IEX.nl home
WORD NU GRATIS LID   /   INLOGGEN  
Probeer nu gratis!
Nieuw op IEX:
Interactieve grafieken
Maak, bewaar, print of exporteer uw eigen technische analyses
IEX Universiteit
Leren beleggen? Ga nu naar de IEX Beleggersuniversiteit!
IEX Ledenacties
Doe mee aan de acties van IEX.nl en win mooie prijzen!
Speedersectie
De speedersectie op IEX is vernieuwd!
Real-time koersen
Geheel vernieuwd en tegen de laagste prijs van Nederland
U bent hier | Opinie | Jacques Potuijt | Artikel

login/registreer om te reageren    mail dit artikel    print dit artikel

Eureka Oracle

Jacques Potuijt - 21 maart 2006, 15:30

In spanning namen beleggers gisteren kennis van de cijfers van Oracle over het derde kwartaal van het boekjaar dat loopt tot 30 september. De softwareproducent ligt in een nek-aan-nek nek race met het Duitse SAP voor geïntegreerde bedrijfsapplicaties.

In een ultieme poging om de Duitse concurrent voorbij te streven, ging Oracle's flamboyante bestuursvoorzitter Larry Ellison eind 2004 va banque. Voor circa 20 miljard dollar kocht hij binnen achttien maanden een reeks softwarebedrijven.

Daaronder waren onder andere Peoplesoft en Siebel voor 11,1 miljard en 5,8 miljard dollar.

Naar de derde kwartaal cijfers werd reikhalzend uitgezien. Voor het eerst waren hierin de resultaten van Peoplesoft in de vergelijkbare cijfers van het voorgaande jaar opgenomen, zodat nu beter beoordeeld kon worden of de vlucht vooruit nu zijn vruchten begint af te werpen.

GAAP
De koersdaling van ruim 3% die gisteren in de avondhandel na de publicatie van de cijfers optrad, lijkt het antwoord op die vraag te geven. Toch is dat een te gemakkelijke constatering. Het resultaat mocht best gezien worden:

  • De nettowinst was 42% gestegen over een 18% hogere omzet van bijna 3,5 miljard dollar,
  • De operationele marge verbeterde van 26% tot 30%.

    Deze volgens Amerikaanse GAAP-principes gebaseerde resultaatberekening is echter niet toonaangevend in de acquisitiefase die Oracle passeert. Daarom verstrekt ze ook een aangepaste reeks non-GAAP cijfers, waaruit onder andere eenmalige acquisitiekosten, herstructureringskosten en goodwill amortisatie zijn geëlimineerd.

    Uit die opstelling komt uiteraard een nog veel hogere operationele winst tevoorschijn van de softwareproducent, die een marge oplevert van 39%. In de jaar-op-jaar vergelijking op basis van non-GAAP blijkt dat de nettowinst in het derde kwartaal is toegenomen met 23% over een 14% hogere omzet.

    Verwarring
    Zelfs deze vergelijking is ook nog niet helemaal zuiver op de graat, omdat Siebel in het voorgaande tweede kwartaal voor het eerst werd geconsolideerd. Met een omzetbijdrage van 350 miljoen dollar is ze wel een stuk kleiner dan Peoplesoft, waarvan de kwartaalomzetbijdrage zo'n 600 miljoen dollar is.

    De kwartaal-op-kwartaal vergelijking is lastig, omdat Oracle's softwareverkopen een seizoenspatroon volgen met piekverkopen in (Oracle's) vierde kwartaal en met inzakkende verkopen in het eerste kwartaal. Nu de acquisities daar tussendoor ingevoegd zijn, is het moeilijk uit te maken wat het seizoen- en wat het acquisitie-effect is.

    Tenslotte wekt het werken met zowel GAAP als non-GAAP verwarring op, hoe goed het misschien ook is bedoeld. Kortom, de cijfers van het derde kwartaal waren nog niet in staat de duidelijkheid te verschaffen waar beleggers zo om zaten te springen. Aanhoudende scepsis over de acquisitiestrategie verklaart daarom de koersdaling.

    Waardering
    Toch, wie de opeenvolgende kwartaalcijfers laat voor wat ze zijn, focust op de cijfers van de eerste negen maanden en die aanvult met wat redelijkerwijze voor het laatste kwartaal verwacht mag worden, komt tot de slotsom dat Oracle dit jaar afstevent op een omzet van 14,5 miljard dollar. Wat betekent dit voor de waardebeoordeling?

    Laten wij eens uitgaan van een operationele marge van 38% in het vierde kwartaal op basis van de meer representatieve non-GAAP regels), dan:

  • Taxeren wij een winst per aandeel (WPA) van 0,80 dollar, een verbetering met 39% ten opzichte van vorig jaar,
  • Gerelateerd aan de huidige koers van 13,24 dollar levert dit winstcijfer een koers/winstverhouding (k/w) op van 17,0.

    Dit is geen overdreven hoge waardering voor een toonaangevende onderneming in de sector van standaard softwareapplicaties. Daarvoor moeten wij die waardering natuurlijk weer vergelijken met die van SAP, ofwel Oracle's aartsvijand. Ellison heeft zelf al herhaaldelijk gedreigd "sap" van SAP te maken.

    Sappige resultaten
    SAP maakte onlangs over haar per 31 december geëindigde boekjaar haar resultaten bekend:

  • Een 14% hogere winst van bijna 1,5 miljard euro over,
  • Een met 13% gestegen omzet van bijna 8,5 miljard euro.
  • Een operationele winstmarge van 27,4%.

    De onderneming is ook positief over 2006:

  • Door de aantrekkende Europese economie, waar SAP 60% van haar omzet behaalt, rekent het bedrijf dit jaar op een nog iets hogere winstgroei van 17% tot 6,00 euro per aandeel,
  • Op de huidige koers van 173,61 euro levert dit een k/w op van 28,9.

    Beide bedrijven zijn actief in een sector die naar verwacht nog jarenlang een sterke groei laat zien. Nog maar een klein percentage van het bedrijfsleven maakt gebruik van software die de financiële administratie integreert met:

  • Logistieke bedrijfsprocessen (Supply Chain Management software - SCM),
  • Het in de onderneming aanwezige human capital (Human Resource Management software - HRM),
  • On-line klantenbeheer (Customer Relation Management software - CRM).

    Waagstuk
    SAP heeft zich van meet af aan geworpen op software voor de integrale beheersing van bedrijfsprocessen, terwijl Oracle zich concentreerde op de relationele databases (RDMS). Pas toen deze markt verzadigd raakte, kocht Oracle via een reeks acquisities de ontbrekende schakels voor complete enterprise software in.

    Twijfel onder beleggers of Oracle er daadwerkelijk in slaagt de uit verschillende bron afkomstige software tot een hecht geïntegreerd enterprise softwarepakket te smeden, vormt een belangrijke verklaring voor het huidige waarderingschil tussen beide aandelen. Die twijfel is nauwelijks verrassend te noemen.

    De 20 miljard dollar die Oracle spendeerde aan acquisities was een waagstuk van de eerste orde. Hoewel de exacte effecten van de overnames nog niet uit de kwartaalcijfers gemeten kunnen worden, stellen de cijfers over het derde kwartaal in ieder geval in zoverre gerust, dat Oracle zich in financieel opzicht niet heeft overeten.

    On-demand software
    De balans per 28 februari 2006 ziet er solide uit. Het voorheen schuldenloze Oracle heeft nu een rentedragende lange schuld van 5,7 miljard dollar in de boeken staan, maar daar staan bijna 7 miljard aan liquide middelen tegenover. De rentedragende schuld is slechts 20% van het balanstotaal tegenover een eigen vermogen van 53%.

    Financieel gezien was Oracle wel aan wat meer financiële leverage (hefboomeffect) toe en ook dat hebben de recente acquisities van Peoplesoft en Siebel bewerkstelligd. Nu beide bedrijven vergelijkbare bedrijfssoftware leveren, wordt de strijd tussen de twee op een nieuw front worden voorgezet: de markt voor on-demand software.

    De snelle ontwikkeling van breedband maakt niet alleen datatransport, maar ook distributie van software mogelijk, waar en wanneer gebruikers dit wensen - en in de laatste versie. Door de besparingsmogelijkheden slaat on-demand software snel aan en dat maakte de entree mogelijk van nieuwelingen, zoals het succesvolle Salesforce.

    Favoriet
    Zowel Oracle als SAP ontkomen er niet aan om voluit voor dit nieuwe distributiemodel te gaan. Dankzij de acquisitie van Siebel heeft Oracle in on-demand software een voorsprong op SAP. De Duitsers werken er hard aan om hun bestaande softwarepakketten geschikt te maken, maar worstelen nog met tussenoplossing Netweaver.

    Pas volgend jaar verwacht SAP gereed te zijn met een haar nieuwe Enterprise Services Architecture, die beter geschikt is voor on-demand services. Dit brengt ons terug bij de waardering. Met omgerekend 12 miljard euro omzet dit jaar is Oracle nu belangrijk groter dan SAP met haar geprognosticeerde omzet van 9,6 miljard euro.

    Oracle verslaat haar Duitse concurrent op operationele marge - 38,0% versus 27,4% - en heeft een voorsprong genomen op het terrein waarop de concurrentiestrijd zich in de komende jaren vooral afspeelt: de markt voor on-demand software. Hoe loopt dit af? Tot nu toe was SAP voor ons de favoriet.

    Het grote waarderingsverschil met Oracle - een k/w van 28,9 versus 17,0 - wordt steeds moeilijker te rechtvaardigen en wij speculeren erop dat Oracle ook op de beurs binnenkort op haar erfvijand inloopt.


    Jacques Potuijt is marktcommentator en was hiervoor onder meer hoofd beleggingsresearch bij Deutsche Morgan Grenfell in Amsterdam. Ooit richtte hij voor ABN Amro het beroemde Trans Europe Fund op. Potuijt schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Hij belegt uitsluitend in beleggingsfondsen. De informatie in deze column is niet bedoeld als beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op potuijt@iex.nl.
    Stem of voeg toe aan Uitleg over het gebruik van deze icons: Plaatsen/stemmen op NUjij Plaatsen/stemmen op eKudos Plaatsen/stemmen op MSN Reporter Plaatsen/stemmen op Grubb Plaatsen/stemmen op Digg Stumble it! Voeg dit artikel toe aan Del.icio.us Voeg toe aan je Google bladwijzers Toevoegen aan Symbaloo Voeg toe aan je Facebook-profiel Voeg toe aan LinkedIn Plaats dit bericht op Twitter Abonneer je op de RSS-feed van deze site Print een verbeterde versie van deze pagina


    Reacties van lezers

    - 22 mrt 06, 17:00

    Vergeet niet dat Oracle nog een zware weg heeft af te leggen om Siebel, JD Edwards, Peoplesoft en EBS te integreren tot 1 volwaardig product.
    cyberman - 21 mrt 06, 23:33

    Zo zeker is dat nog niet dat Oracle gaat winnen. Vergeet niet dat ook Microsoft bezig is zich op de markt voor business solutions naar binnen te werken. Zo hebben ze een viertal systemen op de middle market opgekocht (waaronder Navision, Axapta en Solomon) en zijn ze nu bezig het integreren van deze trajecten. Bovendien zetten ze de ontwikkeling door waar deze paketten individueel al mee bezig waren namelijk het upscalen van het middensegment naar het hogere segment. En misschien is het upscalen van eenvoudigere, flexibelere systemen naar het hogere segment nog wel een betere en sneller haalbare oplossing als het ombouwen van zeer uitgebreide inflexibele systemen naar een andere architectuur...
    marcel912 - 21 mrt 06, 20:42

    dit is strijd! en oracle zal dit door middel van de ingezette inhaalrace m.i. gaan winnen.
    marcel912 - 21 mrt 06, 20:42

    dit is strijd! en oracle zal dit door middel van de ingezette inhaalrace m.i. gaan winnen.
    Redactie IEX.nl - 21 mrt 06, 15:29

    Eureka Oracle

    Jacques Potuijt - 21 mrt, 15:30

    "Het lijkt erop dat Oracle haar achterstand heeft ingehaald en eindelijk 'sap' kan maken van SAP..."

    http://www.iex.nl/columns/columns_artikel.asp?colid=22429
     

    login/registreer om te reageren    mail dit artikel    print dit artikel

    Disclaimer
  • Zoeken in columns
    Zoeken in columns
    Zoeken op auteur
    Zoeken op rubriek



    Behandelde fondsen op deze pagina
    Oracle Corp

    Behandelde Turbo's
    Oracle Corp

    Fixed Income Trader-the NetherlandsHuxley Associates
    Global Compliance Officer - Commercial Banking Control Room - AmsterdamOliver James Associates
    Programme ManagerCatenon NL
    Meer vacatures
    Columns Aandelen & stockpicks
    2 sep 10
    31 aug 10
    30 aug 10
    26 aug 10
    25 aug 10
    25 aug 10
    23 aug 10
    17 aug 10
    16 aug 10
    12 aug 10

    Columns recent
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    2 sep 10
    1 sep 10
    1 sep 10
    1 sep 10

    Columns Jacques Potuijt
    11 feb 09
    5 feb 09
    28 jan 09
    26 jan 09
    23 jan 09
    22 jan 09
    21 jan 09
    14 jan 09
    9 jan 09
    19 dec 08


    Over IEX  |  Het Team  |  Adverteren  |  IR op IEX  |  Perskamer  |  Disclaimer  |  Privacy statement  |  Contact  | 

    Koersdata is minimaal 15 minuten vertraagd. Powered by: