De zwakte in de indices overheerst op dit moment en tegen mijn verwachting in maken een aantal indices lagere bodems. Is dit een definitieve trendomkeer? Nee, zeker niet, maar wel een verheviging van de correctieve beweging die eerder werd versierd met de nodige (valse) verbeteringen.
De titel had vandaag ook kunnen luiden Op zoek naar een bodem of Fibonacci-spel, want dat is denk waar de markt naar op zoek is. De grotere trends blijven opwaarts gericht en bij een aantal markten komen al direct de volgende belangrijke steunpunten in zicht.
Ongetwijfeld zullen vandaag de nodige analisten en beleggers hun recent opwaarts bijgestelde meningen weer negatief draaien. Mogelijk dat in de afgelopen twee weken de algemene opinie ook juist te positief was geworden. Hoe nu verder?
Als ik kijk naar de bodems van juni dit jaar dan blijven de trends sterk en opwaarts gericht zolang de indices in ieder geval boven hun eerste ( 38,2%) Fibonacci-retracementniveau blijven.
- Voor de S&P 500 ligt dit niveau in de zone 1390 tot 1395, waar ook de augustusbodems zijn te vinden. Dit niveau werd gisteren al bijna bereikt.
DAX: valse doorbraak?
De DAX brak ook nipt onder de recente bodems en voormalige top in de zone 7185 tot 7195. Als de DAX hier vandaag weer boven sluit dan was de doorbraak vals, maar in het andere scenario treedt een verheviging op van de terugval.
Het eerste steunniveau ligt bij de sinds juni stijgende bodemlijn van 7115. Het 38,2% Fibonacciniveau ligt bij de belangrijke steun van 6885 en dat ligt nog een eind verwijderd. De opwaartse trend is en blijft dus geheel intact.

Klik op de grafiek voor een grote versie
AEX: meer tijd nodig
Dit is ook in de AEX te zien. Ik ging in eerste instantie uit van bodemvorming in de zone 332 tot 332,85 (horizontale steun en 50-daags), maar de doorbraak hieronder zorgde direct voor een volgende verkoopgolf.
Ook de stijgende kortermijnbodemlijn (langs de bodems van 321,80 en 325,35 zorgde bij 328,70 niet voor de nodige steun. De zwakte overheerst en de zeer steile opwaartse angel is voorlopig uit de AEX gehaald. Het zal dus langer duren voordat de dubbele jaartop van 340,20 wordt gebroken.
Dit blijft echter wel mijn visie voor de laatste maanden van dit jaar: een beweging naar de zone 346,85 tot 351. Dit geldt zolang de AEX boven de belangrijke zone van 316 tot 318 blijft, waar onder andere het 200-daags en het eerste Fibonacciniveau liggen.
Omkeerpatronen
De steunniveaus liggen nu nog bij 325,35 en 321,80, maar het is de vraag of het zover komt. We moeten zeer alert zijn op omkeerpatronen, nu de onderkant weer snel in zicht komt. Alle overige signalen zijn grotendeels intact gebleven en ondersteunen nog steeds mijn scenario van hogere jaartoppen.
De huidige terugval is echter aanzienlijk forser dan ik had verwacht en zorgt wel voor vertraging in de stijgende trend en bodemvorming.

Klik op de grafiek voor een grote versie
Het is dus nu zoeken naar bodemsignalen tijdens deze verheviging van de correctieve beweging in een aantal indices. Deze zullen naar mijn mening in de komende dagen zeker vorm kunnen krijgen, waarna de opwaartse weg weer kan worden hervat.
Mijn mening blijft onveranderd dat hogere jaartoppen in de komende twee maanden reëel blijven.
Goud: potentieel vlagpatroon
Ik kreeg gisteren van een lezer nog een vraag over de technische situatie van goud. De langetermijntrend (meerdere jaren) is en blijft opwaarts gericht. In het middellangetermijnbeeld is er juist sprake van een zijwaartse ontwikkeling tussen de 1500 en 1800.
Dit laatste niveau werd recente precies getest na een enorme blow off-beweging. De scherp stijgende trend werd echter rond de 1770 neerwaarts gebroken en er is nu sprake van een correctieve beweging.
Het eerste belangrijke steunniveau ligt bij het 38,2% Fibonacciniveau van 1695 met vlak daaronder een belangrijke horizontale steun bij 1675. Zolang de goudkoers hierboven blijft, lijkt een versteiling te ontstaan die uiteindelijk zorgt voor een opwaartse doorbraak van 1800.
De eerste verbetering treedt op bij koersen boven de scherp dalende toppenlijn van nu 1736 die dagelijks ruim 4 dollar zakt. Deze toppenlijn maakt deel uit van een potentieel vlagpatroon.

Klik op de grafiek voor een grote versie
De informatie in deze column behelst geen individueel beleggingsadvies maar slechts een algemene aanbeveling waarop beleggers hun beleggingsbeslissingen mede kunnen baseren. ING Bank N.V. is verantwoordelijk voor het uitbrengen van de hierboven opgenomen beleggingsaanbeveling die is opgesteld door Bas Heijink, Senior Technisch Analist van het ING Investment Office. Deze beleggingsaanbeveling is opgesteld op basis van zijn eigen kennis gecombineerd met betrouwbare bronnen.
Lees hier de volledige disclaimer van Heijink.
"Is dit een definitieve trendomkeer? Nee, zeker niet, maar wel een verheviging van de correctieve beweging die eerder werd versierd met de nodige (valse) verbeteringen."
En als dit wel een definitieve trendomkeer is, heb jij het alsnog niet verkeerd gezien, omdat de verbeteringen waar je TA en verwachting op rust toch al "vals" waren? Of hoe bedoel je dat zinnetje :)
Ja en dan komt er weer zo een dag waarbij de fundamentele waarheid boven komt drijven. En dan zit je weer met een TA verhaal waar je niets mee kunt. Weet je wat we dan doen, dan passen we het verhaaltje gewoon weer even aan en gaan vrolijk door. Bas, beperk je TA analyse nu gewoon per dag en laat de TA op lange termijn varen. Op dagbasis klopt de TA redelijk goed maar op lange termijn klopt er bar weinig van. Politiek, terreur, natuur etc....hebben hier gewoon teveel invloed op. Dus we gaan de zone 346-351 snel opzoeken heeft gewoon geen zin om te vertellen.
De opwaartse trend is en blijft dus geheel intact
ik zie juist meer een raging bullfrog hierin gevolgd door een slamming donkey
Eindelijk: Bas verliest zijn vertrouwen: Stijgen! ik ga long.
318 lijkt mij het ideale patroon voor de terugknik, dan kan de wave 1 van 281 naar 304 even lang zijn als de terugknik(wave 4) en dan worden afgemaakt naar 348,5. de presidential cycle wordt dan vanaf 31 oktober met haloween misschien wel de winterfair, naar een verlengde wave 5 met 370? feest voor de turbo longs.
Goedemorgen,
Ik zou het wel prettig vinden als we zo even naar 332 teruggaan. Ik heb daar namelijk wat laten liggen en zou het graag terug willen hebben.
Alvast bedankt!
Alle puts verkocht en ik heb me volgeladen met calls. Succes allemaal vandaag. Heb geen tijd meer.
Ook weer long Dow gegaan met 2 cfd'tjes. Stop nu 100 punten lager.
Elke keer weer hetzelfde liedje zie ik.... De auteur gaan aanvallen op zijn "verkeerde" visie. Wat verwacht je dan van onze TA columnist?? Dat ie gewoon stug blijft schrijven wat ie gisteren ook schreef? Uiteraard moet hij zijn verhaal aanpassen aan de werkelijkheid. Het geeft immers ook aan dat zelfs de meest doorgewinterde TA´ers óók fout zitten. Bas is een bull, laat dat duidelijk zijn. Hij gebruikt TA en kijkt het liefst omhoog. Hij is een optimist. Anderen zijn bearish van natuur en schrijven de beurs liever omlaag. Je kon toch wel op je vingers natellen dat dit fout moest gaan een keer. Gedwongen stijgingen, door het manipuleren van de futures. Ad Nooten werd er gefrustreerd van, wat ik wel kan begrijpen. Kolenboer zegt duidelijk dat er geen enkele relatie is tussen de beurs en de realiteit. Dat ben ik niet met hem eens, maar de laatste tijd is de echte correlatie wel ver te zoeken ja.
En dan zijn er uiteraard een hoop die met Elliot Wave en andere instrumenten werken. Niets, maar dan ook niets kan de beurzen precies voorspellen en je moet mazzel hebben dat je net afgelopen vrijdag 2 putjes 330 hebt gekocht voor november 2012. Gewoon omdat het te gek begon te worden om stil te zitten. Jammer als het vandaag teveel zou stijgen, want de 321 zie ik ook nog wel arriveren.
Uiteindelijk is iedereen min of meer aan het gokken op de beurs. Maar uiteraard met een miljardje op zak kun je een kleine beurs best sturen. De AEX, haha. Daar hebben ze in de USA nog nooit van gehoord. "Holland? Isn´t that the capital of Danmark?" Vraag het maar eens aan Sarah Palin.
60 min zeigt das risiko fuer 7070 und der 1 tag fuer 6750 an...klassische chartmuster..(bear-flagge und wimpel mit 1,2,3,4)..da muss er husch nach oben, sonst wird es kritisch..
ja unter 7300 ist sh ,,7177ist hedge
longsqueezzz, MEGA-crash begonnen