Ontvang nu dagelijks onze kooptips!

word abonnee
Van beleggers
voor beleggers
desktop iconMarkt Monitor

AEX gaat hogere opening van razenddrukke beursweek tegemoet en Shell licht tipje sluier op

AEX gaat hogere opening van razenddrukke beursweek tegemoet en Shell licht tipje sluier op

AEX-openingsindicatie: +0,3% | S&P500: +0,9% | Nikkei 225: +2,2%

De highlights van maandagochtend 7 oktober:

  • De futures duiden op een lichtgroene opening van de beursweek
  • In Azië was de stemming vannacht opperbest, vooral in Japan
  • Beleggers kunnen reageren op een summiere Q3-update van Shell
  • De olieprijzen ontspannen weer wat

De kaarten liggen er gunstig bij op deze maandagochtend. Vrijdag zorgde een sterker dan verwacht Amerikaans banenrapport voor opluchting. Het optimisme was vannacht ook voelbaar in Azië.

Update Shell

We gaan een drukke beursweek tegemoet, waar u verderop meer over kunt lezen. Daarnaast wacht de wereld met spanning af of en hoe Israël gaat terugslaan na de raketaanval van Iran. Het is vandaag precies een jaar geleden dat de aanslagen van Hamas op Israëliërs begonnen en daarmee ook de oorlog in Gaza.

Vandaag is de agenda goeddeels leeg, op een voorlopige update van Shell over Q3 na, met veel cijfers, maar geen duiding.

Bij de gasdivisie lagen de handelsresultaten naar verwachting in lijn met die in het tweede kwartaal. En een afschrijving bij Upstream:

Bij Marketing wordt een verkoopvolume van 2,75 tot 3,15 miljoen vaten per dag verwacht. Verder denkt Shell dat de resultaten daar in lijn zullen zijn met die in het voorgaande kwartaal.

Verder gaat het wat minder in de chemietak dan in Q2. Renewables schommelt tussen een plus en een min:

Tot slot de groepsresultaten:

Groene koersen in Azië en vooral Japan

De Aziatische beurzen zijn de beursweek goed begonnen. Ze vonden steun in het sterke Amerikaanse banenrapport, dat de angst voor een harde landing heeft gedempt. Ook is er hoop op nog meer maatregelen van Beijing om de economie te ondersteunen.

De beurs van Shanghai hield opnieuw de deuren gesloten vanwege een feestweek, maar vanaf morgen kan daar weer gehandeld worden.

Hier ziet u de standen van de belangrijkste indices, geklokt om 7:45 uur:

  • Nikkei 225: +2,2%
  • TOPIX (Japan): +2%
  • Shanghai Shenzhen CSI 300: gesloten
  • Shanghai Composite index: gesloten
  • Hang Seng (Hongkong): +1,2%
  • Kospi (Zuid-Korea): +1,5%
  • Nifty 50: -0,5%

Techaandelen waren in trek, vooral in Japan:

  • Alibaba: +1,2%
  • Baidu: +1,2%
  • Prosus-deelneming Tencent: nagenoeg onveranderd
  • TSMC: +2,9%
  • Samsung: +1%
  • Advantest: +3,4%
  • SK Hynix: +5,3%
  • Softbank: +2,7%

Wall Street eindigt hoger na sterk banenrapport

Wall Street is de beursweek sterk geëindigd, nadat een aanzienlijk beter dan verwacht arbeidsmarktrapport was gepubliceerd. De Russell 2000 maakte een inhaalslag, maar te weinig om een weekverlies te voorkomen. Hier de slotstanden:

  • S&P500: 5.751,07 punten (+0,9%. Weekwinst: 0,4%)
  • Dow Jones-index: 42.352,75 punten (+0,8%. Weekwinst: 0,15%)
  • Nasdaq Composite: 18.137,85 punten (+1,4%. Weekwinst: 0,4%)
  • Russell 2000: 2.212,80 punten (+1,5%. Weekverlies: 0,2%)
  • SOX-index: 5.206,84 punten (+1,6%. Weekwinst: 1%)

Zoals gezegd viel het Nonfarm Payrolls report mee. Er zijn in september maar liefst 254.000 banen bijgekomen, tegen 159.000 in augustus en een verwachte toename van 150.000 banen. De cijfers van juli en augustus werden ook naar boven bijgesteld. Daarnaast daalde de werkloosheid tegen de verwachting in, van 4,2% naar 4,1%.

