogen positie is op het laagste punt sinds 2004.

  12. De handelsovereenkomst VK-VS

    De handelsovereenkomst VK-VS

    Redactie
    12:45

    Leeg.

    Trump: You all know the great PM of the UK and we just signed a document *drops documents* Trump: A little windy out here. We just signed it and so we have our trade agreement with the EU

    [image or embed]

    — Acyn (@acyn.bsky.social) 16 juni 2025 om 23:29
  13. ZEW-index stijgt; meer beleggersvertrouwen in Duitsland

    ZEW-index stijgt; meer beleggersvertrouwen in Duitsland

    Fleur van Dalsem
    11:50

    Het Duitse beleggersvertrouwen is in juni sterker gestegen dan verwacht, zo meldde het ZEW-instituut voor economisch onderzoek. De economische sentimentindex steeg naar 47,5 punten, ten opzichte van 25,2 punten in mei.

    Analisten gepolst door Reuters hadden gerekend op een stand van 35,0 punten. Het optimisme in de ZEW-index weerspiegelt de meest recente prognoses van vier Duitse economische instituten, die vorige week werden gepubliceerd. Die instellingen voorzien nu economische groei in Duitsland dit jaar, na twee jaren van krimp.

    “Het vertrouwen neemt toe,” aldus ZEW-voorzitter Achim Wambach. Volgens Wambach kunnen het recente rentebesluit van de Europese Centrale Bank en de stimuleringsmaatregelen van de Duitse regering een einde maken aan de economische stagnatie in Duitsland. Het Duitse kabinet keurde deze maand een belastingverlaging van €46 miljard goed om bedrijven te steunen en de zwakke economie tot en met 2029 nieuw leven in te blazen.

    Het parlement gaf in maart ook groen licht voor een forse verhoging van de uitgaven, met een infrastructuurfonds van €500 miljard, waarbij defensie-investeringen grotendeels buiten de begrotingsregels worden gehouden. VP Bank-analist Thomas Gitzel waarschuwde dat enige voorzichtigheid geboden is, gezien het Europese handelsconflict met de VS en spanningen in het Midden-Oosten.

     

  14. Israël en Iran gaan door met ruziemaken en dat doet beurzen geen goed

    Israël en Iran gaan door met ruziemaken en dat doet beurzen geen goed

    Fleur van Dalsem
    11:35

    Gisteren leek het er even op alsof er mogelijk een oplossing kwam tussen het conflict van Israël en Iran. Vandaag blijkt dat niet zo te zijn. Het lijkt zelfs erger te worden, nu Donald Trump inwoners van Teheran waarschuwt om te vertrekken. 

     

    De beurskoersen in Europa reageren niet goed op dit nieuws en staan lager. Ook de VS lijkt lager te gaan openen straks. Obligaties staan wel weer hoger.

  15. Novo Nordisk gooit miljarden weg

    Novo Nordisk gooit miljarden weg

    Redactie
    11:00

    Het jaarverslag van Novo Nordisk bevat een interessant voetnootje over hun belangrijkste medicijn, Ozempic, dat vorig jaar wereldwijd goed was voor $19 miljard omzet.

    "Voor Ozempic in Canada geldt tot 2026 bescherming op basis van regulatoire gegevens," aldus het rapport van Novo Nordisk, dat vorige week opnieuw de titel van grootste bedrijf van Europa qua beurswaarde opeiste.

    Science heeft het verhaal: patenten in Canada moeten elk jaar worden betaald, en dat kost de lieve som van $250. Daar had Novo Nordisk geen zin in; in 2017 wilden ze het geld terug en vanaf 2018 is er helemaal niet meer betaald.

    Exit patent in Canada en een deel van de $2,5 miljard Canadese Ozempic-omzet. Maar de voetnoot bij deze voetnoot zit hem in de discussie of een Canadese generieke versie van Ozempic misschien in aanmerking komt voor gebruik in de VS via het zogeheten Section 804-importprogramma. En dat zou Novo nog heel wat meer kosten.

