E-mailadres:
Wachtwoord:
 
   

Een onvervalst Goldilocks-jaar?

Door Willem Burgers op 21 jan 2011 om 11:10 | Views: 6.223 | Categorie: Aandelen, Economie | Onderwerpen: Duitsland, monetair beleid, staatsobligaties

Twee berichten vielen mij de afgelopen week in het bijzonder op. De Nederlandse staat leent voor de laagste rente ooit. Tegelijkertijd komt Duitsland rap uit de crisis. Wordt 2011 een echt Goldilocks-jaar?

Staatslening
De Nederlandse staat plaatste op dinsdag 11 januari met gemak een driejarige staatslening met een couponrente van slechts 1%. De coupon is voor zover bekend de laagste ooit op een Nederlandse obligatie. Het Agentschap van het Ministerie van Financiën haalde 3,25 miljard euro op tegen een effectief rendement van 1,3%, dat is dertien basispunten hoger dan een vergelijkbare Duitse staatslening. Een "zeer gunstig resultaat", aldus het Agentschap.

Het is een weerspiegeling van de scherp gedaalde rente in sterke landen als Nederland en vooral Duitsland, als gevolg van de eurocrisis. Volgens handelaren was de belangstelling bij klanten, eindbeleggers, groter dan verwacht. Vooraf had het Agentschap aangegeven 2,5 tot 3,5 miljard euro op te willen halen met de opening van de lening die afgelost wordt in 2014. Volgens het Agentschap werd het "gewenste doelvolume al binnen tien minuten bereikt". Banken die de leningen namens de staat verhandelen – de primary dealers – mogen nog drie weken extra inschrijven op de lening, waardoor het geplaatste bedrag nog verder kan oplopen. (bron: fd.nl)

Berlijn uit de crisis
Hogere lonen, meer banen, sterke bedrijven en binnen enkele jaren zelfs volledige werkgelegenheid. De Duitse minister Rainer Brüdele was gisteren bij de presentatie van het Jahreswirtschaftsbericht 2011 bijna euforisch over het eigen economische succes. "De Duitse economie beweegt zich met zevenmijlslaarzen vooruit, terwijl de rest van Europa in ganzenpas volgt", stelt Brüderle.

Berlijn schroeft de groeiprognose voor 2011 op van 1,8% naar 2,3%. En voor 2012 zit er nog altijd een groei in van 1,8%, ruim boven de trendmatige groei van circa 1%. In tegenstelling tot 2010 zal de export een kleinere rol spelen bij de groei. "Wij gaan ervan uit dat de groei dit jaar voor driekwart komt uit het binnenland, waar consumenten kunnen rekenen op reële loonstijgingen van 3,6%."

Een andere grote bijdrage van de groei komt van de bedrijfsinvesteringen die in de prognose van de Bondsregering toenemen met 8%. Voor de export en import gaat Berlijn uit van een aanhoudende stijging met ongeveer 6,5%. "Heel Europa kan meeprofiteren van de Duitse groei." (bron: Het Financieele Dagblad)

Spectaculair aandelenjaar
Deze berichtgeving signaleert feitelijk de koppeling van een goedkoop-geldpolitiek van de Europese monetaire autoriteiten met de accelererende groei bij onze oosterburen. Mij dunkt dat dit de ideale voedingsbodem is voor een spectaculair aandelenjaar in de sterke eurolanden Duitsland en Nederland.

Zelden werd op zo'n heldere wijze een Goldilocks-scenario gecommuniceerd. Ik kan me in elk geval niet een situatie voor de geest halen dat de staat tegen (effectief) 1,3% kan lenen, terwijl de consument op hetzelfde moment een loonstijging van 3,6% krijgt voorgeschoteld.

Die aandelenmarktrally staat er aan te komen!


