Opkopen van obligaties. Dat is dus inderdaad levensgevaarlijk. Laten we eens teruggaan in de tijd: de EMS: De europese landen hebben hun munten aan elkaar gekoppeld binnen een bepaalde bandbreedte. De landen hebben afgesproken dat als een munt teveel dreigt te dalen dat de betreffende munt dan wordt opgekocht. 1992 is het zover. Het Britse pond zakt zo sterk dat de centrale banken (met name de Bundesbank met miljarden te hulp moet schieten. Maar de beleggers geloven er niet in. George Soros verkoopt voor miljarden aan Britse ponden en dwingt de Bundesbank de strijd op te geven. De Bank gaat voor vele miljarden het schip in en Soros wordt echt rijk.
De uitstaande schuld van Italie bedraagt 1900 miljard. Hoeveel moet de ECB daarvan opkopen? En als de markten het weer niet vertrouwen? En inmiddels stijgen ook de rentes op de Spaanse markt, en de Franse en de Belgische.....Ook obligaties opkopen? En bij welk bedrag wordt er gestopt? En als het dan toch fout gaat? Zoals in 1992?
De ECB moet Eurobonds uitgeven. Dat leidt op zichzelf tot een verkrapping van de geldhoeveelheid. Maar de ECB kan het geld ook weer uitlenen aan landen. Die landen betalen natuurlijk wel een rente die hoger is naarmate staatsschuld en begrotingstekort hoger zijn. Op dat moment hebben die landen geen obligatiemarkt meer. De rente op die markten hoeft ook niet meer naar beneden gedrukt te worden. Er hoeven dan ook geen obligaties van die landen te worden opgekocht.


Veeeel verstandiger.........