  16. Veel vraag naar LNG van Shell uit Canada

    Veel vraag naar LNG van Shell uit Canada

    Fleur van Dalsem
    10:35

    Kopers zijn geïnteresseerd in Shell’s LNG Canada-project omdat het gebruikmaakt van de AECO-prijsindex uit de Canadese provincie Alberta als referentiepunt, die lager ligt dan de Amerikaanse Henry Hub-prijs. Dat zei topman Wael Sawan van Shell vandaag. Beleggers lijken daar blij mee, want de koers van Shell staat 1,34% hoger. 

    “Wat LNG Canada zo aantrekkelijk maakt, terugkijkend, is de koppeling aan de AECO-index,” zei Sawan op de Energy Asia-conferentie. Hij voegde daaraan toe dat er meer aanbod van AECO-gas zal zijn tegen lagere prijzen.

    “Het prijsverschil tussen AECO en Henry Hub, plus de nabijheid van Azië — al die factoren maken dit project bijzonder aantrekkelijk. Bovendien wordt het een van de meest koolstofarme LNG-projecten ter wereld,” aldus de Shell-topman.

    De AECO-prijs lag maandag op 96,6 Canadese cent (71,4 Amerikaanse cent) per miljoen British thermal units (MMBtu), volgens cijfers van SNL Financial. Ter vergelijking: de futuresprijs voor Henry Hub-gas lag op $3,746 per MMBtu.

    Het LNG Canada-project, de eerste Canadese LNG-exportfaciliteit, zal naar verwachting 14 miljoen ton vloeibaar aardgas per jaar produceren. De eerste lading LNG wordt deze maand verwacht. LNG Canada is een joint venture van Shell, Petronas, PetroChina, Mitsubishi Corporation en Korea Gas.

  17. Bedankt Goldman

    Bedankt Goldman

    Redactie
    10:30

    FD - Het lijkt erop dat Goldman Sachs achter de flinke koersdalingen van Universal Music Group en Corbion zit. De zakenbank verkocht zo’n 14 miljoen aandelen UMG, blijkt uit cijfers van Bloomberg. Ook doet Goldman Sachs 1,8 miljoen aandelen Corbion van de hand. UMG staat hierdoor nu 3,8% in de min, terwijl Corbion 4,8% lager noteert.

  18. Japanse rente blijft op hetzelfde niveau

    Japanse rente blijft op hetzelfde niveau

    Fleur van Dalsem
    10:20

    De Bank of Japan heeft dinsdag de rente ongemoeid gelaten en besloten het tempo van haar balansafbouw volgend jaar te verlagen. Daarmee geeft de centrale bank aan voorzichtig te willen zijn bij het afbouwen van het omvangrijke stimuleringsbeleid dat al meer dan 10 jaar loopt.

    De beslissing komt op een moment waarop het oplopende conflict in het Midden-Oosten en Amerikaanse importheffingen het voor de Japanse centrale bank moeilijker maken om de nog altijd lage rente te verhogen en de balans te verkleinen, die inmiddels ongeveer zo groot is als de Japanse economie.

    “Voorlopig is er sprake van extreem grote onzekerheid over het handelsbeleid van verschillende landen,” zei BOJ-gouverneur Kazuo Ueda tijdens een persconferentie na afloop van de beleidsvergadering.

    “Daardoor zijn er grotere neerwaartse risico’s voor zowel de Japanse economie als de inflatie.” Zoals verwacht hield de centrale bank de korte rente op 0,5%, unaniem besloten tijdens de tweedaagse beleidsvergadering.

    Het obligatie-afbouwplan blijft ongewijzigd: de obligatieaankopen worden met 400 miljard yen per kwartaal afgebouwd tot 3 biljoen yen per maand in maart 2026. Vanaf 2026 wordt dit tempo gehalveerd, zodat de maandelijkse aankopen dalen tot 2 biljoen yen in maart 2027.

  19. Amerikaanse staatsschuld stijgt naar $59 biljoen

    Amerikaanse staatsschuld stijgt naar $59 biljoen

    Fleur van Dalsem
    10:05

    De plannen van Donald Trump zijn niet staatsschuld verlagend, maar verhogend. 

Gerelateerd

Reacties

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.