Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

Goedkopere Tesla Model Y stuit op overvolle markt in Europa

Goedkopere Tesla Model Y stuit op overvolle markt in Europa
Beeld: Reuters

Door Alessandro Parodi

(Reuters) - Tesla’s goedkopere versies van zijn kernmodellen, de Model Y-SUV en Model 3-sedan, staan voor een zware klus in de regio waar het bedrijf van Elon Musk de hulp misschien wel het hardst nodig heeft: Europa.

De dinsdag onthulde Model Y Standard van $39.990 en de Model 3 van $36.990 komen op een Europese markt die al vol zit met budget-EV’s, waarbij Europese en Chinese merken meer dan een dozijn modellen onder $30.000 aanbieden — en er komen er meer bij.

Dat staat in contrast met de Verenigde Staten, waar slechts één EV, de Nissan Leaf, in die prijsklasse valt.

“De concurrentie in deze markt is hevig,” zei Sam Fiorani, vicepresident bij onderzoeksbureau AutoForecast Solutions, eraan toevoegend dat het aanbod aan EV’s in Europa dat lager geprijsd is dan Tesla’s goedkopere Model Y en Model 3 hun vooruitzichten kan schaden.

LESS COMPETITION IN US, BUT LESS OPPORTUNITY

Tesla, dat stelt dat zijn soms hogere prijzen worden gerechtvaardigd door superieure kwaliteit en features, heeft zijn marktaandeel in Europa sinds 2023 — toen de Model Y de bestverkopende auto van de regio was — bijna zien halveren tot ongeveer 1,5%.

Analisten schrijven de daling deels toe aan een verouderende modellijn en aan een tegenreactie van sommige consumenten tegen Musk vanwege zijn steun aan extreemrechtse politici.

Tesla hoopt dat de goedkopere auto’s de verkopen nieuw leven inblazen nadat de wereldwijde leveringen in 2024 voor het eerst terugliepen en volgens schattingen van Visible Alpha dit jaar nog eens met 10% zullen dalen.

In de Verenigde Staten zal het prijskaartje van onder de $40.000 voor de Model Y Standard concurreren met of onder dat van rivalen zoals Hyundai Motors Ioniq 5-SUV, General Motors’ Chevrolet Blazer en Volkswagens ID.4 liggen.

Toch zal de Amerikaanse EV-markt naar verwachting in de komende kwartalen krimpen na het aflopen op 30 september van een lang bestaande belastingkorting van $7.500 voor kopers. Zelfs als Tesla’s goedkopere auto’s wat marktaandeel terugwinnen, zei Musk dat het bedrijf “een paar lastige kwartalen” kan doormaken als de totale vraag in de VS, zoals verwacht, stagneert.

In China blijven Tesla’s nieuwe modellen aanzienlijk duurder dan binnenlandse rivalen zoals BYD Co’s Yuan Plus en de mini-EV’s van SAIC-GM-Wuling, die de grootste EV-markt ter wereld domineren.

DOZENS OF EVS DESCEND ON EUROPEAN SHOWROOMS

In Europa neemt Tesla het op tegen veel goedkopere rivalen, waaronder de BYD Dolphin Surf vanaf 23.000 euro ($26.830), de Dacia Spring voor 16.800 euro en de Citroen e-C3 SUV voor 23.300 euro. En er komt meer aan.

Vorige maand zei Volkswagen dat het volgend jaar een ID.Polo, een compacte hatchback-EV, onder de 25.000 euro plant.

Toch zei Pedro Pacheco, vice president research bij adviesbureau Gartner, dat de Model Y Standard vermoedelijk goedkoper zal zijn dan BYD’s bestverkopende Seal plug-inhybride SUV.

Tesla stopte in september de verkoopdaling in sommige Europese markten na een vernieuwing van de Model Y met interieur- en exterieurupdates, wat hielp om recordleveringen wereldwijd in het derde kwartaal te realiseren.

Toch zeggen analisten dat de beperkte modellijn veroudert. De Model Y, gelanceerd in 2020, is nog steeds het laatste nieuwe massamarktmodel.

CHEAPER MODEL Y ‘ISN’T GOING TO BREAK THE MARKET OPEN’

Schmidt Automotive-analist Matthias Schmidt zei dat de goedkopere Tesla’s vanaf volgend jaar “meer momentum” moeten geven, maar waarschuwde dat de Europese EV-markt veel drukker gaat worden.

AutoForecast Solutions verwacht meer dan 25 nieuwe EV’s die volgend jaar in Europa worden gelanceerd, met ongeveer nog een dozijn tegen 2027.

Fiorani voorziet dat de Model Y Standard, gebaseerd op de huidige prijsinformatie, Tesla’s Europese verkopen op peil kan houden.

Maar “het gaat de markt niet openbreken zoals een voertuig van 30.000 euro dat zou doen,” zei hij.

(Aanvullende berichtgeving door Abhirup Roy. Redactie door Mike Colias, Nick Carey en Mark Potter)

Reuters Bron: Reuters. Dit artikel is automatisch vertaald. Bekijk het originele artikel.

Lees over dit aandeel ook

  1. Tesla wil dat toeleveranciers China-onderdelen mijden voor VS-auto’s, meldt WSJ
  2. Musk blijft binnenboord bij Tesla

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 

Community trend

Gaat dit aandeel stijgen of dalen?

Aandeel Kies Huidige trend
Tesla

76% is bearish

17 stemmen

Gerelateerd

Reacties

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.