IEX.nl home
WORD NU GRATIS LID   /   INLOGGEN  
Probeer nu gratis!
Nieuw op IEX:
Interactieve grafieken
Maak, bewaar, print of exporteer uw eigen technische analyses
IEX Universiteit
Leren beleggen? Ga nu naar de IEX Beleggersuniversiteit!
IEX Ledenacties
Doe mee aan de acties van IEX.nl en win mooie prijzen!
Speedersectie
De speedersectie op IEX is vernieuwd!
Real-time koersen
Geheel vernieuwd en tegen de laagste prijs van Nederland
U bent hier | Opinie | Corné van Zeijl  | Artikel

login/registreer om te reageren    mail dit artikel    print dit artikel

Cijferangst

Corné van Zeijl - 14 januari 2010, 14:30

De eerste signalen zijn niet zo goed. Hier en daar een paar flinke winstwaarschuwingen. SocGen, Alcoa, Océ en nog een paar. In een aantal commentaren zie ik dan ook de vrees voor een slecht kwartaal terug.

Toch vrees ik niet. Ik denk dat dit de sweet spot voor de winsten zijn. Er vinden nog niet veel investeringen plaats, de economie trekt een beetje aan en er zijn het afgelopen jaar enorme kosten bespaard.

De capaciteitsbezetting was extreem laag en stijgt nu. Er is nog zoveel overcapaciteit dat de bedrijven voorlopig nog niet hoeven te investeren.

Goed, de analisten zijn daar met hun winstverwachtingen al flink op vooruit gelopen. Ze verwachten nu zelfs een beetje winstgroei. Maar in zo’n proces met stijgende capaciteitsbezetting blijft de winstgroei langere tijd goed.

Net als toen
In de grafiek ziet u bijvoorbeeld de periode 1991-1994 . Ook toen kwamen we uit een recessie. De bezettingsgraden gingen omhoog en de winststijgingen gingen door. Idem dito voor 2001-2005: recessie, hogere bezettingsgraden en een paar jaar met goede winststijgingen.

Er is in ieder geval een groot voordeel aan al dat pessimisme. De verwachtingen zijn niet hooggespannen. De cijfers van het tweede kwartaal waren erg goed en dat was niet verwacht, dus gingen de koersen omhoog. In het derde kwartaal waren er juist hooggespannen verwachtingen. En die vielen toen een beetje tegen.

Daarom vielen de koersen terug. In de grafiek van de AEX is dat duidelijk te zien. En nu maar afwachten of het ontbreken van mijn cijferangst terecht is of niet. Doet me aan Goethe denken. Die zei “stupiditeit kent geen angst”.




Corné van Zeijl is senior portfolio manager bij SNS Asset Management, waar hij verantwoordelijk is voor de Nederlandse aandelenportefeuilles. Van Zeijl schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Professioneel houdt hij posities aan in de meeste grote Nederlandse beursfondsen. Een overzicht van de over- en onderwegingen vindt u hier. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op vanzeijl@iex.nl.
Stem of voeg toe aan Uitleg over het gebruik van deze icons: Plaatsen/stemmen op NUjij Plaatsen/stemmen op eKudos Plaatsen/stemmen op MSN Reporter Plaatsen/stemmen op Grubb Plaatsen/stemmen op Digg Stumble it! Voeg dit artikel toe aan Del.icio.us Voeg toe aan je Google bladwijzers Toevoegen aan Symbaloo Voeg toe aan je Facebook-profiel Voeg toe aan LinkedIn Plaats dit bericht op Twitter Abonneer je op de RSS-feed van deze site Print een verbeterde versie van deze pagina


Reacties van lezers

Efink - 15 jan 10, 11:04

@jonas: einde internetbubble was jáááren later. '91 zat de helft van NLD nog niet eens online!
sims - 14 jan 10, 21:04

4e kw bedoel ik
sims - 14 jan 10, 20:57

Volgens deze theorie zouden de koersen nu al keihard omlaag gaan want de verwachtingen voor de 1e kw waren al hooggespannen en nu regent het slechte cijfers en winstwaarschuwingen. Ik denk dat de huidige situatie meer met de theorie van Goethe te maken heeft: de kudde wordt met zachte dwang geleid naar de schijnbaar enige goed renderende markt - de beurs. Tot de scheertijd weer aanbreekt.
ron 2 - 14 jan 10, 18:28

de verwachtingen zijn mijn ziens te hoog gespannen en verwacht binnen kort een forse correctie eerlijk gezegd verbaas ik me er over dat de correctie nog niet heeft plaatsgevonden
gleufke - 14 jan 10, 18:23

Als er geen cijferangst is, is er renteangst, iedereen weet in een tijd van oplopende rente presteert de beurs het beste, behoudens het dipje bij de afkondiging.
Weg met de angst kopen die aandelen.

jonas - 14 jan 10, 18:17


Corné mee eens. Krijgen we de omslag dan kan het hard gaan vanuit een situatie van onderbenutting.
Je vergelijkt de periode 1991-1994 met de situatie nu. Dat was volgens mij de periode na de uiteenspatting van de internetbubble.

De vraag is in hoeverre die periode vergelijkbaar is met de periode nu. Op zich ben ik optimistisch gestemd, maar er is wat zorg.

1. De hoge staatsschulden. Hoef ik niet toe te lichten.

2. De bankensituatie. Vanuit de vastgoedhoek zal het langzaam onmhoog gaan. Kan de Alt-A's ook nog meetrekken. Gaan ze echter de Baselnormen te vroeg omhoog gooien dan kan het spaak lopen.

3. Toch een Chinabubble? Liever nog even niet.

Het zijn zo wat zaken die het feestje kunnen verstoren. Zie je het in hoofdlijn ook zo of zie je minder of meer beren op de weg? Bij geen tijd reageer je maar in je columns.

Groet, Jonas
Redactie IEX.nl - 14 jan 10, 14:31

Corné van Zeijl - Cijferangst

"Cijferseizoen is slecht begonnen, maar om nou meteen bang te worden? Dat lijkt niet nodig..."

http://www.iex.nl/columns/columns_artikel.asp?colid=51229
 

login/registreer om te reageren    mail dit artikel    print dit artikel

Disclaimer
Zoeken in columns
Zoeken in columns
Zoeken op auteur
Zoeken op rubriek



Behandelde fondsen op deze pagina
ALCOA Inc
Oce

Behandelde Turbo's

Fixed Income Trader-the NetherlandsHuxley Associates
Global Compliance Officer - Commercial Banking Control Room - AmsterdamOliver James Associates
Programme ManagerCatenon NL
Meer vacatures
Columns Column
2 sep 10
30 aug 10
27 aug 10
26 aug 10
25 aug 10
23 aug 10
20 aug 10
19 aug 10
17 aug 10
13 aug 10

Columns recent
2 sep 10
2 sep 10
2 sep 10
2 sep 10
2 sep 10
2 sep 10
2 sep 10
1 sep 10
1 sep 10
1 sep 10

Columns Corné van Zeijl
2 sep 10
1 sep 10
31 aug 10
30 aug 10
27 aug 10
26 aug 10
24 aug 10
23 aug 10
18 aug 10
17 aug 10


Over IEX  |  Het Team  |  Adverteren  |  IR op IEX  |  Perskamer  |  Disclaimer  |  Privacy statement  |  Contact  | 

Koersdata is minimaal 15 minuten vertraagd. Powered by: