Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

AEX staat voor hogere opening en er is veel te bespreken voorbeurs

We doen het vandaag met 5 cijferpublicaties, 3 jaarvergaderingen, 4 fondsen die ex-dividend gaan en nog wat leuke macro's. Gaat u er maar even goed voor zitten.

AEX staat voor hogere opening en er is veel te bespreken voorbeurs
Beeld: © iStock

Goedemorgen! Al een beetje bijgekomen na al die cijfergekte van gisteren? Ondanks een lagere opening sloot de AEX alsnog 0,3% hoger op bijna 872 punten. Rustig opstarten is er ook vandaag niet bij. Voor mij althans niet ;). De AEX stevent op het moment van schrijven af op een licht hogere (+0,2%) opening. 

We hebben vandaag 4 fondsen die ex-dividend noteren: ASML (€1,84), Besi (€2,18), Vopak (€1,60) en ABN Amro (€0,75). Verder doen we het met 5 cijferpublicaties uit alle hoeken en standen, 3 jaarvergaderingen en een handjevol macro's, waaronder het Amerikaanse consumentenvertrouwen, gemeten door de Universiteit van Michigan, maar daarover later meer.

Eerst even het gebruikelijke rondje langs de velden:

  • De AEX opent naar verwachting hoger.
  • Europese futures wijzen op een overwegend hogere opening.
  • De beurzen in Azië koersen overwegend hoger.
  • De CBOE VIX-index (volatiliteit) noteert op 26,47.
  • De euro/dollar noteert op 1,1335.
  • De Nederlandse tienjaarsrente staat lager op 2,68%.
  • De goudprijs staat vlak op $3.301 per troy ounce.
  • Voor een vat WTI-olie betaalt u nu $62,75.
  • Bitcoin noteert op $93.280.

Vandaag doen we het met liefst 5 cijferpublicaties voorbeurs. Nou ja, nu doen we net alsof dat veel is, maar we weten door de afgelopen dagen eigenlijk niet beter. Wat we wel weten, is dat de Damrakkers die vandaag cijferen het dit jaar buitengewoon goed doen, of juist totaal niet. Er is geen in-between met stuk voor stuk double digits voor de komma. 

Kijk naar AEX-fonds IMCD, dat ytd op een verlies van circa 20% staat. Daarmee behoort IMCD samen met de chippers tot de grootste dalers in de AEX. Een etage lager is het bij Signify ook niet echt om over naar huis te schrijven: ytd -12%. Anderzijds ligt - het favoriete vastgoedfonds van menig dividendbelegger - WDP er keurig bij met 15% winst. Ook inmiddels midkapper Heijmans trekt de goede lijn van vorig jaar door met een ytd-rendement van 27%. 

In de AScX doet Acomo het ook uitstekend met een winst van ruim 23%. Volgende week vrijdag verschijnt er in onze IEX Expert een uitgebreid interview met de CEO en CFO van Acomo. Zo wordt er gesproken over de handelsoorlog, de ambities om marges te verbeteren, het nog beter uitdragen van de Acomo-identiteit, mogelijke overnames en wat beleggers in het restant van 2025 nog mogen verwachten. Leuk, toch? 

Hogere omzet en winst voor IMCD

We beginnen met de cijfers van IMCD, omdat het een AEX-fonds is en zeker na het nieuws van gisteren dat CEO Valerie Diele-Braun haar vertrek wereldkundig maakte. En per direct nog wel. Het zou gaan om persoonlijke redenen, wat ook wel aannemelijk klinkt.. maar had dat geen extra dag kunnen wachten? Blijkbaar niet. Als het te maken zou hebben met de prestaties - wat ook zomaar zou kunnen, gezien de koersgrafiek - had het bedrijf daar wel meer informatie over gegeven. 

De verwachting was dat IMCD met een stevig kwartaalrapport zou komen, met een operationeel resultaat van zo’n €142 miljoen – 13% meer dan vorig jaar. De brutomarge blijft volgens de verwachtingen stabiel op 25,4%, terwijl de omzet autonoom met 5,3% kan groeien. Toch is enige voorzichtigheid geboden: sectorgenoot Azelis kwam gisteren beduidend zwakker voor de dag en werd afgestraft met een daling van 10%. 

