E-mailadres:
Wachtwoord:
 

Heinekens bieroorlog

Door Corné van Zeijl op 20 jul 2012 om 15:29 | Views: 3.152 | Categorie: Aandelen

Sinds ik Heineken volg heeft de joint venture met Fraser & Neave me geïnteresseerd. En voortdurend heb ik aan het management gevraagd of er nog iets met deze joint venture ging gebeuren. Iedere keer wees het op de langjarige verhouding met F&N, al sinds 1931. Deze situatie heeft 80 jaar geduurd en in een week tijd is dit veranderd.

Tien jaar geleden was Heinekens belang in APB (Asia Pacific Breweries) goed voor 2% van Heinekens totale beurswaarde. Nu is het 12%.

Azië-exposure
De eerste schermutseling ontstonden doordat OCBC haar belang in F&N en dochter APB te koop had gezet. Iedereen dacht dat dit naar Heineken zou gaan. Dat ging dus even niet door Thai Beverage kocht het voor 2,6 miljard euro. En gelijk werden er aan de Thaise kant met allerlei belangen geschoven.

Heineken vreesde, terecht naar mijn mening, volledig buitenspel te worden gezet. Heineken kan en wil het zich niet veroorloven om zijn Azië exposure te zijn verdwijnen. Binnen twee dagen lag er daarom een bod van 3,3 miljard euro op F&N. Dat is een slordige 13% van de beurswaarde van Heineken.

Het draagt in dat geval 7% bij een het bedrijfsresultaat. Ergo, het is winstverwaterend. Is dat erg? Nou gezien Heineken’s lage financieringrente zal het al gauw bijdragen een de winst per aandeel. Maar bovenal wordt het bod gedaan uit defensieve overwegingen. Immers vrijwel alle Aziatische exposure gaat via deze joint venture.

En dat kan je niet laten lopen. In de grafiek ziet u de koersontwikkeling van dochter APB (zwarte lijn), Fraser & Neave (rode lijn) en Heineken (blauwe lijn).

Diepe zakken
Heineken gaat alleen verder met het bod als F&N het aan haar aandeelhouders voordraagt. Verder is het mogelijk dat beide andere groot aandeelhouders Kirin en Thai Brewery een tegenbod doen. Daar zal Heineken overheen gaan. Alsof je op een veiling zit waar een meneer met diepe zakken zegt dat hij het gaat kopen, what ever the price.

Je kan meebieden wat je wilt, want deze meneer gaat er overheen. Heineken kan het zich niet veroorloven om te verliezen. Hier een paaltje met de koerswinstverhoudingen van de drie bedrijven.

Dan nog even een overzicht met hoe de verhoudingen nu precies liggen

En toen ? De beurshandel in Singapore is gestopt. Het beloofd een hete zomer te worden op het Heineken hoofdkantoor en ongetwijfeld zijn alle verloven in de finance afdeling van Heineken in getrokken.


Corné van Zeijl is senior portfolio manager bij SNS Asset Management, waar hij verantwoordelijk is voor het SNS Nederlands Aandelenfonds. Van Zeijl schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Professioneel houdt hij posities aan in de meeste grote Nederlandse beursfondsen. Een overzicht van de over- en onderwegingen vindt u hier. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Gerelateerd

Heineken

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Reacties

Volgen
 
Klik hier om dit forumtopic te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden bij nieuwe berichten.
8 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omlaag ↓
Jean
0
Tiger beer, het lekkerste bier dat er is. Dit kan wel eens een erg duur avontuur worden voor Heineken. Zeker omdat het nogal een ons kent ons wereldje is daar.
jasmits
0
Jean schreef:Tiger beer, het lekkerste bier dat er is.
je hebt waarscheinlijk wijnig bier gedronken.
het lekkerste bier kan je alleen in Duitsland kopen.
Inschatter
0
quote:
jasmits schreef op 20 jul 2012 om 22:28:

Jean schreef:Tiger beer, het lekkerste bier dat er is.
je hebt waarscheinlijk wijnig bier gedronken.
het lekkerste bier kan je alleen in Duitsland kopen.


Als jouw biersmaak net zo belabberd is als jouw spelling-kwaliteit dan geloof ik Jean meteen. Wijnig bier zou "wahrschEInlich" bij nader inzien zomaar bier kunnen zijn dat al naar wijn begint te smaken.
koetjeboe
0
Tiger bier,het bier met de waar je de meeste koppijn overhoud.Geef mij maar een vatbiertje van Heineken.Ik woon in Thailand en Heineken doet het heel goed hier.Dus ik hoop dat ze uitbreiden hier in Azië
.
8 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omhoog ↑

Plaats een reactie

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

Auteur Meer»

Corné van Zeijl

Corné van Zeijl schrijft over alles en dan nog wat: macro-economie, bedrijven, psychologie van beleggers en de effecten daarvan. Hij probeert u altijd informatie te geven die u ergens anders niet v...

Recente columns van Corné van Zeijl :

11 okt Tabée Van Zeijl 40
05 okt Zorgen om cijferseizoen 4
04 okt Langs de economische meetlat

Gerelateerde instrumenten Meer »

Heineken 57,15 -0,59%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties

Meer columns Aandelen Meer »

17 mei Slot: +1,91% 2
17 mei Aegon en ING: de tussenstand 4
17 mei Fondsenrondje: Wachten op expiratie 1
17 mei Recht zo die gaat 4
Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
Gesponsorde links

IEX Video: uitgelicht

Fed blijft economie stimuleren ABN Amro Beleggen TV