Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Vooruitblik kwartaalcijfers ASML: dit kunnen we verwachten

Beleggers kijken er al wekenlang naar uit: de kwartaalcijfers die ASML morgen voorbeurs publiceert. Wat zijn de verwachtingen? En waar moet u vooral op letten?

Vooruitblik kwartaalcijfers ASML: dit kunnen we verwachten
Beeld: © iStock

ASML staat deze week vol in de schijnwerpers. Niet alleen vanwege de kwartaalcijfers, maar ook door nieuwe spanningen rond internationale handel, onzekerheid over de kracht van AI en twijfels over exportrestricties. De outlook is zoals altijd van belang, maar er zijn dit keer meerdere onzekere variabelen waarmee beleggers rekening moeten houden. 

Neem de AI-hype. De vraag naar geavanceerde chips is nog altijd groot, maar Chinese bedrijven suggereren inmiddels dat kunstmatige intelligentie met minder rekenkracht toe kan dan gedacht. Minder chips, of simpelweg minder high-end, zou de enorme vraaggolf richting EUV-machines wat kunnen afremmen.

Daar komt de geopolitiek bovenop. De Amerikaanse president Trump kwam dit weekend met een tarieventraktatie: populaire consumentenelektronica zoals smartphones, laptops en halfgeleiders worden vrijgesteld van nieuwe importheffingen, meldde Bloomberg. Ook apparatuur om chips te produceren valt buiten de tarieven. In onze wekelijkse Vooruitblik stonden we al uitgebreid stil bij de cijferpublicatie van ASML.

Ten opzichte van de piek op circa €1000 in juli '24 staat ASML nu een kleine 40% lager. Het gros van de analisten blijft toch nog altijd positief. Van de 39 geraadpleegde experts (Reuters) geven er 30 een koopadvies, 6 een houdadvies en slechts 3 een verkoopadvies. 

Lees hier de laatste analyse van ASML: vraag naar geavanceerde chips blijft toenemen

Orderinstroom ASML

Voor Q1 2025 verwachten analisten een omzet van €7,73 miljard (+46% yoy), een brutomarge van 52,5% (was 49,5% in Q4) en een winst per aandeel van €5,65. De groei wordt vooral gedragen door de verkoop van EUV-machines, waaronder het nieuwe NXE 3800E-model. Maar de grote vraag is: hoe zit het met de orderinstroom? In het vorige kwartaal stelde die niet teleur: €7,1 miljard. Voor dit kwartaal hopen analisten op een herstel richting €3,5 tot €5 miljard. 

Normaal gesproken letten beleggers goed op het aantal binnengekomen orders, maar ASML publiceert dit vanaf het einde van dit jaar. Dan blijft het bedrijf wel de omvang van het orderboek communiceren. Op basis van de optiemarkt rekent Bloomberg op een koersreactie van zo’n 7% — iets boven het gemiddelde van 6,5% over de laatste twintig kwartaalrapporten. Zes van de laatste acht keer bleek de werkelijke beweging groter dan vooraf ingeprijsd. De markt zit dus op het puntje van de stoel.

Overige consensustaxaties

  • Omzet: $8,08 miljard (+40,7% yoy)
  • Winst per aandeel (EPS): $6,12 (+81,1% yoy)
  • Brutomarge: Rond de 51-52%
  • Orderinstroom: Verwacht tussen $3,5 en $5 miljard

Dit artikel is voor leden van IEX.nl. Bent u al lid? Log dan hier in

Wilt u dit artikel verder lezen? Word dan nu gratis lid en krijgt direct toegang dit artikel!

Al meer dan 150.000 beleggers gingen u voor! Lid worden van IEX is geheel vrijblijvend, u zit nergens aan vast.