... maar forse renteverlaging Fed lijkt van de baan

Dit leidde tot opluchting. Mogelijk is die harde landing waar tot voor kort voor werd gevreesd alsnog uit zicht. Wel maakt het een nieuwe forse renteverlaging met 50 basispunten minder waarschijnlijk, maar daar werd minder zwaar aan getild. Volgens de zogeheten FedWatch-tool van CME wordt de kans de Fed over een maand voor een bescheiden renteverlaging van 25 basispunten gaat kiezen nu ingeschat op maar liefst 97,8%. Er gaan zelfs voorzichtig stemmen op voor een rentepauze.

Daarnaast was er vrijdag opluchting dat de grote staking in Amerikaanse havens van de baan is. Voorlopig tenminste; de vakbond en de havens hebben een deal gesloten tot medio januari. Maar daarmee zijn de kerstcadeaus van de Amerikanen in ieder geval gered.

Een dreigend faillissement, waarschuwing en AI-fantasie

Verder was er natuurlijk individueel bedrijvennieuws

  • Spirit Airlines zag bijna een kwart van zijn beurswaarde verdampen nadat The Wall Street Journal had gemeld dat de prijsvechter met obligatiehouders om tafel zit en een mogelijk faillissement in de lucht hangt.
  • Rivian Automotive, fabrikant van elektrische pick-up trucks en SUV's, zag zich genoodzaakt de productieverwachtingen omlaag te schroeven vanwege een voorraadtekort. De koers daalde met 3,1%.
  • EVgo, fabrikant van EV's, heeft een droomweek achter de rug. Donderdag schoot de koers met 61% omhoog en vrijdag kwam er nog eens bijna 14% bij. Het concern krijgt waarschijnlijk een lening van ruim $1 miljard van het Amerikaanse ministerie van Energie en werd ook getrakteerd op een koopadvies van JPMorgan.
  • Cisco Systems wil volgens Bloomberg investeren in CoreWeave, een start-up op het gebied van kunstmatige intelligentie, waar ook Nvidia bij betrokken is. De koers van Cisco liep op met 0,6% en die van Nvidia met 1,7%.

De indicatoren:  

  • De futures duiden op een iets hogere opening van de beursweek in Europa.
  • De stemming in Azië was vannacht opperbest.
  • De CBOE VIX-index (volatiliteit) is iets gedaald naar 19,21, maar dat is nog altijd aan de hoge kant.
  • De euro noteert 1,0967 ten opzichte van de dollar.
  • De rente op Amerikaanse staatsobligaties met een looptijd van tien jaar bedraagt 3,99%. De rente is daarmee de laatste dagen weer wat opgelopen, nu een grote renteverlaging uit beeld raakt.


  • De Nederlandse tienjaarsrente noteert 2,508%.
  • De goudprijs staat 0,5% lager op $2.640 per troy ounce.
  • De olieprijzen staan circa 0,3% lager. Voor een vat WTI wordt nu $74,16 betaald en voor een vat Brent-olie $77,71.
  • De koers van de bitcoin staat 1,7% hoger op $63.367.

Nieuws, shorts en agenda

Een nieuwtje van Galapagos, maar verder is het nog stil.

  • 08:06 Daling Duitse fabrieksorders
  • 07:56 AEX start handelsweek vermoedelijk in het groen
  • 07:30 Galapagos benoemt investeerder Nodelman in bestuur
  • 07:18 Aziatische beurzen noteren in het groen
  • 07:05 Europese beurzen openen naar verwachting hoger
  • 06:55 Beursagenda: macro-economisch
  • 06:54 Beursagenda: Nederlandse bedrijven
  • 06:54 Beursagenda: buitenlandse fondsen
  • 06 okt Beursblik: goed cijferseizoen in verschiet en aandeel ASML meest kansrijk
  • 06 okt Aandacht voor cijferseizoen en Amerikaanse inflatiecijfers
  • Alle nieuwsberichten bekijkt u hier

IEX maakt ook elke ochtend een overzicht van het belangrijkste nieuws in de ochtendbladen. Het volledige nieuwsoverzicht vindt u hier.

De AFM meldt deze shorts, een lange lijst ditmaal:
Shortposities 7 oktober 2024

Agenda deze week: aftrap cijferseizoen VS, Amerikaanse inflatie en robotaxi-event Tesla

U hoeft zich deze week niet te vervelen. In de VS gaat het cijferseizoen van start. Eerst delen PepsiCo en Delta Airlines alvast wat speldenprikjes uit en vrijdag barst het echt los, met enkele Amerikaanse grootbanken. In Nederland melden zich twee cijferaars: TomTom en Fagron. Hier wordt het echte vuurwerk pas op 16 oktober ontstoken, als ASML de boeken opent.

