Het komt maar een hoogst enkele keer voor: een biedingenstrijd om een beursgenoteerde onderneming. Mij staat de slag om Kluwer tussen Elsevier en Wolters Samsom nog helder voor de geest.
Dat was in de zomer van 1987, vlak vóór de historische beurskrach van oktober van dat jaar. Van recenter datum is de strijd om Tele Atlas tussen Garmin en Tom Tom.
Vlak voor het uitbreken van de kredietcrisis betaalde Tom Tom ruim drie jaar geleden de hoofdprijs voor de producent van geavanceerde navigatiekaarten. Kort daarop voltrok zich het koningsdrama rond ABN Amro. En dan nu Draka Holding.
Chinese partij
Aanvankelijk leek er een strijd tussen Nexans en Prysmian gaande te zijn om het eigendom van de Nederlandse onderneming. Draka is wereldwijd de nummer zeven op het gebied van ontwikkeling, constructie, productie en verkoop van geavanceerde kabels en kabeloplossingen.
Echter, nadat Prysmian met een - deels via aandelen te financieren - bieding van 17,20 euro per aandeel Draka met de eer leek te gaan strijken, verscheen out of the blue het Chinese Xinmao ten tonele.
Met een cashbieding van 20,50 euro werd de geïndiceerde prijs van Prysmian met liefst 19% overtroffen. Niettemin was er de nodige scepsis in de markt. Wie was deze Chinese partij en waren zij wel in staat de benodigde financiering van ruim 1 miljard euro te fourneren?

|
| Tijdsperiode grafiek: |
White knight
Inmiddels sijpelt de nodige relevante informatie binnen en lijkt het er inderdaad op dat Draka een onverwachte white knight aan de deur heeft.
Was deze rol aanvankelijk toegedicht aan Prysmian, oorspronkelijk voortgekomen uit het Pirelli-concern, om een vijandige toenadering van het Franse Nexans te verijdelen, nu is er opeens uitzicht op een verrassende apotheose.
Hoewel, wie het Draka-dossier bestudeert, kan ook concluderen dat de verschijning van Xinmao wellicht niet zo toevallig is als het op het eerste gezicht lijkt. Is Xinmao misschien een onbekende in Europa, Draka is dat beslist niet in China.
Oude bekende
Al sinds mei 1988 is Draka Holding joint venture-partner (37,5%-belang) in Yangtze Optical Fibre en Cable Company (YOFC), tezamen met China Telecommunications en de Wuhan Yangtze Communications Industry Group.
YOFC is de grootste producent van glasvezel en kabelproducten en bezit de grootste productiefacaliteiten in China. In 2008 werd tussen partijen een nieuwe joint venture-overeenkomst getekend tot en met mei 2028.
Over het boekjaar 2008, toen Draka nog niet volgens IFRS-boekhoudregels proportioneel moest consolideren, werden nog afzonderlijke cijfers voor YOFC gepubliceerd. In dat (recessie)jaar realiseerde de joint venture een omzet van 240 miljoen euro en boekte een resultaat van 12,3 miljoen euro.
Ten opzichte van 2007 betekende dit een omzettoename van zo’n 15%, maar tevens een resultaatskrimp van 23%. Over 2007 werd namelijk nog 15,9 miljoen euro verdiend wat overigens weer een verdubbeling inhield ten opzichte van het 2006-resultaat van 7,6 miljoen euro.
Driekoningen
Het lijkt duidelijk te zijn dat Draka’s belang in YOFC voor Xinmao een belangrijk argument is nu naar buiten te treden als geïnteresseerde koper. In het persbericht van 22 november wordt onverbloemd gemeld:
"Xinmao envisions strengthening the optical fiber and cable position of Draka, YOFC and Xinmao in the PRC(People’s Republic of China) and worldwide, introducing also Draka’s APVD technology. This would allow the combined enterprise to become the number one player and take advantage of the growth opportunities in this segment in the Asia Pacific region and the rest of the world."
Deze ambitie impliceert dat het accent van Draka’s omzet veel sterker dan voorheen in het Verre Oosten zal komen te liggen. Omdat de groeiprognoses voor deze regio superieur zijn aan die van de Westerse wereld, lijkt de propositie van Xinmao een zeer aantrekkelijke voor de Draka-stakeholders.
Rest de vraag of de onzekerheden rond de financiering vóór 6 januari aanstaande – het feest van Driekoningen - zijn weggenomen. Want dan weten de Draka-aandeelhouders pas zeker of de wijzen uit het oosten komen.
Willem Burgers is van 1978 tot en met 1987 werkzaam geweest als fondsbeheerder bij de Robeco Groep. In de periode 1988 tot medio 1990 was hij hoofd research bij Van Meer James Capel, een dochteronderneming van HSBC Bank. Van september 1990 tot medio december 2002 was Willem Burgers managing director van het Orange Fund, een fonds actief op het gebied van Nederlandse smallcaps. Sinds 2007 is hij lid van het beheerteam van het Add Value Fund. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Keijser Capital Asset Management B.V. is de beheerder van Add Value Fund N.V. en is als vergunninghouder opgenomen in het register dat door de Autoriteit Financiële Markten wordt gehouden. 
