E-mailadres:
Wachtwoord:
 
   

Dans met kans

Door Richard Abma op 26 jan 2011 om 09:47 | Views: 4.792 | Categorie: Aandelen | Onderwerpen: obligaties

Dans met kans is de titel van een recent verschenen boek over het verkrijgen van meer zekerheid door minder controle. Laat de controle los en ontvang meer zekerheid dan je anders ooit had kunnen krijgen. Dit geldt volgens de schrijvers van het boek ook voor beleggingen. Verdeel de beleggingen over een aandelenmarktindex en wat kortetermijn- en langetermijnobligaties en ga verder met leven. Je leeftijd bepaalt daarbij de portie obligaties in de mix.

Het boek geeft aan dat je slechts af en toe de verdeling bij moet stellen bij grote koersschommelingen. Dus als je veertig jaar oud bent is de beginverdeling 40% obligaties en 60% aandelen. Stijgen aandelen met 20% in een jaar dan dien je aan het einde van het jaar het ontstane overwicht in aandelen af te bouwen ten gunste van obligaties. Leuk bedacht, maar de auteurs geven zelf ook aan dat als je in 2000 was ingestapt je tot op heden pech had. Daar is geen oplossing voor, vandaar de titel Dans met kans.

Logische ideeën
De ideeën in het boek zijn logisch en origineel. Ik sta volledig achter het idee van indexbeleggingen. Alleen met het blind kopen heb ik moeite. Kijk bijvoorbeeld eens naar iets simpels als de januaribarometer van Yale Hirsch. Al enkele jaren toon ik u hiervan de uitkomsten. In 2008 had deze simpele barometer veel verloren meters in uw portefeuille kunnen voorkomen.

De voorwaarden zijn simpel. Indien de eerste vijf dagen van januari positief zijn én de hele maand januari is positief dan is in 100 procent van de waarnemingen sinds het bestaan van de AEX-index het gehele jaar ook positief. Dus plus én plus is het hele jaar een plus, min én min is een heel jaar een min. In de tabel voldoen de groene rijen aan deze simpele voorwaarde. De grijze rijen vallen af.

Dit kan natuurlijk toeval zijn, volgens de sceptici onder ons. Toch zou ik opletten of de AEX-index komende maandag de maand afsluit boven de 354,57. Traditiegetrouw is de kans dan groter op een positief dan een negatief jaar.

Spreekuur op IEX
Heeft u vragen over bovenstaande column of over eerdere columns? Kom dan morgen tussen 15 en 16 uur naar mijn spreekuur hier op IEX.


Richard Abma is asset manager bij OHV vermogensbeheer en werd in 2006 door ABN Amro in de turbocompetitie uitgeroepen tot de Slimste Belegger. Hij schrijft zijn columns op persoonlijke titel. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel of particulier beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Gerelateerd

obligaties

Volgen
 
Klik hier om dit onderwerp te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

AEX-index

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Reacties

Volgen
 
Klik hier om dit forumtopic te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden bij nieuwe berichten.
14 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omlaag ↓
Fonzo
2
In 2009 voldeed het januari-effect aan de criteria voor een stijgende beurs. Toch werden we door Abma bestookt met negatieve verhalen. (In 2010 werd niet voldaan aan de criteria en steeg de beurs desondanks) Het valt me iedere keer weer op dat u niet consequent bent in uw aanpak en uitspraken. Dat zal ook de reden zijn dat u er consequent naast zit.
dirkvank
0
3 van die jaren gaven uiteindelijk aan het einde van het jaar wel een positief rendement maar lager dan dat eind januari aangaf, dus na eind januari verlies. desondanks is de correlatie wel groot en een soort van self fullfilling prophecy zal zeker meespelen. daarnaast is er een correlatie tussen het positief zijn van het derde zittingsjaar van een usa president die vrijwel ook altijd positief is. kortom, bernanke zal medio 2011 wel weer brandstof verschaffen voor het vervolg
de Slimste belegger
0
Beste Richard,

Jij bent positief op de aandelenmarkten.
Ik ben dit zelf niet gezien de ontwikkeling van de Baltic Dry Index (toch een zeer belangrijke en vaak betrouwbare indicator voor de economie).
Ook kijk ik al enige weken naar de massale insider verkopen in de VS. Als deze topmensen veel vertrouwen hebben in de toekomst zullen ze hun aandelen niet verkopen lijkt mij.
Gisteren kwam al een eerste negatief bericht uit het VK en ik denk dat het een kwestie van tijd is voordat alle groeiramingen naar beneden worden bijgesteld.
Ik verwacht hier een lagere beurs bij.

Een positieve afsluiting van deze maand zal mijn mening niet doen veranderen.
Theodoor
0
Als je alleen naar deze cijfertjes kijkt, is dit correct. Het is wel zo dat bijna 30% van de regels grijs zijn...
Richard Abma
0
quote:
Fonzo schreef op 26 jan 2011 om 10:18:

In 2009 voldeed het januari-effect aan de criteria voor een stijgende beurs. Toch werden we door Abma bestookt met negatieve verhalen. (In 2010 werd niet voldaan aan de criteria en steeg de beurs desondanks) Het valt me iedere keer weer op dat u niet consequent bent in uw aanpak en uitspraken. Dat zal ook de reden zijn dat u er consequent naast zit.


Beste Fonzo,

Bedankt voor je actieve bijdrage onder mijn columns. Dagelijks komt er nieuwe informatie beschikbaar die van invloed is op de ontwikkeling van de economie. Mijn uitspraken en aanpak pas ik hierop aan.