Op macro-economisch gebied wordt vooral uitgekeken naar de Amerikaanse inflatie van donderdag en de openbaarmaking van de notulen van de laatste Fed-vergadering op woensdagavond. Verder is het deze week voor Tesla erop of eronder: een robotaxi-event moet inzicht geven in de innovatiekracht van dit voormalige Magnificent 7-aandeel.

  • Maandag 7 oktober: detailhandelsverkopen eurozone

De update van Shell heeft u al gezien. Later deze ochtend worden de detailhandelsverkopen van de eurozone gepubliceerd, maar daar wordt doorgaans nauwelijks op gereageerd.

  • Dinsdag 8 oktober: Samsung, Pepsico en Nederlandse inflatie

Morgen komt Samsung Electronics met voorlopige derdekwartaalcijfers. In het tweede kwartaal kon het niet op: de Zuid-Koreaanse techreus zag de nettowinst fors stijgen. Dit was vooral te danken aan de halfgeleiderdivisie, die profiteerde van de AI-hausse. Samsung, klant en voormalig aandeelhouder van ASML, is onlangs begonnen met de massaproductie van de nieuwe SSD voor AI-pc's.

Ook PepsiCo opent de boeken. De fabrikant van cola en chips verlaagde bij de halfjaarcijfers de omzetoutlook licht. Het concern verwacht nu over heel 2024 een groei van de autonome omzet van 'ongeveer' 4%, terwijl dat eerder 'ten minste' 4% was. De prognose voor de aangepaste winst per aandeel van minimaal 8% bleef wel overeind.

Ook wordt de definitieve Nederlandse inflatie bekendgemaakt. De eerste raming kwam uit op 3,5% op jaarbasis.

  • Woensdag 9 oktober: Fed-notulen

Woensdag zal vooral in het teken staan van de notulen van de laatste vergadering van de Federal Reserve, toen - enigszins verrassend - het belangrijkste rentetarief met 50 basispunten werd verlaagd. Beleggers zullen deze zorgvuldig uitpluizen, op zoek naar hints over toekomstige rentestappen. Ook zal men benieuwd zijn naar de prognose voor de arbeidsmarkt en de risico's die Fed-voorzitter Jerome Powell zag die zo'n forse renteverlaging rechtvaardigden.

Lees ook: Fed verlaagt rente met 50 basispunten: 3 dingen die opvielen

  • Donderdag 10 oktober: Tesla, Fagron en Amerikaanse inflatie

Het belangrijkste macro-economische cijfer van deze week wordt de Amerikaanse CPI van donderdag. Hoewel dit niet de belangrijkste inflatiemaatstaf van de VS is (dat is de PCE-inflatie) en de Fed zich bovendien meer druk maakt over de arbeidsmarkt dan over de inflatie, zal hier wel met bovengemiddelde belangstelling naar worden gekeken.

Economen verwachten dat de inflatie verder afkoelt. De consumentenprijzen zijn volgens analisten met 2,3% op jaarbasis gestegen, tegen 2,5% in augustus. Op maandbasis is de CPI naar schatting met 0,1% gestegen, tegen +0,2% in augustus.

De kerninflatie (zonder de prijzen van voedingsmiddelen en energie) komt volgens de consensus uit op 0,2% op maandbasis, tegen 0,3% in augustus. Op jaarbasis kwam deze vorige maand uit op 3,2%. Dat is nog wel aan de hoge kant, maar een stuk lager dan voorheen:


Ook opent Fagron de boeken over het derde kwartaal. Dit concern heeft een hoofdnotering in Brussel, en is actief in 'magistrale bereiding' van patentvrije medicijnen. Afgelopen zomer verhoogde Fagron de prognose voor de rest van het jaar. Het concern verwacht nu een omzetgroei van zo'n 12,7%, terwijl het eerder nog rekende op hoog-enkelcijferige groei. Ook denkt Fagron dat de winstgevendheid verder zal verbeteren. De cijfers zullen uitwijzen of die trend doorzet.

In de VS komen er cijfers van Delta Airlines. Hieruit moet onder andere duidelijk worden wat de schade van de grote storing bij CrowdStrike is geweest.

Interessant wordt ook het robotaxi-event van Tesla, getiteld 'We, Robot'. Beleggers en fans worden dan ontvangen in een filmstudio van Warner Bros in Los Angeles, waar ze het ontwerp van de CyberCab te zien krijgen. Dat is een zelfrijdende auto zonder stuurwiel, speciaal voor autodeeldiensten, die de concurrentie moet aangaan met Uber. Mogelijk komt er ook een update over de mensachtige robot Optimus en andere AI-gestuurde snufjes.

