IEX.nl home
WORD NU GRATIS LID   /   INLOGGEN  
Probeer nu gratis!
Nieuw op IEX:
Interactieve grafieken
Maak, bewaar, print of exporteer uw eigen technische analyses
IEX Universiteit
Leren beleggen? Ga nu naar de IEX Beleggersuniversiteit!
IEX Ledenacties
Doe mee aan de acties van IEX.nl en win mooie prijzen!
Speedersectie
De speedersectie op IEX is vernieuwd!
Real-time koersen
Geheel vernieuwd en tegen de laagste prijs van Nederland
U bent hier | Opinie | Nico van Geest | Artikel

login/registreer om te reageren    mail dit artikel    print dit artikel

Jaar van de Draka

Nico van Geest - 7 januari 2008, 16:30

Draka is een schoolvoorbeeld van een grillig aandeel. Het aandeel varieerde in de laatste acht jaar grofweg tussen de 4 euro uit 2003 en de 70 euro van 2000.

Zes maanden geleden was de koers 42 euro, nu nog de helft (21,60 euro). Een uitgelezen koopmoment voor de ‘echte’ beleggers en handelaren, die kort op de bal spelen. Op het huidige koersniveau is de K/W verhouding minder dan 10x de winst van 2007 en minder dan 8x de verwachte winst van 2008.

Natuurlijk is het aandeel cyclisch, omdat haar markten cyclisch zijn, maar de onderneming is uitstekend georganiseerd en gepositioneerd en benut haar schaalgrootte.

Draka mag dan wel als een niet-sexy aandeel worden gezien en als small cap gelden (marktkapitalisatie: 800 mln euro), maar het is één van de grootste kabelfabrikanten van de wereld (actief in 29 landen) met 2,8 miljard euro omzet.

Wereldberoemd
Zo is Draka bijvoorbeeld de tweede in de wereld op het gebied van glasvezelkabel (in Europa, in China zelfs nummer 1) en wereldwijd marktleider in rubberkabels voor windturbines. In Europa is Draka de grootste in hoogwaardige autokabels en het bedrijf is nummer 3 in de wereld voor de bekabeling van mobiele zendmasten.

Ja, mobiele communicatie leidt ook tot meer kabels. Ook produceert Draka hoe langer hoe meer kabels voor windmolens, vliegtuigen (voor Airbus), liften, schepen en oliebooreilanden, en voor telecom toepassingen. Het is maar dat u dat weet, Draka is een kabelmaker pur sang.

De enige soort kabel die zij niet maken zijn de zware energiekabels, die elektriciteitscentrales gebruiken. Draka’s activiteiten zijn onderverdeeld in twee groepen:

  • Draka Cableteq (lage voltage & rubber kabels, liftkabel, olie & gas, transport, mobiele netwerken);
  • Draka Comteq (glasvezel, telecom- en datacommunicatie)



    Tijdsperiode grafiek: 

    Concurrentiepositie
    Andere kabelmakers in Europa zijn het beursgenoteerde Franse Nexans, een afsplitsing indertijd van Alcatel, Prysmian (nu in handen van private equity: Goldman Sachs Capital Partners maar voorheen een onderdeel van het Italiaanse Pirelli). En dan heb je nog het Duitse Leoni en de TKH Groep in Nederland, die in kabels een omzet heeft van ca. 400 miljoen euro.

    Andere concurrenten zijn Corning op het gebied van glasvezelkabel en de Japanners Furukawa en Fujikura. De DRAad en KAbelfabriek is opgericht in 1910 en is in 1970 door Philips gekocht, waarna zij deze in 1986 weer afstootte en is sinds 1991 beursgenoteerd. Haar grootste overnames zijn NKF Kabel (indertijd ook op de Amsterdamse beurs genoteerd) en de glasvezel kabelactiviteiten van Alcatel.

    Koopje
    Eerst had Draka een 50,1% belang en onlangs heeft zij het 49,9% belang uitgekocht van het inmiddels gefuseerde Alcatel Lucent. Grootaandeelhouders zijn Flint Beheer (familie Fentener van Vlissingen) en ING. De free float van het aandelenkapitaal is minder dan 50%. Maar waarom is Draka op dit moment koopwaardig?

    Allereerst heeft de onderneming al een trading update gegeven over de resultaten van 2007 en deze zijn uitstekend, waarbij de resultaten in de tweede helft van 2007 op hetzelfde niveau uitkomen als die in de eerste helft van 2007. Het bedrijfsresultaat zal circa 145 miljoen euro gaan bedragen.

    Dat is een stijging van 60% ten opzichte van 2006, terwijl de nettowinst volgens de onderneming met 85% zal zijn gestegen. Op deze basis verwachten wij een winst per aandeel van 2,24 euro en een dividend van 0,67 euro (3% dividend rendement). Overigens worden de 2007 cijfers op 7 maart a.s. officieel bekend gemaakt.

    Prijzen stijgen
    Maar het gaat natuurlijk om de verwachtingen. De uitkoop van het 49,9% van Alcatel-Lucent’s belang in Draka Comteq tegen 209 miljoen euro leidt wel tot een verhoging van de schuldenlast maar Draka heeft een gunstiger nieuw financieringsarrangement kunnen afsluiten, ook voor bestaande leningen.

    Draka Comteq’s 450 miljoen euro fiscaal verrekenbare verliescompensatie kan nu benut worden. Ook zijn er additionele kostenbesparingen door de fusie van twee hoofdkantoren en het feit dat Draka geen boetes meer hoeft te betalen aan Alcatel-Lucent met betrekking tot een technologietransfer.

    Wij verwachten ook dat de glasvezelprijzen op termijn omhoog kunnen. Na de forse daling in 2001-2005, stabiliseren de prijzen zich nu, maar de vraag stijgt vanwege toenemende breedband toepassingen (hogere snelheden) door allerlei nieuwe media toepassingen zoals video-on-demand.

    Oplopende wpa
    De grofmazige glasvezelkabels liggen wel onder de grond of op de zeebodem, maar dit geldt niet voor de fijnmazige kabels naar het kantoor of de woning en de koperkabel ‘upgrades’ van de telecomoperators zijn niet tot in het oneindige op te voeren. Er kan wel eens een einde komen aan de overcapaciteit van de glasvezelproductiecapaciteit.

    Hierdoor zou Draka de verkoopprijzen kunnen verhogen. In tegenstelling tot koper maakt (trekt) Draka de glasvezelkabels zelf (verticaal geïntegreerd). In de afgelopen jaren hadden de kabelmakers last van de fors hogere koperprijzen. Koper en glas zijn de belangrijkste geleidende materialen voor respectievelijk elektriciteit en licht.

    Dat leidde tot hogere inkoopprijzen die vertraagd doorberekend konden worden. Thans vlakt de koperprijsstijging wat af (in het 4e kwartaal 2007 zelfs lager). Voor 2008 verwachten wij een winst van 2,80 euro per aandeel en in 2009 meer dan 3,00 euro.


    Nico van Geest heeft een indrukwekkend CV als beleggingsanalist. IN de afgelopen 20 jaar werkte hij voor SNS Securities, Credit Suisse First Boston, Theodoor Gilissen en Van Lanschot. Sinds 2007 is hij Hoofd Research bij Keijser Capital. Op moment van publicatieheeft Keijser Capital een koopaanbeveling voor Draka. Nico van Geest heeft geen positie in Draka. De informatie in deze columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Klik hier om een reactie aan de auteur te sturen.

