Vorige week maandag gaf ik, als oude beer, een koopadvies in de uitstuiterbeurs. Ik ben namelijk van mening dat de koersen op lange termijn (in een paar jaar tijd) nog wel lager kunnen, maar dat nu veel kwaliteitsfondsen wel heel hard en onterecht afgestraft zijn.
Zelfs al komt - de al lang door mij verwachte - dubbele dip, dan nog zijn veel aandelen goedkoop. We moeten dus zoals ze bij de Appie zeggen: Hamsteren. Helemaal als het banenplan van Obama gaat werken dan moeten we in mijn optiek voor de korte termijn niet te flauw zijn.
Oké we hebben Griekenland nog als een probleempje maar dat is eigenlijk maar een relatief klein probleem in vergelijking tot de dubbele dip. Vooral kleine fondsen zijn hard geraakt zoals u in de grafiek van de Midkap kunt zien.
Maar hoewel ik zelf, juist om deze reden trackers op de Midkap heb. Moet u toch nog oppassen met kleine fondsen. Helemaal omdat er heel veel grote fondsen ook goedkoop zijn…

Porsche in de problemen
Het lijkt wel een IT-stock dat ooit klasse-aandeel Porsche als ik de grafiek bekijk. Een paar jaar geleden schoot het aandeel in het fusiespel nog naar ongekende hoogte. Eerst waren zij een overnamekandidaat en toen wilden ze Volkwagen overnemen.
Maar door de vele rechtzaken die hieromtrend ontstonden is de fusie nu even op de lange termijn geschoven. Voor wie het gemist heeft:
Dit zal koren op de molen zijn van de hedgefunds die gekild zijn door het oneerlijke spel dat men speelde in deze overname.

Ook Volkswagen had een IT aandeel kunnen zijn kijkend naar de grafiek. Dit soort aandelen durf ik zeker nog niet te kopen.

Knappe koppen
Ook van de meeste banken blijf ik nog even af zo heeft de Deutsche Bank last van slecht verliezende beleggers en dat maakt het aandeel onvoorspelbaar. Natuurlijk vind ik dat kleine beleggers in sommige gevallen beschermd moeten worden door toezichthouders en overheid.
Maar als het ABP rommelhypotheken koopt dan is dat voor mij een geval: eigen schuld dikke bult. Ik ben maar een domme L.L en ik waarschuwde u al jaren dat u moest oppassen met die shit. Uit het recente verleden weet iedereen hoeveel mensen gemiddeld hun hypotheek niet konden betalen.
U kunt dus ook op een bierviltje uitrekenen hoeveel risico er was in de geleveragede versies. Helemaal na een huizenboom in de Verenigde Staten moest u dus oppassen. Iets dat een professional met zo veel knappe kopen toch had moeten weten.

Toch ben ik niet heel flauw op Deutsche Bank. Ook ING vind ik genoeg teruggevallen. Het steunniveau is bereikt. U kunt het aandeel kopen maar dan met een korte stoploss onder je aankoop.
Gaat het onverwacht en onverhoopt toch omlaag dan wordt ING uitgestopt en als het omhoog gaat verhoogt u ook uw stoplossniveau.

Ook de Franse bank SocGen staat precies op de bodem van 2009 en is dus wat mij betreft koopwaardig. In alle drie genoemde bankaandelen kan ik als vermogensbeheerder long posities hebben (privé heb ik geen loss aandelen).

Te gevaarlijk
Maar als u de bankaandelen te gevaarlijk vind waar moet u dan zijn? Oliefondsen? Het aandeel BP is stilletjes ook weer ver en diep weggezakt.
Het staat natuurlijk nog niet op de niveaus die het stond na de ramp in de Golf van Mexico maar dat waren toen ook weggeefniveaus. Ik zou dit aandeel pas durven kopen als het een gedegen herstel laat zien.

Ook ons eigen RDSA is een aandeel dat niet op een uitverkoopniveau staat. Ik zou liever een chemie-aandeel als DSM of Akzo Nobel long zitten dan Royal Dutch.

Apple versus Samsung
De concurrentie rond smart-telefoons en tablet-PC's is nu pas in alle hevigheid losgebarsten. De producten bestrijden elkaar met elk wapen dat er te vinden is. U kent mijn mening rond het aandeel Apple, dit is een hype en dus van afblijven.
Nu beken ik direct dat het aandeel ogenschijnlijk niet kapot te krijgen is, want zelfs het opstappen van Steve Jobs is positief uitgelegd. Maar in een economische dubbele dip zouden luxe artikelen als Ipad’s en Iphond’s toch minder verkocht moeten worden?

TomTom zou daar minder last van moeten hebben omdat mensen dure ingebouwde navigatie vervangen door goedkope en omdat mensen blijven reizen en eerder met de auto op vakantie gaan.
Of gewoon naar hun nieuwe baan moeten… Hoe u er ook over denkt op de huidige niveaus vind ik het een koopje. Ik zit het dan ook zakelijk long.

Een ander koopje: bouwaandeel BAM is natuurlijk optisch een weggevertje. In economisch moeilijke tijden wordt de economie altijd gestimuleerd via bouwprojecten. Dus… (zakelijk zit ik ze long)

Ik denk dat de Aholdkreet: hamsteren dus, best voor een grote groep aandelen zou kunnen gelden. Het probleem is eerder dat er zoveel zijn die goedkoop zijn, wees dus selectief als er problemen zijn met een bedrijf laat het dan lekker even links liggen.
Om dan nog een andere reclamekreet erbij te halen: de keuze is reuze… En als u het allemaal niet meer weet, kunt u ook gewoon een callspread op de AEX of een turbo long kopen.
Frank van Dongen is het pseudoniem van vermogensbeheerder en broker Cees Smit. Hij is algemeen directeur van de Today’s Groep, dat bestaat uit Today's Brokers en Today's Vermogens Beheer. Smit schrijft zijn columns op persoonlijke titel. De Today’s Groep is actief als vermogensbeheerder en als broker en is met beide entiteiten als vergunninghouder geregistreerd bij de AFM en DNB. Ook staan beide bedrijven als deelnemende instelling ingeschreven bij het DSI. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op vandongen@iex.nl.
Sorry dat ik het zeg maar dit is echt een onzin. Het lijstje met banken en namen zoals bam is een ramp. Zeker voor de komende tijd. Mensen kunnen beter afwachten dan gelijk te hebberig te worden. Aan lijntje trekkers hebben we niks. Tijd om realistisch te worden.
Waarvoor denk je dat cees van daytrader naar risicoloos provisievangen is gegaan?
Advies trackrecord is dramatisch met zn dwangmatige nokia en apple beslommeringen om er maar even 2 te noemen
Hamsteren bij de Albert Heijn betekent dat je goede producten voor weinig geld koopt.
Hamsteren op de AEX betekent dat je gemakzuchitige bedrijven koopt voor misschien wel een te hoge prijs.
Kopen op de NYSE lijkt mij beter.
Beste Frank, eens, maar ik koop wel op veel lager, want dit is nog lang niet over, gr
Cees, cees, Cees,
"Ook ING vind ik genoeg teruggevallen. Het steunniveau is bereikt"
Waarom hou je niet gewoon op met schrijven?
Cees, met deze column laat je in mijn ogen zien dat je tot de absolute toppers hoort.
Sommigen zijn altijd bullish, anderen altijd bearish. Jij was 2007-2008 de grote bear, nu ben je bull geworden.
Tijd zal leren of je gelijk krijgt, maar ik ben ervan overtuigd dat deze non-dogmatiek, en goede gevoel voor timing, zal laten zien aan mensen dat je weet waar je het over hebt.
Het zou m.i. zomaar kunnen dat we over een half jaar tot een jaar al met een AEX van rond de 350 staan. Ik raad je aan om dan even een linkje naar deze column te plaatsen :)
Voorlopig worden de problemen alleen maar groter. De echte paniek moet nog komen. Default Griekenland over een paar weken en we kunnen naar de 200 punten... Je moet geen aandelen willen hebben al lijken ze optisch goedkoop.
Hij doet het weer: verklaren dat het op termijn nog flink lager kan om vervolgens een koopadvies af te geven. En dat niet alleen, nee zelfs hamsteren.
Op termijn zullen aandelen alleen maar goedkoper worden, maar toch moet je nu kopen. Niet logisch.
Beste Cees,
Ik neem aan dat je bedoeld dat deze aandelen goedkoop zijn voor een termijn van 1 a 2 weken. Financieel is Nederland rotter dan Griekenland en de rest is er niet veel beter aan toe, ook Duitsland niet, dus geen enkele bank gaat dit overleven. De bouw leeft van overheidsopdrachten maar dat droogt straks zeer snel op als de banken vallen. Er staan huizen en kantoren genoeg dus de bouw gaat ook even een jaar of 10 op hold. Er komt grote behoefte aan dingen die men gebruikt als men geen werk en bijna geen inkomen meer heeft. Ik kan alleen nog niet bedenken wat dat precies zal zijn.
Tsja, weer genoeg paniekkippen hier. Zelfde figuren die in 2000 zeiden dat je in aandelen moest, want 'aandelen stijgen altijd'.
Hoe groot is een default van Griekenland eigenlijk? Juist, een kleine 100 miljard euro. Pocket change. Lehmann was > 650 miljard.
En nog erger, bij Lehmann faillisement, kukelde naast lehmann ook de hele subprime mortgage bond markt in elkaar. En werd alle onroerend goed veel minder waard. Met daarbovenop de echte pijn, dat het volledig onduidelijk was hoeveel lehmann bonds en aandelen, en hoeveel subprime troep, banken en verzekeraars op hun balansen hadden staan.
Kortom, het was toen niet duidelijk waar de pijn zat, en nog belangrijker, welke banken nog goed waren voor hun geld. Dus banken leenden elkaar niets meer uit, hele financiele systeem ging op slot, etc. De rampspoed volgde snel.
En nu? Nu speelt niets van dat al. Het is precies duidelijk waar de pijn zit bij de griekse obligaties. Van elke bank is bekend hoeveel ze van deze troep hebben. Daarnaast, na het 2008 drama zal er wel een government bailout komen van de banken die dit het meeste nodig hebben als Griekenland default (Duitsland bereidt het al voort).
Verder: vele bedrijven boeken record winsten, veel bedrijven barsten van de cash. De overheden zijn helemaal gericht op herstel en voorkomen van financiele paniek. Er is geen recessie (en al zou die komen, dan is er een kleine recessie). Kortom, vergeleken met 2008 is de situatie ronduit rooskleurig. Toch staan koersen van financials nu op de laagste nivo's van de 2008-crisis. D.w.z: er staan nu neonlichten aan die aangeven dat je HEEL GOEDKOOP nu kan instappen.
Maar goed, ik kan lullen wat ik wil, de echte bear overtuig ik toch niet. Dus ik zou zeggen: bookmark deze pagina of zoiets. En laten we elkaar over een half jaar weer spreken. Ben benieuwd welke van de bears dan sportief genoeg is om het eigen ongelijk toe te geven. Mocht ik er naast zitten, dan heb ik in elk geval geen probleem om dat dan toe te geven.
Kennelijk ben ik niet de enige die, zacht uitgedrukt, deze aandelen helemaal niet goedkoop of een goede investering vindt.
Wat zien mensen in TomTom? De GSM-functie is al lang overgenomen door smartphones. De TomTomTijden zijn voorbij.
En investeren in banken? Hmmm.... ze durven zelfs elkaar niet geld te lenen en dan moeten wij ons geld in hun aandelen stoppen??? En dat in een sector dat, geleid door het IMF, smeekt om hercapitalisaties met overheidsgeld? En hun balansen zitten vol met overgewaardeerd onroerend goed, en kwakkelende staatsobligaties.
En investeren in oliebedrijven terwijl de olieprijs langzaam aan het dalen is als gevolg van de tegenvallende economische wereldgroei? De bodem is ook daar nog lang niet in zicht. En vergis je niet als olie stijgt uitgedrukt in het devaluerende USD of EUR. Dat is niet olie dat meer waard wordt, maar het zijn die twee munten die minder waard worden.
Dus bedankt voor het advies, maar er zijn betere manieren om je geld te vernietigen.