Door deze actieve aanpak heb ik nog nooit een verliesgevend jaar qua rendement hoeven laten zien. De informatie in deze column is slechts een voorbeeld van indicatoren waar naar gekeken kan worden. Voorts schrijf ik mijn columns om aan te zetten tot nadenken en discussies en keerzijdes van opinies in overweging mee te geven.

Iedere belegger bepaalt uiteindelijk zijn eigen beleggingsstrategie.

Groet,

Richard
Fonzo
2
Ik maak me ook geen zorgen over het feit of je wel of niet een positief rendement haalt. Eigenlijk verbaast je reactie me. Zelf haal je een positief rendement terwijl de lezers die je adviezen opvolgen (die structureel verkeerd uitpakken)op de blaren zitten. Staan jullie columnisten eigenlijk onder toezicht van de AFM?
Richard Abma
0
quote:
Fonzo schreef op 26 jan 2011 om 11:12:

Ik maak me ook geen zorgen over het feit of je wel of niet een positief rendement haalt. Eigenlijk verbaast je reactie me. Zelf haal je een positief rendement terwijl de lezers die je adviezen opvolgen (die structureel verkeerd uitpakken)op de blaren zitten. Staan jullie columnisten eigenlijk onder toezicht van de AFM?


Fonzo voor de goede orde:

Richard Abma is asset manager bij OHV vermogensbeheer en werd in 2006 door ABN Amro in de turbocompetitie uitgeroepen tot de Slimste Belegger. Hij schrijft zijn columns op persoonlijke titel. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel of particulier beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Fonzo
1
Als je vindt dat je je daarachter kunt verschuilen, kun je je columns beter plaatsen op peppie-en-kokkie.nl
Maar goed. Je was blij met al mijn reacties. Dat zal wel cynisch bedoeld zijn. Dat geeft niet. Net als ik jouw columns niet hoef te lezen, is niemand verplicht mijn bijdrages te lezen. Ik zal verder niet meer reageren.
Richard Abma
0
quote:
jocus schreef op 26 jan 2011 om 11:31:

Hoe is de correlatie bij andere beurzen in Europa?

In lijn met de getoonde resultaten hierboven. Zie de bijlage uit 2009 mbt de Amerikaanse S&P 500. Pagina 7.

Overige vragen beantwoord ik morgen graag op het spreekuur.
Bijlage:
korbe007
0
De keus van Januari is onduidelijk. Men kan net zo goed een andere maand nemen of welke dag in het jaar dan ook. Het toont alleen het bijgeloof aan van beleggers wat menselijk is. Politiek is tenslotte ook bijgeloof alsook religie. Dus als ik wil beleggen moet ik wachten tot eind december want dan maak ik de grootste kans op winst bij index beleggen? Dan zou iedereen dat doen en als iedereen dat doet verdampen de winsten.
hap
3
quote:
Richard Abma schreef op 26 jan 2011 om 11:04:


Mijn uitspraken en aanpak pas ik hierop aan.



Dat noemen we ook wel een reset.

Wat mij betreft heeft Fonzo groot gelijk in het wijzen op de inconsistenties in alle met de haren erbij gesleepte systemen, zoals death crosses, Hindenburg omens, astrologie en de technische variant daarvan (TA). Het 'garbage in, garbage out' pricipe geeft me weinig vertrouwen in verdere adviezen van Dr. Abma (de doctorstitel is trouwens wettelijk beschermd, weet hij wel heel zeker dat hij deze mag dragen?).

Als hij toch op zoek is naar iets nieuws, dan kan ik zoals in mijn vorige berichtje Wittgenstein van harte aanbevelen.
Marjonneke
0
quote:
Fonzo schreef op 26 jan 2011 om 11:12:

Ik maak me ook geen zorgen over het feit of je wel of niet een positief rendement haalt. Eigenlijk verbaast je reactie me. Zelf haal je een positief rendement terwijl de lezers die je adviezen opvolgen (die structureel verkeerd uitpakken)op de blaren zitten. Staan jullie columnisten eigenlijk onder toezicht van de AFM?


Fonzo, je hebt 100% gelijk als je zegt dat de lezers die Abma's adviezen hebben opgevolgd het afgelopen jaar flink op de blaren moeten zitten !
Ik heb trouwens netjes wat vragen gesteld op zijn vragenuurtje en dokter Abma heeft ook netjes geantwoord trouwens maar ik ben er wel achter inmiddels dat Turbo-1 wel degelijk gelijk had met zijn kritische post. En die post van turbo is zomaar verwijderd ?? Hij (dokter Abma) had er ook op kunnen reageren en proberen e.e.a. te weerleggen. Maar deze oplossing was wel HEEL erg makkelijk en goedkoop !

Ik hoop overigens dat je wel blijft reageren.

mvrgr,
Matthijs
14 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omhoog ↑

Plaats een reactie

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

Auteur Meer»

Richard Abma

Richard Abma is werkzaam als asset manager bij OHV vermogensbeheer. Abma is financieel econoom en draagt de titel Chartered Market Technician (CMT). Zowel technisch als fundamenteel kan hij d...

Recente columns van Richard Abma:

16 mei Griekenland nekt Duitsland 7
10 mei Dit is nog maar het begin 16
03 mei Ellende-index 2

Gerelateerde instrumenten Meer »

AEX-index 289,16 -2,29%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties

Meer columns Aandelen Meer »

22 mei Sprookjesbook 2
22 mei Tingeling, de bodembel! 14
21 mei Summer Blues 1
21 mei Speelbal SNS 8
Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
Gesponsorde links

IEX Video: uitgelicht