    Stem of voeg toe aan Uitleg over het gebruik van deze icons: Plaatsen/stemmen op NUjij Plaatsen/stemmen op eKudos Plaatsen/stemmen op MSN Reporter Plaatsen/stemmen op Grubb Plaatsen/stemmen op Digg Stumble it! Voeg dit artikel toe aan Del.icio.us Voeg toe aan je Google bladwijzers Toevoegen aan Symbaloo Voeg toe aan je Facebook-profiel Voeg toe aan LinkedIn Plaats dit bericht op Twitter Abonneer je op de RSS-feed van deze site Print een verbeterde versie van deze pagina


    Reacties van lezers

    haas - 12 jun 08, 11:17

    Donderdag 12 Juni 2008 10:48

    AMSTERDAM (Dow Jones)--Het koersdoel op Draka wordt door analist Nico van Geest van Keijser Capital verlaagd naar EUR24,50 van EUR31 naar aanleiding van een trading update. Hij handhaaft zijn buy-advies op het aandeel. 'De sterke koersval van 12% van gisteren is wat ons betreft te dramatisch, hoewel er wel teleurstellingen waren. Wij hadden gerekend op betere prijzen voor de optical fibres in Amerikaanse dollars', aldus Van Geest. Omstreeks 10.30 uur noteert het aandeel 3,6% hoger op EUR21,23, terwijl de Midkap met 0,3% stijgt. (INK)

    XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

    ??? ...Koersdoel verlagen met 20 %,maar koersdaling van 12 % te dramatisch vinden....???

    gr.............................haas
    pina100 - 8 jan 08, 16:34

    Duidelijk stuk. Bedankt.
    ik ben Diede. - 8 jan 08, 13:29

    maarja, wie durft er nog iets te kopen...
    betsie01 - 7 jan 08, 20:17

    In deze beoordeling geeft van der Geest een analyse van het aandeel Draka. Terecht noemde hij TKH als concurrent. Kan vanderGeest naast dit artikel ook ingaan op concurrent TKH. Ook deze onderneming wordt ondergewaardeerd omdat deze een gedegen balanspositie heeft met uitstekende vooruitzichten?
    benmaasland - 7 jan 08, 19:25

    bestaat de kans dat flint het aandeel van de beurs kan halen zeker nu de koers relatief laag staat?? en is dit gunstig voor zittende aandeelhouders of is het wellicht beter te blijven zitten gezien de positieve vooruitzichten??
    Jean - 7 jan 08, 17:53

    Kijk, dit is nou een mooi stuk fundamentele analyse. Complimenten!
    Redactie IEX.nl - 7 jan 08, 16:24

    Nico van Geest - Jaar van de Draka

    "Afgestrafte kabelkoning Draka kan de komende jaren een hogere winst per aandeel laten zien..."

    http://www.iex.nl/columns/columns_artikel.asp?colid=27932
     

    login/registreer om te reageren    mail dit artikel    print dit artikel

    Disclaimer
  • Zoeken in columns
    Zoeken in columns
    Zoeken op auteur
    Zoeken op rubriek



    Behandelde fondsen op deze pagina
    Draka Holding

    Behandelde Turbo's
    Draka Holding

    Fixed Income Trader-the NetherlandsHuxley Associates
    Global Compliance Officer - Commercial Banking Control Room - AmsterdamOliver James Associates
    Programme ManagerCatenon NL
    Meer vacatures
    Columns Column
    2 sep 10
    30 aug 10
    27 aug 10
    26 aug 10
    25 aug 10
    23 aug 10
    20 aug 10
    19 aug 10
    17 aug 10
    13 aug 10

    Columns recent
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    1 sep 10
    1 sep 10
    1 sep 10

    Columns Nico van Geest
    25 aug 10
    17 aug 10
    3 aug 10
    6 jul 10
    21 jun 10
    1 jun 10
    27 mei 10
    4 mei 10
    13 apr 10
    26 mrt 10


    Over IEX  |  Het Team  |  Adverteren  |  IR op IEX  |  Perskamer  |  Disclaimer  |  Privacy statement  |  Contact  | 

    Koersdata is minimaal 15 minuten vertraagd. Powered by: