Griekenland rijgt het ene na het andere dubieuze record aan elkaar. Waar de Griekse goden vroeger bijstand verleenden, zijn ze nu in de verste verte niet te vinden om het land te ondersteunen. Het nieuwste record dat ze aan het neerzetten zijn is de diepste economische terugval van de afgelopen jaren wereldwijd.
In 2011 kromp de economie met 6,8% procent om op een totale terugval van maar liefst 16% sinds haar economisch hoogtepunt te komen. In 2002 overkwam Argentinië hetzelfde. Na een faillissement in 2001 verloor het 20% economische groei. Net als Letland, dat 24% kromp sinds de start van de kredietcrisis. Portugal, Spanje en Italië komen er nog bekaaid vanaf en ondergingen slechts een economische krimp van 5% over de afgelopen jaren.

Was dit het dan wat betreft economische terugval? Het lijkt er niet op, als ik alleen al kijk naar de renteontwikkeling in Portugal. De tienjaarsrente is het afgelopen jaar verdubbeld van 7% naar 14%. Ruimte voor duurzame economische groei biedt dat niet. Ook blijven de lange rentes van Spanje en Italië gevaarlijk hoog liggen. Verder oplopende rentes zal toekomstige economische groei schaden in deze landen.
Belangrijke graadmeter
Als ik kijk naar de Europese industriële productie als voorloper van te verwachten economische groei, word ik niet vrolijk. We beginnen af te wijken in negatieve zin, van onze Amerikaanse buren. En juist de industriële productie is een belangrijke graadmeter voor de te verwachten economische groei.

Een overzicht van de economische groei in de eurozone en de Verenigde Staten over de laatste tien jaar toont vanuit historisch perspectief dat sommige landen al jaren amper groeien. De economische groei trend voor Griekenland, Italië, Ierland en Portugal is dalende waar de overige landen lichte groei vertonen.

Nu Griekenland is afgeschreven is in mijn optiek Portugal aan de beurt om voor de nodige reuring op de beurzen te zorgen. Economische krimp heeft hier weer ingezet en de werkloosheid loopt hard op, net als de overheidstekorten. Het is maar goed dat er weer een nieuwe Long Term Refinancing Operation aankomt eind februari. Dat kan voor stabiliteit zorgen in de komende onzekere tijden.

Richard Abma is asset manager bij OHV vermogensbeheer en werd in 2006 door ABN Amro in de turbocompetitie uitgeroepen tot de Slimste Belegger. Hij schrijft zijn columns op persoonlijke titel. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel of particulier beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Alleen Portugal? Dig deeper! Europa heeft gekozen om te groeien als Diensteneconomie. Maar wat blijkt; zonder produktie is er geen behoefte aan een diensteneconomie. Dit wordt pijnlijker en pijnlijker duidelijk. Maar we blijven hardnekkig mensen opleiden voor de tertiaire economie. En de bedrijven houden de hand op de knip; dus welke dienst hebben ze nog nodig? Toch niet weer zo'n flauw ISO 9000 huppeldepup verhaal of nog meer certificering? What a waste of money.
Retooling the industry naar een high tec industrie, daar ligt de toekomst én bij het ontslaan van alle politici die al langer dan 8 jaar in Den Haag meelopen.