Willem Burgers is van 1978 tot en met 1987 werkzaam geweest als fondsbeheerder bij de Robeco Groep. In de periode 1988 tot medio 1990 was hij hoofd research bij Van Meer James Capel, een dochteronderneming van HSBC Bank. Van september 1990 tot medio december 2002 was Willem Burgers managing director van het Orange Fund, een fonds actief op het gebied van Nederlandse smallcaps. Sinds 2007 is hij lid van het beheerteam van het Add Value Fund. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Het Add Value Fund heeft long posities in Aalberts Industries, Brunel, Hunter Douglas en Ten Cate. Enkele personen van het beheerteam hebben door het participeren in het Add Value Fund een beperkt indirect belang in bovengenoemde aandelen. Columnist Willem Burgers heeft een longpositie in aandelen Ahold. Keijser Capital Asset Management B.V. is de beheerder van Add Value Fund N.V. en is als vergunninghouder opgenomen in het register dat door de Autoriteit Financiële Markten wordt gehouden. Het prospectus en de financiële bijsluiter zijn beschikbaar op de website Add Value Fund. De waarde van de activa van het Add Value Fund is afhankelijk van ontwikkelingen op de financiële markten en kan als gevolg van het beleggingsbeleid sterk fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

Morngingstar RatingAdd Value Fund

Gerelateerd

Duitsland

Volgen
 
Klik hier om dit onderwerp te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

monetair beleid

Volgen
 
Klik hier om dit onderwerp te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

staatsobligaties

Volgen
 
Klik hier om dit onderwerp te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Reacties

Volgen
 
Klik hier om dit forumtopic te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden bij nieuwe berichten.
15 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omlaag ↓
korbe007
0
Euforie? Kan men beter gaan denken aan het tegendeel. Eerst omhoog en snoeihard omlaag.
rozs
0
Een onvervalst Goldilocks-jaar
toen ik dit las dacht ik direkt, Goldilocks (met kapitaal=bovenkast!)
wie of wat is dit?
mijn webster kent dit woord niet!
dus maar even gegoogled en tot mijn stomme verbazing lees ik :
Goldilocks and the Three Bears or, simply, Goldilocks , a fairy tale, first published anonymously in a volume in 1837.
ja zo lust ik er nog meer.
natuurlijk ziet elke belegger op de iex graag een aandelenmarktrally
komen maar om deze gedachte te staven met sprookjes ?
Ritjes
0
Loonstijging van 3,6%????? Ken een IT-bedrijf op de AMX beginnend met een O waar je volgens mij blij mag zijn met 1% erbij. Als ze dat al geven.
farcha
0
Ja, het sprookje van Goudhaartje en de drie beren, weet je nog? Een Goldilocks jaar/scenario betekent dat de omstandigheden niet TE gunstig zijn, niet TE ongunstig maar PRECIES GOED.
"The first bowl (of porridge) was too hot, the second bowl was too cold but the third one was JUUUST RIGHT!"
Ken je klassiekers: www.dltk-teach.com/rhymes/goldilocks_...

Groet,
sims
0
Als ik het zo lees, dan was 2007-2008 too hot, 2009 too cold en 2010 juuuust rigt! We hebben de Goldilocks gehad. Mss bedoelt hij dat we dit jaar op weg zijn naar een weer te hete bubbel.
rozs
0
geachte farcha, u schreef:"ken je klassiekers".
denk niet dat goudlokje en de 3 beren geplaatst kan worden bij de sprookjes van grimm /andersen of perrault.
wanneer de heer burgers schrijft dat hij 2011 een spectaculair aandelenjaar in de sterke eurolanden Duitsland en Nederland ziet lijkt mij de aanhef met "wordt 2011 een echt goldilocks-jaar?" totaal in tegen
spraak.
ik hoop dat het zeker een spectaculair (in een gunstige betekenis) aandelenjaar wordt maar zeker geen "goldilocks"-jaar !
waarom niet?
lees de niet gecomprimeerde versie van dit verhaal
www.beleven.org/verhaal/goudlokje_en_...
zij at de pap van de kleine beer.
zij nam het stoeltje van de kleine beer en daarna ging zij een tukje doen in het bedje van de kleine beer.
zij nam dus van alles het minste, het kleinste!
om dan van spectaculair te gaan spreken?
vreemd, zeer vreemd.
kolenboer
0
Vorig jaar was de groei toch ruim 3,5% of zoiets?

Nu wordt het 2,3% Wat een versnelling van de groei zeg? Tjonge, tjonge.

Kijk alleen maar naar de resutaten van die man: www.addvaluefund.nl/resultaten.php

Even rekenen"

We zijn begonnen met 100 euro in 2007.

rendement -3,2, is er nog 96,8 euro over.

