Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

AEX start handelsweek waarschijnlijk in het groen

AEX start handelsweek waarschijnlijk in het groen
Beeld: ABM Financial News

(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs gaat maandag naar verwachting hoger van start. Futures op de AEX index wezen ongeveer een uur voor de beursgong op een stijging van 0,7 procent. 

Afgelopen week koerste de AEX nog voor de vierde handelsweek op rij lager, met een verlies op weekbasis van 1,1 procent op een slotstand van 874,18 punten. Ook de andere Europese hoofdbeurzen stonden onder druk, terwijl op Wall Street de hoofdindices juist recordstanden aanscherpten. De breed samengestelde S&P 500 won bijna 5 procent. 

Hét thema onder beleggers was afgelopen week de overtuigende verkiezingswinst van Donald Trump, waarbij de Republikeinen ook nog eens een meerderheid in de Senaat verwierven.

De overwinning van Trump wordt door beleggers als negatief voor Europese aandelen gezien, onder meer omdat Trump als verkiezingsbelofte aangaf bestaande importheffingen te willen verhogen. Dit tast direct de winstgevendheid van Europese multinationals aan, en ondermijnt bovendien hun concurrentiepositie.

Een tegenzet van de Europese Unie zal daarnaast inflatoir uitpakken, waardoor er minder ruimte zou kunnen ontstaan voor renteverlagingen door de Europese Centrale Bank. Omgekeerd zijn analisten juist van mening dat het glas voor Amerikaanse beleggers halfvol is. 

"De overwinning van Trump geeft waarschijnlijk groen licht aan een solide eindejaarsrally", voorspelde analist Tom Essaye van Sevens Report Research. De Republikeinse agenda kenmerkt zich volgens de analist door zijn pro-groei-beleid, waarbij belastingverlagingen, deregulering, een focus op de binnenlandse industrie en het [her]onderhandelen over betere handelsrelaties speerpunten zijn.

Analist Corné van Zeijl van Cardano verwacht dat Trump 2.0 het gat tussen de VS en de EU zal vergroten. 

“Nu zijn Amerikaanse bedrijven al in het voordeel, qua flexibelere en lagere arbeidskosten, minder regelgeving, lagere energiekosten, minder rapportages, beter beschermd in geopolitieke zin en hebben straks ook nog bescherming door importtarieven. Als we meer regels, meer rapportages en hogere belastingen opleggen aan Europese bedrijven wordt dit gat alleen maar groter”, waarschuwde Van Zeijl.

De Russell 2000 index, de index van kleinere Amerikaanse ondernemingen, koerste dankzij het ‘America First’ van Trump afgelopen week 8,5 procent hoger. 

De Hang Seng index in Hongkong koerste vanochtend 1,2 procent lager, terwijl de Shanghai Composite nipt in het groen noteerde. Andere Aziatische hoofdbeurzen blijven toch vooral dichtbij huis. 

Chinese beleggers konden vanochtend reageren op details die vrijdag nabeurs bekendgemaakt werden van een stimuleringspakket ter waarde van 10 biljoen Chinese yuan, of omgerekend ruim 1.300 miljard euro.

Beijing zal bovendien onder meer het plafond voor lokale overheidsschulden verhogen met 6 biljoen yuan, om bestaande verborgen schulden te vervangen.

"De markten hoopten misschien op een grotere stimulans", zeiden economen van ING in reactie op de maatregelen. Maar mogelijk komt Beijing met aanvullende maatregelen, zodra er meer duidelijkheid is wat de nieuwe regering onder leiding van Donald Trump volgend jaar gaat doen, en dan met name op het gebied van importheffingen. 

Ondertussen blijft China in de ban van het deflatiespook, dat kan leiden tot een vicieuze cirkel van lagere uitgaven en lagere investeringen. 

Dit weekend werd bekend dat de inflatie in oktober op jaarbasis is uitgekomen op 0,3 procent. In september stegen de consumentenprijzen nog met 0,4 procent en in augustus bedroeg de inflatie 0,7 procent op jaarbasis. Economen rekenden voor oktober op een inflatie van 0,4 procent op jaarbasis.

De producentenprijzen daalden daarnaast op jaarbasis met 2,9 procent, waar werd gerekend op een daling van 2,6 procent. 

Bitcoin zette afgelopen weekend zijn opmars voort en noteerde vanochtend boven de 80.000 dollar. 's Werelds grootste cryptomunt profiteert van de overwinning van Trump, inmiddels een groot voorstander van digitale munten. Bitcoin noteerde voorafgaand aan de verkiezingen nog onder de 70.000 dollar.

De Amerikaanse olie-future koerste vanochtend 0,3 procent lager op 70,17 dollar per vat.

Vandaag is de macro-agenda vrijwel leeg. Het is Veterans Day in de Verenigde Staten, maar Wall Street is regulier open.

Bedrijfsnieuws

B&S Group zag in het derde kwartaal de omzet stijgen in alle segmenten, maar stelde zijn verwachting voor de brutomarge in 2024 licht neerwaarts bij als gevolg van de huidige marktomstandigheden. 

De totale volumes op de cash market van Euronext stegen in oktober op maandbasis met 14 procent en op jaarbasis met 1 procent.

Saba Capital meldde een eerste kapitaalbelang van 3,00 procent in PostNL, met een dito stemrecht.

Jefferies verhoogde het koersdoel voor IMCD van 170 naar 176 euro met handhaving van het koopadvies. De zakenbank verhoogde ook het koersdoel voor InPost, van 21 naar 22 euro, met handhaving van het koopadvies.

Slotstanden Wall Street

De S&P 500 index steeg vrijdag 0,4 procent tot 5.995,54 punten, de Dow Jones index won 0,6 procent op 43.988,99 punten en de Nasdaq sloot 0,1 procent hoger op 19.286,78 punten.

Bron: ABM Financial News


ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 

Community trend

Zal het aandeel stijgen of dalen naar aanleiding van dit nieuwsbericht?

Aandeel Kies Huidige trend
AEX kopen verkopen

100% zegt kopen

2 stemmen

AMX kopen verkopen
ASCX kopen verkopen

Gerelateerd

Reacties

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.