De daadwerkelijke cijfers laten zien dat IMCD 2025 goed is begonnen. De omzet groeide met 9% naar €1.260 miljoen, geholpen door 4% organische groei en 5% aan overnames. De brutowinst nam met 10% toe naar €325 miljoen en de operationele EBITA steeg 12% naar €142 miljoen. De nettowinst kwam uit op €69 miljoen, een stijging van 14%. Ook de winst per aandeel liep op met 10% naar €1,55.

De vrije kasstroom daalde echter met 4% naar €102 miljoen en de cashconversiemarge zakte stevig van 82% naar 70%. Dat komt vooral door een hogere investering in werkkapitaal: €41 miljoen ten opzichte van €20 miljoen vorig jaar.

Heijmans merkt weinig van wereldwijde onrust

Bouwbedrijf Heijmans start het jaar solide, met een stabiel aantal verkochte woningen: 939, vrijwel gelijk aan Q1 vorig jaar (952). De orderportefeuille is goed gevuld met €2,9 miljard, tegenover €2,6 miljard een jaar eerder. Daarmee houdt het bedrijf zijn doelstelling in het vizier: een jaaromzet van €2,75 miljard en een onderliggende EBITDA-marge van minstens 8%.

Ook de financiële positie oogt gezond. De uitvoering van de strategie 'Samen naar 2030' is in volle gang, met zichtbare resultaten in de pijlers Wonen, Werken en Verbinden. CEO Ton Hillen wijst erop dat Heijmans nauwelijks geraakt wordt door wereldwijde onrust. Vooral dankzij de lokale focus en een grotendeels Europese toeleveringsketen.

Het sentiment op de woningmarkt blijft positief. Voor Heijmans tenminste. De versnelde behandeling van bezwaarprocedures door de Raad van State begint zichtbaar effect te hebben, aldus Hillen. Verder bevat deze kwartaalupdate weinig verrassingen. Gewoon steady, zoals we Heijmans kennen. 

Meer winst voor Signify ondanks omzetdaling

De omzet van Signify daalde in het eerste kwartaal licht naar €1,45 miljard (-1,3%), met een vergelijkbare omzetdaling van 2,8%. Toch hield de winstgevendheid goed stand: de aangepaste EBITA-marge kwam uit op 8,0%, vrijwel gelijk aan een jaar eerder. De nettowinst steeg fors van €44 miljoen naar €67 miljoen. Analisten hadden gerekend op slechts €49 miljoen. De vrije kasstroom viel wel terug naar €40 miljoen – vorig jaar was dat nog het dubbele.

De consumentendivisie groeide in alle regio’s en droeg stevig bij aan zowel omzet als marge. In China herstelde de vraag sneller dan gedacht, zowel bij consumenten als professionals. De professionele divisie hield de marges overeind, ondanks aanhoudende tegenwind in Europa.

Verder is het zo dat CEO Eric Rondolat na de jaarvergadering vertrekt. CFO Željko Kosanovic wordt tijdelijk doorgeschoven als interim-CEO. De raad van commissarissen rondt naar verwachting in mei het selectieproces af voor een permanente opvolger. De impact van Amerikaanse importtarieven moet verder nog verwerkt worden, maar de jaarprognose blijft desondanks gewoon staan.

WDP start 2025 sterk

WDP heeft in het eerste kwartaal opnieuw solide cijfers afgeleverd. De EPRA-winst steeg met 12% naar €80,6 miljoen, oftewel €0,36 per aandeel (+8%), geholpen door huurindexatie, nieuwe projecten en een lage schuldrente van 2,3%.

De bezettingsgraad steeg licht naar 98,1% en er werd voor 165.000 m² aan nieuwe huurovereenkomsten gesloten, verdeeld over bestaande panden, projecten in aanbouw en nieuwe ontwikkelingen. Ook werden voor €320 miljoen aan deals beklonken, waarvan het merendeel in West-Europa. Het gaat om een mix van overnames, nieuwbouw en energieprojecten. De totale pijplijn bedraagt €820 miljoen, met een gemiddeld rendement van 6,7%.

WDP bevestigde vanochtend ook de outlook voor 2025: een EPRA-winst per aandeel van €1,53, ofwel een onderliggende groei van 7%. Met verwachte kasstromen van €600 miljoen tot eind 2027 is het #BLEND2027-groeiplan volgens het bedrijf volledig gefinancierd. 

Acomo boekt recordomzet in Q1

Voedingsingrediëntengroep Acomo heeft het eerste kwartaal van 2025 afgesloten met een omzetgroei van 16% tot €388,8 miljoen. Daarmee zet het concern een nieuw record neer, vooral dankzij een indrukwekkende plus van 38% bij de divisie Organic Ingredients. Ook Spices & Nuts (+12%) en Edible Seeds (+5%) droegen bij aan de groei. Alleen de theedivisie liet een daling zien (-18%), al groeit daar wel de interesse in thee blends.

Op 7 april hield het bedrijf zijn eerste Capital Markets Day, waar het management de groeiplannen en strategie uiteenzette. De nieuwe productiefaciliteit in Oostende is inmiddels operationeel en versterkt de Food Solutions-divisie. Hoewel Acomo geen concrete jaarprognose afgeeft, ziet het zichzelf goed gepositioneerd voor duurzame groei.

 

Een sterke dollar is geen vangnet meer voor Europese exporteurs

Sterker nog: de dollar staat op het laagste niveau in drie jaar ten opzichte van de euro en zelfs op een tienjarig dieptepunt tegenover de Zwitserse frank. Dat komt hard aan bij zogenoemde export-driven bedrijven uit de Stoxx 600-index, die gemiddeld 60% van hun omzet buiten Europa maken. Omzet in dollars klinkt op de Amerikaanse markt nog wel prima, maar wordt bij omrekening in euro’s ineens een stuk minder waard.

De gevolgen zijn dat steeds meer bedrijven met winstwaarschuwingen komen waarin valutaverschillen worden genoemd. Vooral bedrijven in sectoren als technologie, farmacie en industrie (met grote Amerikaanse klanten) lopen tegen de klippen van de sterk verzwakte Amerikaanse dollar aan. 

Voor beleggers wordt de vraag steeds relevanter: welke bedrijven zijn hier het meest kwetsbaar? Het antwoord wijst in de richting van exportgiganten zoals chipmachinefabrikant ASML en luxeconcern LVMH. Vooral aandelen van bedrijven met een sterk binnenlands profiel winnen aan de andere kant juist terrein. Denk aan nutsbedrijven, telecomspelers en supermarktketens.

Moet u maar eens even meekijken naar hoe de AEX-aandelen het de afgelopen maand deden. Het beeld spreekt boekdelen, zoals ze dat zeggen: cyclicals ArcelorMittal, ASML, Randstad, Shell en Besi staan stijf onderaan. Aan de bovenkant vinden we de oersaaie defensials KPN, Wolters Kluwer, Ahold Delhaize, Unilever en Heineken. 

Consumentenvertrouwen VS

Twee weken geleden bleek uit de voorlopige cijfers van de Universiteit van Michigan dat het Amerikaanse consumentenvertrouwen flink onder druk staat. De vertrouwensindex zakte naar 57, het laagste niveau sinds november 2022. Vooral zorgen over persoonlijke financiën, werkgelegenheid en de algehele economische situatie drukten het sentiment. Het was de vierde maand op rij waarin het vertrouwen daalde.

Inmiddels ligt het 30% lager dan in december vorig jaar, aldus Joanne Hsu van de universiteit. Vanmiddag om klokslag 16.00 onze tijd krijgen we het definitieve cijfer voor april. Aangezien consumentenbestedingen goed zijn voor zo’n 68% van de Amerikaanse economie, wordt deze vertrouwensindex nauwlettend gevolgd door beleggers. Hieronder ziet u de grafiek. Laten we die maar even voor wat het is. 

Wall Street koerst overtuigend hoger

Met het sentiment zat het vanavond wel goed in de VS. Het was risk-on, zoals vanouds. PepsiCo daalde na een neerwaartse bijstelling van de prognoses en IBM wist niet te profiteren van een opzich prima kwartaalrapport. Dat tech weer in trek was, valt te zien aan de slotstand van techbeurs Nasdaq. Hieronder de slotstanden nog even op een rij:

  • S&P 500: +2,0%
  • Dow Jones: +1,2%
  • Nasdaq: + 2,7%

Intel wist in het eerste kwartaal van 2025 $12,7 miljard aan omzet te boeken – exact gelijk aan een jaar eerder. Daarmee blijft groei voorlopig uit, en het contrast met concurrenten als Nvidia en AMD wordt steeds schrijnender.