Jaar daaarop -44,9%, is er nog 53,33 euro over.

Jaar daarop -14,3, is er nog 45,70 euro over.

Jaar daarop (2010) een plus van 29,6 dan hebben we na 4 jaar beleggen nog precies 59,24 euro over.

En dan moeten we deze man serieus nemen? Ga daar maar eens over nadenken.
de breker
0
quote:
kolenboer99 schreef op 22 jan 2011 om 10:27:

Vorig jaar was de groei toch ruim 3,5% of zoiets?

Nu wordt het 2,3% Wat een versnelling van de groei zeg? Tjonge, tjonge.

Kijk alleen maar naar de resutaten van die man: www.addvaluefund.nl/resultaten.php

Even rekenen"

We zijn begonnen met 100 euro in 2007.

rendement -3,2, is er nog 96,8 euro over.

Jaar daaarop -44,9%, is er nog 53,33 euro over.

Jaar daarop -14,3, is er nog 45,70 euro over.

Jaar daarop (2010) een plus van 29,6 dan hebben we na 4 jaar beleggen nog precies 59,24 euro over.

En dan moeten we deze man serieus nemen? Ga daar maar eens over nadenken.



Domme kolenboer, je hebt de verkeerde cijfertjes gebruikt. Maakt niet uit

kan gebeueren, maar t staat wat slordig...............
kolenboer
0
quote:
de breker schreef op 22 jan 2011 om 13:17:

[...]


Domme kolenboer, je hebt de verkeerde cijfertjes gebruikt. Maakt niet uit

kan gebeueren, maar t staat wat slordig...............

Hoezo dan? Heb ik verkeerd gekeken?

Ik heb die cijfertjes gewoon van die site afgehaald.
kolenboer
0
ja, ik zie het. Inderdaad domme kolenboer.

Ik wil dus graag bovenstaande rekensommetje herroepen.

Hij heeft toch nog winst gemaakt in die 4 jaar. Dat is ook weer een prestatie want er zijn er ook veel met verlies.
Bache
0
Alleen halen de AEX fondsen het grootste deel van hun omzet buiten Nederland en Duitsland. RD, Heineken, Unilever etc.
san
0
yes and it
starts
24-01-2011
tot 2de week februari 374/378
dan weer tikkie terug tot begin maart
en dan echt door het dak tot begin juni
Hans Heijkers
0
Terwijl er meestal juist columns worden gestart die negatief zijn op de beurs en de reacties dan meestal van positieve mensen komen die het verhaal zoveel mogelijk ontkrachten of onderuit proberen te halen gebeurt dit anders dus duidelijk hier ook.
Prima natuurlijk, ik wil alleen maar aangeven dat er van een enorm positivisme nog helemaal geen sprake is.
Er is nog heel veel verdeeldheid en dat ontkracht in ieder geval de berichten dat iedereen zo positief zou zijn.

Het is ook duidelijk te merken op de beurs, als het omhoog gaat dan gaat het al snel veel te hard voor veel mensen en als het omlaag gaat dan slaat de schrik veel mensen weer om het lijf.

De komende cijfers van de bedrijven en hun vooruitzichten en dividenden zullen het uitwijzen in hoeverre de waarderingen er al wel of niet zijn.
15 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omhoog ↑

Plaats een reactie

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

Auteur Meer»

Willem Burgers

Willem Bugers was van 1978 tot en met 1987 werkzaam als fondsbeheerder bij de Robeco Groep. In de periode 1988 tot medio 1990 was hij hoofd research bij Van Meer James Capel, een dochteronderneming...

Recente columns van Willem Burgers:

21 mei Summer Blues 1
24 jan Long ASML, short BAM 3
11 jan 2012: risicovrij beleggen bestaa... 9

Meer columns Aandelen Meer »

22 mei Sprookjesbook 2
22 mei Tingeling, de bodembel! 14
21 mei Summer Blues 1
21 mei Speelbal SNS 8

Meer columns Economie Meer »

16:10 Goud en de crash 20
11:45 Bevolkingscohorten 3
10:45 Start de persen! 15
18 mei Blij dat ik rij 4
Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
Gesponsorde links

IEX Video: uitgelicht