![]() |
|
||||||||||||||||
|
U bent hier | Opinie | Nico van Geest | Artikel |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Nico van Geest - 18 januari 2010, 16:30 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Hij moet van het geschoonde Wessanen, dat dan een omzet heeft van circa 600 miljoen euro, een netto schuld van circa 100 miljoen euro en een eigen vermogen van circa 200 miljoen euro een Europees voedingsconcern maken met 1 miljard euro omzet en expertise in biologische producten.
Echter, Wessanen is nog niet helemaal geschoond.
Twee molenstenen
Wel is de verkoop van molensteen Tree of Life –TOL (omzet circa 1,1 miljard euro) – afgerond in het eerste kwartaal van 2010 (wat circa een boekverlies van 50 miljoen euro oplevert). In ieder geval doet dit de schuld verminderen, óók na aftrek van bonussen die de managers krijgen van Tree of Life, ondanks het boekverlies.
Teleurstellend is dat de andere belangrijke Amerikaanse molensteen, American Beverage Corporation (ABC), omzet circa 125 miljoen dollar, waar fraude is geconstateerd, pas in 2011 afgestoten wordt. Na verkoop van deze twee activiteiten resteert zo’n 600 miljoen euro omzet:
De bedoeling is echter het Frozen Foods’ merk Beckers te revitaliseren, waarna ook deze divisie verkocht kan worden. Afgezien van de lage marges bij Frozen Foods passen de snacks van Beckers niet bij biologische en gezonde producten.
Kantelpunt
Met de opbrengst van de verkopen, waarmee acquisities gepleegd kunnen worden alsmede organische groei wil Wessanen expanderen in biologische voeding in Europa en wil het concern op termijn haar echt geschoonde omzet verdubbelen van 500 miljoen naar 1 miljard euro.

Klik op de tabel voor een grote versie
Bron: Wessanen en taxatie Keijser Capital
De vraag is nu gaat dit allemaal lukken en wat is het aandeel waard? Na 2007, het beste jaar van Wessanen van de afgelopen vijf jaar, begon het te kantelen. De basis-case beschreef ik al in oktober 2007: Wessanen eet zich zelf op.
Niets veranderd
In wezen is er nog niets veranderd. De huidige boekwaarde kan worden geschat op 3 euro per aandeel (uitgaande van een eigen vermogen van 200 miljoen euro). En een premie over de boekwaarde is gerechtvaardigd als er vooruitzichten zijn dat er ten minste 10% rendement op het eigen vermogen kan worden gemaakt.
Aangezien er nu zo’n 5,5% marge gemaakt wordt op 500 miljoen euro kernomzet, oftewel een bedrijfsresultaat van circa 28 miljoen euro, resteert er na rente en belasting ongeveer 17 miljoen euro; dus 8,5% rendement, of een winst per aandeel van circa 0,25 euro.
Als we dit als vertrekpunt nemen is er nog geen haast om Wessanen te kopen. Wessanen gaat nu zijn laatste spelletje doen. Als het niet lukt is het 'einde oefening' en kan het van de beurs gehaald worden door een familie-voedingsbedrijf.
Vermoedelijk tegen een lagere koers dan de huidige. We wensen de heer Piet Hein Merckens alle sterkte toe. Zijn voornaam zou kunnen vermoeden dat hij er een zilvervloot van kan maken; ik zou er niet op gokken.
@jonas "Wat ik eigenlijk niet zo snap is dat ze die nieuwe topman met op zich goede trackrecord niet de vrije hand geven. Waarom moet het zo nodig in die natuurvoedingskhoek? Ik zie dat niet. Geef hem gewoon de ruimte om achter het geld te gaan en zelf richting te bepalen." Omdat daar het geld/groei zit voor de komende jaren. Ik heb wessanen daarom ooit in bezit gehad, maar zoals nico opmerkt eerst alle ballast weg (incl. beckers) en dan kijk ik eens opnieuw. de bos |
|||
Inderdaad goed artikel. Maar niet te pessimistisch? Of is Wessanen echt bevangen door de Wet van Murphy en kan het bijna niet meer goed komen. |
|||
Goed artikel van Nico. Wat ik eigenlijk niet zo snap is dat ze die nieuwe topman met op zich goede trackrecord niet de vrije hand geven. Waarom moet het zo nodig in die natuurvoedingskhoek? Ik zie dat niet. Geef hem gewoon de ruimte om achter het geld te gaan en zelf richting te bepalen. Ergens vind ik trouwens het nog steeds erg jammer dat Wessanen, een in orgine prachtig Nederlands bedrijf, zo de vernieling is ingewerkt. Groet, Jonas |
|||
Zeker nuttige info! Ik heb de aandelen ook (voor de gok), maar dit stemt je niet echt vrolijk. ;-) Groet HJ. |
|||
Sterke onderbouwing. prima artikel. heb zelf aandelen maar moet me toch eens achter de oren krabben. Gegroet |
|||
Wessanen: te ambitieus Nico van Geest - 18 jan; 16:30 uur "Wessanen gaat zich richten op de biologische markt. Maar moet nog wel twee molenstenen kwijt..." http://www.iex.nl/columns/columns_artikel.asp?colid=51332 |
|||
login/registreer om te reageren
mail dit artikel
print dit artikel
| Zoeken op auteur |
| Zoeken op rubriek |
| Wessanen, Kon. |
| 2 sep 10 | |
| 31 aug 10 | |
| 30 aug 10 | |
| 26 aug 10 | |
| 25 aug 10 | |
| 25 aug 10 | |
| 23 aug 10 | |
| 17 aug 10 | |
| 16 aug 10 | |
| 12 aug 10 |
| 2 sep 10 | |
| 2 sep 10 | |
| 2 sep 10 | |
| 2 sep 10 | |
| 2 sep 10 | |
| 2 sep 10 | |
| 2 sep 10 | |
| 1 sep 10 | |
| 1 sep 10 | |
| 1 sep 10 |
| 25 aug 10 | |
| 17 aug 10 | |
| 3 aug 10 | |
| 6 jul 10 | |
| 21 jun 10 | |
| 1 jun 10 | |
| 27 mei 10 | |
| 4 mei 10 | |
| 13 apr 10 | |
| 26 mrt 10 |