Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Japanse zeevruchten verstrikt in escalerend diplomatiek conflict met China

Japanse zeevruchten verstrikt in escalerend diplomatiek conflict met China
Beeld: Reuters

Door Kaori Kaneko en Eduardo Baptista

TOKIO/PEKING (Reuters) - China heeft Japan laten weten dat het alle import van Japanse zeevruchten zal verbieden, meldden media woensdag, in wat lijkt op de nieuwste salvo in een escalerend diplomatiek geschil tussen de twee grootste economieën van Azië.

De spanningen tussen de twee landen laaiden op nadat de nieuwe Japanse premier Sanae Takaichi deze maand zei dat een Chinese aanval op Taiwan die het voortbestaan van Japan bedreigt, een militaire reactie zou kunnen uitlokken.

China heeft geëist dat zij haar opmerkingen intrekt en riep zijn burgers op niet naar Japan te reizen, wat heeft geleid tot massale annuleringen die een flinke klap kunnen betekenen voor de op drie na grootste economie ter wereld.

Gevraagd naar de berichten op een persconferentie, zei de woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, Mao Ning: "Onder de huidige omstandigheden zou Japanse zeevruchten, zelfs als die naar China zouden worden geëxporteerd, geen afzetmarkt vinden."

Ze herhaalde dat als Takaichi haar opmerkingen niet zou intrekken, China "strenge en resolute" tegenmaatregelen zou moeten nemen.

De Japanse kabinetschef Minoru Kihara zei tegen verslaggevers dat Tokio geen enkele kennisgeving van de Chinese overheid had ontvangen over een verbod op zeevruchten.

Peking heeft enkele maanden geleden nog gedeeltelijk versoepelingen doorgevoerd op restricties voor Japanse zeevruchten die waren ingesteld vanwege Tokio’s beslissing twee jaar geleden om gezuiverd afvalwater uit te storten vanuit de Fukushima-kerncentrale, de locatie van een nucleaire meltdown in 2011 na een enorme aardbeving en tsunami.

China heeft Japan laten weten dat de herinvoering van het verbod te maken heeft met de noodzaak van verdere monitoring van de lozing, zo meldden de publieke omroep NHK en persbureau Kyodo, onder verwijzing naar bronnen.

Geconfronteerd met een golf van bijtende reacties van een Chinese diplomaat in Japan en Chinese staatsmedia gericht op Takaichi, waarschuwde Japan zijn burgers in China maandag om extra veiligheidsmaatregelen te nemen en drukke plaatsen te vermijden.

Tokio heeft gezegd dat Takaichi’s opmerkingen in het parlement in lijn zijn met het regeringsstandpunt, wat suggereert dat een doorbraak niet op korte termijn te verwachten is.

JAPAN TELT DE KOSTEN VAN HET GESCHIL

China had in juni gezegd dat het de import van Japanse zeevruchtenproducten zou hervatten uit alle prefecturen behalve 10 van de 47.

De herinvoering zal een pijnlijke klap zijn voor veel bedrijven die graag opnieuw toegang wilden tot een markt die eerder goed was voor meer dan een vijfde van alle Japanse zeevruchtenexport.

Bijna 700 Japanse exporteurs hadden een aanvraag ingediend om opnieuw te worden geregistreerd voor leveringen aan China, zei de Japanse minister van Landbouw, Norikazu Suzuki, dinsdag tegen verslaggevers. Tot nu toe waren er echter slechts drie goedgekeurd.

Voor het verbod van 2023 was China de grootste afnemer van Japanse sint-jakobsschelpen en een belangrijke importeur van zeekomkommers.

Meer direct kan China’s reisboycot verstrekkende gevolgen hebben voor de wankele Japanse economie.

Toerisme is goed voor ongeveer 7% van het totale bruto binnenlands product van Japan, volgens de World Travel & Tourism Council, en is de afgelopen jaren een belangrijke groeimotor geweest. Bezoekers uit het Chinese vasteland en Hongkong zijn goed voor ongeveer een vijfde van alle aankomsten, zo laten officiële cijfers zien.

Meer dan 10 Chinese luchtvaartmaatschappijen hebben restituties aangeboden op routes naar Japan tot en met 31 december, waarbij een luchtvaartanalist schat dat al zo’n 500.000 tickets zijn geannuleerd.

Een medewerker van een Chinese staatsbank zei dat personeel dinsdag informeel door leidinggevenden te horen kreeg dat verzoeken om naar Japan te reizen voorlopig niet zouden worden goedgekeurd. De persoon weigerde bij naam genoemd te worden vanwege de gevoeligheid van de kwestie.

JAPANSE KOMIEKEN EN BANDS ANNULEREN SHOWS

Een jaarlijkse bijeenkomst van academici uit beide landen die zaterdag in Peking zou beginnen, is uitgesteld, zei het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, onder verwijzing naar de politieke nasleep.

Een ander evenement ter bevordering van de vriendschap tussen Japan en China, gepland op 21 november in de West-Japanse stad Hiroshima, is eveneens geannuleerd.

Ook Japanse artiesten zijn verzeild geraakt in de ophef.

Optredens van Japanse komieken op een aankomend festival in Shanghai zijn geannuleerd vanwege "onvermijdelijke omstandigheden", zei entertainmentbedrijf Yoshimoto Kogyo dinsdag.

Vertoningen van aankomende Japanse films in China zijn eveneens opgeschort, terwijl een Japanse boyband eerder deze week een fanevenement in Guangzhou annuleerde onder verwijzing naar "overmacht".

Andere Japanse beroemdheden die populair zijn in China hebben geprobeerd mogelijke tegenreacties voor te zijn met berichten waarin zij hun steun aan China betuigen.

"China is als mijn tweede thuisland en al mijn vrienden in China zijn mijn dierbare familie — ik zal altijd het Eén-China-beleid steunen," schreef de Japanse zangeres MARiA dinsdag op Weibo.

(Verslaggeving door Chang-Ran Kim, Kaori Kaneko, Tim Kelly en Katya Golubkova in Tokio en Eduardo Baptista in Peking; geschreven door John Geddie; redactie door Lincoln Feast en Edwina Gibbs)

Reuters Bron: Reuters. Dit artikel is automatisch vertaald. Bekijk het originele artikel.

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 

Reacties

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.