Willem Burgers is van 1978 tot en met 1987 werkzaam geweest als fondsbeheerder bij de Robeco Groep. In de periode 1988 tot medio 1990 was hij hoofd research bij Van Meer James Capel, een dochteronderneming van HSBC Bank. Van september 1990 tot medio december 2002 was Willem Burgers managing director van het Orange Fund, een fonds actief op het gebied van Nederlandse smallcaps. Sinds 2007 is hij lid van het beheerteam van het Add Value Fund. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Het Add Value Fund heeft long posities in Aalberts Industries, Brunel, Hunter Douglas en Ten Cate. Enkele personen van het beheerteam hebben door het participeren in het Add Value Fund een beperkt indirect belang in bovengenoemde aandelen. Columnist Willem Burgers heeft een longpositie in aandelen Ahold. Keijser Capital Asset Management B.V. is de beheerder van Add Value Fund N.V. en is als vergunninghouder opgenomen in het register dat door de Autoriteit Financiële Markten wordt gehouden. Het prospectus en de financiële bijsluiter zijn beschikbaar op de website Add Value Fund. De waarde van de activa van het Add Value Fund is afhankelijk van ontwikkelingen op de financiële markten en kan als gevolg van het beleggingsbeleid sterk fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

Willem,
In je laatste alinea stel je de vraag over mogelijke onzekerheid omtrent de financiering. Maar gisteren was er al het bericht dat er geen bezwaren in China tegen de overname zijn en vanmorgen meldt de Telegraaf:
vr 26 nov 2010, 09:20 Gerelateerde artikelen
Overheid Tianjin achter bod op Draka
De lokale overheid van de...
'Xinmao heeft financiering bod Draka rond'
De Chinese Xianmao Group...
Gesprekken Draka en Xinmao dinsdag begonnen
De eerste gesprekken tussen...
'Bank Minsheng steunt bod Xinmao op Draka' BEIJING (AFN) - De Chinese bank Minsheng Banking Corp is bereid het bod van Xinmao op de Nederlandse kabelaar Draka te ondersteunen. Dat zei een bron rond de overnamegesprekken vrijdag tegen persbureau Reuters.
Draka 26-11-2010 (14:27)
19,10 EUR -0,55% -0,10
Xinmao biedt 1 miljard euro voor Draka, maar er bestaan twijfels of Xinmao de overname van Draka wel kan financieren. Xinmao en Minsheng zouden ,,nauw contact'' hebben gehad over het bod. De details van de lening zullen afhangen van de uitkomst van de overnamegesprekken met Draka, aldus de bron.
Minsheng is de op zes na grootste kredietbank van China met een marktwaarde van circa 21,3 miljard dollar (16 miljard euro).
Veel belangrijker en onvoldoende belicht, waarom moet een strategisch hoog technologisch bedrijf als Draka aan het nieuwe Imperium in het oosten worden overgedaan? Is er iets, loopt het niet, moeite met financiering?
De banken geven we miljarden, Rutte geeft hoog op van meer omzet uit kennis en vervolgens doen we een sell out ipv Draka te behouden.
Misschien kan iemand met inhoudelijke kennis van de casus dit uitleggen?
(FD van morgen wijd er een artikel over, de NL overheid wil het graag, de US overheid heeft het liever niet. Hmmm)
Juan Tsunami,
Waarom NIET overgedaan? Wat is daar tegen? Datzelfde ongelooflijke superioriteitsgevoel bestond er toen een Indiër Lakshmi Mittal geheten het waagde het volledige Europese consortium van vrijwel ALLE staalfabrieken in België, Luxemburg, Frankrijk en Spanje over te nemen. Arcelor is de samenvoeging van de drie nationale staalindustrieën. Een golf van nationalisme stak op die eigenlijk absurd was.
Eenzelfde reactie kenden we in Nederland toen een consortium het grote Nederlandse boegbeeld ABN_AMRO durfden over te nemen en vooral in drie stukken scheuren en verdelen. Om maar te zwijgen over oerNederlandse bedrijven als Stork, Numico. Heel recent gingen belangrijke energieleveranciers in Nederland Essent en Nuon volledig over in buitenlandse handen.
Eigenlijk is het héél simpel: Wie het meest voor een bedrijf geeft wordt de eigenaar en wie dat niet wil: Zoals ik toendertijd bij ABN AMRO vaak postte: Waarom koopt men de aandelen niet op? Dat is de beste manier om een bedrijf in handen te houden.
Ik juich al die overnames ontzettend toe> Eindelijk , na een decennium zeer teleurstellende beursopbrengsten zijn die overnames nog een beetje redelijke vergoeding voor de belegger, voor de mede-eigenaar voor alle gelopen risico's en zeer magere vergoedingen.
Laat ze maar komen de staatsfondsen uit Singapore, China en vooral de Golfstaten ( Dubai, Qatar)die zich massaal inkopen in VW, Porsche, