Een aantal markten drukt nadrukkelijk tegen de dalende toppenlijn die is ontstaan vanaf de recente jaartop. Een doorbraak lijkt dan ook aanstaande. Tijdens een terugval (S&P 500) of een echte correctie (AEX) wordt na een neerwaartse versnelling vaak een duidelijk omkeerpatroon als eerste aanwijzing van bodemvorming gegeven.
Bij de AEX was er sprake van de vorming van een tweedaagse piercing line. In de S&P 500 werd vorige week al een bullish engulfing gevormd. Opvallend bij de S&P 500 was dat de voormalige jaartoppenzone (1.422 – 1.429) hierbij aan de bovenkant werd teruggetest.
In de AEX was er na de neerwaartse doorbraak onder de drievoudige augustus-bodem (327) sprake van een echte correctie. Hier spreek ik van als de daling (binnen de grenzen van een langere stijgende trend) meer dan 5% bedraagt. In de S&P 500 was er slechts sprake van een terugval.
Slinkende kans
Na de doorbraak onder de 327 was er maximaal ruimte naar de zone 316 – 318. Hier liggen onder andere het 200-daags gemiddelde maar ook het eerste en belangrijke Fibonacci-retracementniveau tussen de junibodem van 281 en de recente dubbele top van 340,20. Hij keerde tot op heden bij het enige tussenliggende steunpunt, de bodem van begin augustus van 321,80.
Zodra de AEX onder de zone 316-318 terecht komt, wordt een volgende neerwaartse beweging gestart. Hierbij moet ik wel vermelden dat ook daarmee de stijgende langetermijntrend niet in gevaar komt. Hiervoor mag de AEX zelfs nog onder de 300 punten zakken.
Nu de AEX een duidelijk omkeerpatroon heeft gevormd, is alleen nog een beweging nodig boven de dalende toppenlijn om de huidige correctie af te ronden. Deze is gestart vanaf de 340,20 en ligt vandaag bij 329,80. Zolang dat niet gebeurt, blijft meer neerwaartse druk mogelijk, maar deze kans slinkt zienderogen.
Dubbele jaartop
Belangrijk na een doorbraak is dat de deze wordt bevestigd met een draai (koopsignaal) in de technische indicatoren. De VIX ligt al goed en vormde een lagere top, maar de MACD en de RSI blijven nog neerwaarts gericht. Toch zijn dit tijdens forse neerwaartse versnelling vaak ‘lagging’ indicatoren.
Voor de komende weken verwacht ik een verdere stijging naar de dubbele jaartop van 340,20 tot de zone 346,85 – 351. Hier liggen de overige toppen van juli vorig jaar. Met de recente neerwaartse doorbraak zal dit alleen langer duren dan ik eerder aannam.
Voor het langere beeld (waarschijnlijk eerste kwartaal volgend jaar) blijft een test van de 373 mogelijk. Tussenliggende weerstanden zijn nog te vinden bij 331,40 (50-daags gemiddelde), de 332,85, 335 en 337,30. Eerste steun ligt bij 325 en daaronder bij 321,80.

Klik op de grafiek voor een grote versie
S&P 500
De S&P 500 vormde dus al een omkeerpatroon en drukt tegen de dalende toppenlijn aan. Deze is te vinden bij 1.453. Het lijkt een kwestie van tijd voordat hij hierboven breekt. Hierna mag een volgende versnelling worden verwacht richting de jaartop en uiteindelijk niveaus van 1.500 en hoger in de komende weken.

Klik op de grafiek voor een grote versie
DAX
Ook de DAX zal een poging ondernemen om de dalende toppenlijn te breken. Deze ligt bij 7.335. In de afgelopen dagen heeft de DAX bijna de voormalige jaartop van 7.195 teruggetest en ik verwacht nog steeds een verdere stijging naar de top van 7.600 (vorig jaar).

Klik op de grafiek voor een grote versie
De informatie in deze column behelst geen individueel beleggingsadvies maar slechts een algemene aanbeveling waarop beleggers hun beleggingsbeslissingen mede kunnen baseren. ING Bank N.V. is verantwoordelijk voor het uitbrengen van de hierboven opgenomen beleggingsaanbeveling die is opgesteld door Bas Heijink, Senior Technisch Analist van het ING Investment Office. Deze beleggingsaanbeveling is opgesteld op basis van zijn eigen kennis gecombineerd met betrouwbare bronnen.
Lees hier de volledige disclaimer van Heijink.
Topje gezien, kastje weer dicht...
shorts vannacht uitgestopt ,blijf zijlijn
De toppenlijn is dus al gebroken, met een kleine spike.
Goeie morgen,
Er is nog ruimte voor dalen tot aan 12 oktober. Daarna up. Maar er moet ook nog een berichtje gaan komen van de Moody's omtrend afwaarderen van Spanje, denk morgen. Dus de strijd is nog niet gestreden..
De VS maakt zich weer op om in de jubelmodus te gaan dus...
Gr
Dat is een makkie voor die Oostenrijkers, let maar op. Wordt zeker 1-3 of 1-4 of 0-2 denk ik. Als ik deze raak heb zet ik wel weer wat in.
Mijn gevoel zegt trouwens up en dat Bas gelijk gaat krijgen.
Tjonge, wat is die AEX zwak, gewoon verschrikkelijk.
Zo..ben er weer. Moeder lelijke smak gemaakt. Hele gezicht blauw en flinke buil op voorhoofd. Verder gelukkig niets gebroken. Vannacht bij haar gebleven om er te zijn bij eventuele complicaties, die gelukkig zijn uitgebleven. Vanochtend bij ontbijt al weer een heleboel onzin verteld. Gaat dus weer de goede kant op.
Dank voor alle steunbetuigingen.
He, he, Dax terug bij top van eergisteren. Heb posities nog. ff kijken of ie door top naar 127 fibo wil. Mooi begin van opgaande trendlijn in 30 min. trouwens.
@Krul: leuk experiment. Zo moet het. Tommen Poezen moeten listen verzinnen.
Eerst eens een paar calletjes verkocht
Krijgen we (ondanks dat S&P gisteren niet in't rood sloot) Matherhorn-scenario?
Dan zouden we rond 324 sluiten...
Laten we hopen van niet.
Trouwens zijlijn, want onderweg, dus geen tijd. Verwacht morgen topje, maar mijn timing laat me wel eens in de steek. Voor hetzelfde geld was de opening vanmorgen het topje.
Succes allen!