Het nettoverlies liep op tot $0,8 miljard, fors meer dan de $0,4 miljard verlies in Q1 van 2024. De omzetprognose voor Q2 ligt tussen $11,2 en $12,4 miljard, met een verwacht verlies van $0,32 per aandeel. Beleggers lijken zich dan ook af te vragen wanneer Intel weer echt een rol van betekenis gaat spelen in de chipmarkt.

Dan Alphabet, dat met een winst per aandeel van $2,81 tegen een verwachte $2,01, bepaald niet teleurstelde. De omzet steeg naar $90,23 miljard, vooral dankzij stevige groei bij Google Search (+9,8%), YouTube (+10,3%) en Google Cloud (+28,1%).

Die laatste leverde niet alleen meer omzet, maar ook flink meer winst op: het operationeel resultaat steeg daar met maar liefst 141,9%. Het dividend gaat met 5% omhoog en het bestuur heeft een nieuw aandeleninkoopprogramma van $70 miljard goedgekeurd.

Aziatische beurzen ook hoger

De Aziatische beurzen volgen Wall Street en koersen dus ook hoger. In Tokio stijgt de Nikkei met 1,8%, waar de Hang Seng volgt met een prima 1,4%. De Taiwanese beurs is de uitschieter met een stijging van 4,5%. Hieronder vindt u de actuele tussenstand: 

Beursnieuws

De belangrijkste headlines sinds het slot van gisteren:

  • 07:56 Recordomzet voor Acomo
  • 07:48 Heijmans handhaaft outlook
  • 07:37 WDP start 2025 sterk
  • 07:29 Hogere omzet en winst voor IMCD
  • 07:24 Tokio koploper in Azië
  • 07:18 Meer winst voor Signify ondanks omzetdaling
  • 06:57 Europese beurzen openen hoger
  • 06:49 Beursagenda: buitenlandse fondsen
  • 06:49 Beursagenda: macro-economisch
  • 06:48 Beursagenda: Nederlandse bedrijven
  • 24 apr Outlook Intel stelt teleur
  • 24 apr Alphabet overtreft verwachtingen
  • 24 apr Beursupdate: AEX op Wall Street
  • 24 apr Wall Street sluit derde dag op rij hoger
  • 24 apr Olieprijs hoger gesloten
  • 24 apr Wall Street koerst af op hoger slot
  • 24 apr Europese beurzen hoger gesloten
  • 24 apr Vivoryon verzekert zich van 15 miljoen euro vers kapitaal

Shortposities

De top-10 shortposities - en de veranderingen daarin - volgens het AFM-register (bron: Finaristo)

Agenda: vrijdag 25 april

  • 00:00 AkzoNobel - Jaarvergadering
  • 00:00 B&S Group - Jaarvergadering
  • 07:00 Acomo - Cijfers eerste kwartaal en jaarvergadering
  • 07:00 Heijmans - Cijfers eerste kwartaal
  • 07:00 IMCD - Cijfers eerste kwartaal en jaarvergadering
  • 07:00 Signify - Cijfers eerste kwartaal en jaarvergadering
  • 07:00 WDP - Cijfers eerste kwartaal
  • 08:00 Detailhandelsverkopen - Maart (VK)
  • 08:45 Ondernemersvertrouwen - April (Fra)
  • 09:00 ABN AMRO - Ex-dividend
  • 09:00 ASML - Ex-dividend
  • 13:00 AbbVie - Cijfers eerste kwartaal (VS)
  • 16:00 Consumentenvertrouwen Michigan - April def. (VS)

En dan nog even dit

Alphabet verslaat de verwachtingen

Maar Intel niet

Fake it 'till you make it

Elk succesje is er eentje


Youri van Heumen is (eind)redacteur. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 
Youri van Heumen

Auteur:

Youri van Heumen is sinds zijn tienerjaren al bezig met de beurs. Nu, na het behalen van zijn diploma van de opleiding voor journalistiek in Tilburg, mag hij zijn passie voor en kennis van de beurs delen door een divers portfolio aan mooie verhalen op te bouwen.

Reacties

5 Posts
| Omlaag ↓
5 Posts
|Omhoog ↑

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.