Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Take Five: Een kwestie van vertrouwen?

Take Five: Een kwestie van vertrouwen?
Beeld: Reuters

26 jan (Reuters) - Slik een tablet tegen reisziekte, want de wervelwind gaat deze week verder. Er staat een pittige eerste rentevergadering van de Federal Reserve van het jaar op de agenda, wankele relaties tussen de VS en Europa en nervositeit in Japan.

Apple, Microsoft, Meta, Tesla en Samsung komen met cijfers en er is een stortvloed aan rentevergaderingen in opkomende markten.

Hier is alles wat u moet weten over wat de markten in beweging brengt, door Marc Jones en Amanda Cooper in Londen, Lewis Krauskopf in New York en Gregor Stuart Hunter in Singapore.

1/VEILIGE GROENLAND-LANDING?

Nu de Amerikaanse president Donald Trump, Europa en de NAVO een stap terug lijken te doen van hun ijzige afgrond over Groenland, hopen de markten – met uitzondering van de goudbeleggers en wapenbedrijven – dat de spanningen verder wegebben.

Daarvoor willen ze meer tastbare details zien over de “raamwerkdeal” die de partijen hebben gesloten, en dat de crisis buiten Trumps socialmediakanalen blijft.

Het zou kunnen helpen om de wereldwijde aandelenmarkten terug naar recordhoogten te brengen en even op de rem te trappen bij de ogenschijnlijk niet te stoppen goudrally, die inmiddels boven de $5.000 per ounce is uitgekomen, al kan het gezien de manier waarop dit jaar begon net zo goed ruimte maken voor een nieuw geopolitiek brandpunt.

2/VECHT TEGEN DE FED

De Federal Reserve houdt haar nieuwste rentevergadering en, aangezien Jerome Powell & co woensdag naar verwachting de rente ongewijzigd laten, ligt de focus minstens zozeer op de bedreigingen voor de gekoesterde onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

Beleggers zullen uiteraard letten op signalen over wanneer de rente kan bewegen, maar dit is de eerste keer dat Powell een persconferentie van de Fed houdt sinds deze maand bekend werd dat de regering-Trump een onderzoek is gestart naar zijn miljardenrenovatie van het Fed-hoofdkantoor.

Powell heeft die stap bestempeld als een “voorwendsel” om meer invloed op de rente te krijgen. Het komt bovenop twee andere belangrijke subplots in de onafhankelijkheidsstrijd: de zaak bij het Amerikaanse Hooggerechtshof over Trumps poging om gouverneur Lisa Cook te ontslaan, en zijn nog aan te kondigen beslissing over wie Powell in mei zal opvolgen als Fed-chef.

3>HOE MAGNIFIEK?

Vier van de zeven zogenoemde “Magnificent Seven”-techreuzen uit de VS rapporteren deze week cijfers – Microsoft, Apple, Facebook-moeder Meta en Elon Musks Tesla – net als het Zuid-Koreaanse Samsung.

Voor velen is de sleutel in welke mate hun enorme uitgaven – in sommige gevallen steeds vaker gefinancierd met schulden – aan de wereldwijde AI-wapenwedloop vruchten afwerpen.

Alleen de verwachtingen overtreffen is niet meer genoeg. Bedrijven moeten ze verpulveren en voldoende gedurfde guidance bieden om beleggers gerust te stellen over hun stratosferische waarderingen.

Afgezien van de geopolitieke schokken van de afgelopen weken zijn het momenteel juist segmenten buiten AI die het sterkst presteren. De Magnificent Seven zouden kunnen merken dat aandeelhouders die gewend zijn geraakt aan kaskrakerresultaten nog meer grandeur verlangen.

4/NERVOOSITEIT IN JAPAN

De campagne in Japan warmt op in aanloop naar de vervroegde verkiezing van 8 februari, die premier Sanae Takaichi heeft uitgeschreven om haar greep op de regerende Liberaal-Democratische Partij te verstevigen.

Takaichi’s beloften om de uitgaven te verhogen en de verkoopbelasting op voedsel twee jaar op te schorten, hebben de yen en Japanse staatsobligaties afgeranseld, zodanig dat minister van Financiën Satsuki Katayama vorige week tot kalmte moest manen en de Bank of Japan hints op renteverhogingen liet vallen.

Analisten vrezen dat de yen los is geraakt van zijn traditionele anker – de kloof tussen de Japanse en Amerikaanse langetermijnrentes – en dat het wispelturige gedrag op de obligatiemarkt aantoont dat beleggers nu zweten over de schuldratio van het land van 221% van het bbp.

5/HOUD U VAST

Er is een bonte verzameling centrale banken uit opkomende markten die bijeenkomen en hoewel er niet veel directe bewegingen zullen zijn, zullen er volop signalen te lezen zijn terwijl de sterke periode voor valuta’s, schuld en aandelen uit opkomende markten voortduurt.

Zwaargewicht Brazilië zal naar verwachting opnieuw de rente ongewijzigd houden op 15%, maar kan wel hinten op een verlaging. Chili wordt verwacht bijna een kopie daarvan te zijn met 4,5%. Hongarije zal waarschijnlijk op 6,5% blijven nu zijn cruciale verkiezingen dichterbij komen. Zuid-Afrika blijft naar verwachting op 6,75% vanwege hoge elektriciteitsinflatie, al is een verlaging niet volledig uitgesloten.

Het zal echter niet allemaal zijwaarts gaan. Colombia wordt verwacht de rente met tussen de 0,25 en 0,5 procentpunt te verlagen, ondanks recente loonstijgingen, en Ghana zal naar verwachting met 300 basispunten verlagen, nu de cedi is beginnen te wankelen na de goudgerelateerde rally van het afgelopen jaar.

(Grafieken door Prinz Magtulis, samengesteld door Marc Jones, redactie door Alex Richardson en Sharon Singleton)

Reuters Bron: Reuters. Dit artikel is automatisch vertaald. Bekijk het originele artikel.

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 

Reacties

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.

Forumregels | Lees hier het forumreglement

Kwaliteit boven kwantiteit

Lever een duidelijke en constructieve bijdrage aan de discussie. Kwaliteit trekt kwaliteit aan.

Blijf ontopic

beperk je reactie tot het onderwerp van het forumdraadje en haal er geen andere zaken bij.

Respecteer je medemens

Een afwijkende visie op een bedrijf rechtvaardigt geen persoonlijke aanvallen. Reageer op de inhoud van iemands argumenten, niet op de persoon;