Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

BOJ kiest waarschijnlijk voor 'constructieve ambiguïteit' over renteverhogingen

BOJ kiest waarschijnlijk voor 'constructieve ambiguïteit' over renteverhogingen
Beeld: Reuters

Door Leika Kihara

TOKIO, 5 dec (Reuters) - Beleggers die duidelijkheid zoeken bij de Bank of Japan over hoe ver de rente nog kan stijgen, kunnen teleurgesteld raken, zeggen voormalige centrale bankiers, omdat eenduidige schattingen van de neutrale rente te moeilijk en zelfs contraproductief zijn.

Gouverneur Kazuo Ueda’s havikachtige signalen van maandag hebben ertoe geleid dat markten de kans op een verhoging van de beleidsrente van de BOJ in december naar 0,75% van 0,5% bijna volledig hebben ingeprijsd.

Hij zei ook dat de centrale bank duidelijkere aanwijzingen zal geven over hoe ver de beleidsrente afstaat van de neutrale rente – het niveau dat groei noch stimuleert noch afremt – waardoor de aandacht toeneemt voor welke signalen hij kan geven over het toekomstige pad van renteverhogingen.

De huidige schattingen van de BOJ suggereren dat Japan’s nominale neutrale rente ergens in een bandbreedte van 1% tot 2,5% ligt.

Aangezien een verhoging naar 0,75% de beleidsrente dicht bij de onderkant van die bandbreedte zou brengen, wedden sommige analisten erop dat de BOJ de schatting van de neutrale rente zal verhogen om markten duidelijk te maken dat zij de rente nog kan blijven verhogen zonder de economie te schaden.

Hoewel BOJ-functionarissen zich op de vlakte houden, betwijfelen voormalige centrale bankiers dat zij een precieze, nieuwe schatting van de neutrale rente zullen onthullen die aan de marktverwachtingen voldoet.

“Ik verwacht niet dat er veel uit de BOJ zal komen,” zei Seisaku Kameda, de voormalige top-econoom van de BOJ, die voorspelt dat Ueda kan aangeven waar binnen de brede bandbreedte de neutrale rente zou kunnen liggen – maar geen verdere duidelijkheid zal geven.

“Wanneer er zoveel onzekerheid is, wil je jezelf niet vastleggen door je handen te binden aan een vast cijfer. Je hebt constructieve ambiguïteit nodig om jezelf beleidsruimte te laten,” zei Kameda, die betrokken was bij het opstellen van de economische ramingen van de BOJ.

Ayako Fujita, ook een voormalig BOJ-functionaris en nu hoofd-econoom Japan bij JPMorgan, verwacht dat de BOJ zal benadrukken dat 1,0% slechts de onderkant is van de geschatte bandbreedte voor de neutrale rente, en dat het werkelijke niveau hoger kan liggen.

“Maar ze zal blijven zeggen dat ze niet echt weet wat het werkelijke niveau is,” zei ze. “De BOJ wil waarschijnlijk dat markten een neutrale rente rond 1,5% inprijzen. De communicatie zal echter lastig zijn.”

De BOJ is niet de enige centrale bank die huivert om details over de neutrale rente te onthullen. Hoewel die door centrale banken als referentiepunt wordt gebruikt bij het bepalen van het monetair beleid, is zij niet direct observeerbaar en moeilijk te schatten omdat factoren die haar beïnvloeden, zoals productiviteit, in de tijd veranderen.

Sommige marktpartijen zeggen dat de BOJ havikachtige guidance moet geven en beloven de rente te blijven verhogen, zelfs na een verhoging naar 0,75%, om een nieuwe golf van yen-verkopen te voorkomen.

Maar Nobuyasu Atago, die tijdens zijn periode bij de BOJ als stafmedewerker van de raad fungeerde, waarschuwt voor het gevaar om de markten met zulke signalen te prikkelen.

“Wanneer de obligatiemarkt zo nerveus is, zou de BOJ ervoor zorgen dat de rentes de pan uit rijzen op het moment dat zij een havikachtige schatting van de neutrale rente vrijgeeft,” zei Atago, momenteel hoofdeconoom bij het Rakuten Securities Economic Research Institute.

“Ik denk dat dat een heel slecht idee zou zijn.”

(Verslag door Leika Kihara; Redactie door Sam Holmes)

Reuters Bron: Reuters. Dit artikel is automatisch vertaald. Bekijk het originele artikel.

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 

Reacties

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.

Forumregels | Lees hier het forumreglement

Kwaliteit boven kwantiteit

Lever een duidelijke en constructieve bijdrage aan de discussie. Kwaliteit trekt kwaliteit aan.

Blijf ontopic

beperk je reactie tot het onderwerp van het forumdraadje en haal er geen andere zaken bij.

Respecteer je medemens

Een afwijkende visie op een bedrijf rechtvaardigt geen persoonlijke aanvallen. Reageer op de inhoud van iemands argumenten, niet op de persoon;