Verder houdt InPost een buitengewone aandeelhoudersvergadering waarin een nieuwe commissaris wordt benoemd, Hein Pretorius. Hij moet voorzitter Mark Robertshaw opvolgen, die onlangs per direct opstapte vanwege familieomstandigheden.

  • Vrijdag 11 oktober: TomTom, JPMorgan, Wells Fargo en BlackRock

Vrijdag volgen de kwartaalcijfers van TomTom. TomTom had een moeizaam tweede kwartaal achter de rug. Het concern had last van de malaise in de auto-industrie en schreef opnieuw rode cijfers. Hierdoor zag TomTom zich genoodzaakt de cashflow-outlook voor het hele jaar te verlagen, van meer dan 5% van de omzet naar 1-5% van de omzet. De omzet zal naar verwachting uitkomen aan de onderkant van de eerder afgegeven bandbreedte en de doelstelling voor 2025 werd zelfs volledig ingetrokken.

's Middags gaat in de VS het cijferseizoen pas echt van start met de cijfers van JPMorgan, Wells Fargo en Bank of NY Mellon. Deze geven een indicatie van de stand van de Amerikaanse economie, de vraag naar leningen en het aandeel wanbetalingen. Dit is van belang met het oog op de vraag of een zachte landing erin zit.

Hieronder de agenda voor rest van de week:

MAANDAG 7 OKTOBER

    00:00 Beurs Shanghai dicht
    08:00 Fabrieksorders augustus (Dld)
    08:00 Shell update derde kwartaal
    11:00 Detailhandelsverkopen augustus (eurozone)
    21:00 Consumentenkrediet augustus (VS)

DINSDAG 8 OKTOBER

    00:00 Samsung voorlopige cijfers derde kwartaal
    06:30 Consumptie huishoudens augustus (NL)
    06:30 Inflatie september def. (NL)
    08:00 Industriële productie augustus (Dld)
    12:00 Ondernemersvertrouwen MKB september (VS)
    13:00 PepsiCo cijfers derde kwartaal
    14:30 Handelsbalans augustus (VS)

WOENSDAG 9 OKTOBER

    08:00 Handelsbalans augustus (Dld)
    13:00 Hypotheekaanvragen - wekelijks (VS)
    16:00 Groothandelsvoorraden augustus (VS)
    16:30 Olievooraden - wekelijks (VS)
    20:00 Federal Reserve notulen (VS)

DONDERDAG 10 OKTOBER

    00:00 Tesla Robotaxi event (VS)
    00:00 IMF World Economic Outlook
    06:30 Industriële productie augustus (NL)
    07:00 Fagron cijfers derde kwartaal
    09:00 InPost Bava
    13:00 Delta Air Lines cijfers derde kwartaal
    14:30 Inflatie september (VS)
    14:30 Steunaanvragen - wekelijks (VS)

VRIJDAG 11 OKTOBER

    06:30 Faillissementen september (NL)
    06:30 Internationale handel augustus (NL)
    07:00 TomTom cijfers derde kwartaal
    08:00 Inflatie september def. (Dld)
    08:00 Handelsbalans augustus (VK)
    08:00 Industriële productie augustus (NL)
    13:00 JPMorgan Chase cijfers derde kwartaal
    13:00 Wells Fargo cijfers derde kwartaal
    13:00 BlackRock cijfers derde kwartaal
    13:00 Bank of NY Mellon cijfers derde kwartaal
    14:30 Producentenprijzen - September (VS)

En dan dit:

Belangrijk nieuws over Pfizer, waar we vast meer over zullen horen:

Is Elon Musk nu stemmen aan het kopen?

De lat ligt hoog:

... maar Goldman Sachs blijft optimistisch:

Lezenswaardige analyse van de risico's voor de oliemarkt bij een aanval van Israël op Iran

U bent weer bijgepraat. Veel succes en vooral plezier vandaag!

Meld u aan voor de dagelijkse Beursupdate

Dagelijks een update van het laatste beursnieuws en beleggingskansen in uw mailbox!

 
Jasperien van Weerdt

Auteur:

Jasperien van Weerdt is redacteur bij IEX, IEXGeld, Belegger.nl en Beursduivel en auteur van het boek 'Financieel fit in 30 dagen'.

Reacties

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord.

Forumregels | Lees hier het forumreglement

Kwaliteit boven kwantiteit

Lever een duidelijke en constructieve bijdrage aan de discussie. Kwaliteit trekt kwaliteit aan.

Blijf ontopic

beperk je reactie tot het onderwerp van het forumdraadje en haal er geen andere zaken bij.

Respecteer je medemens

Een afwijkende visie op een bedrijf rechtvaardigt geen persoonlijke aanvallen. Reageer op de inhoud van iemands argumenten, niet op de persoon;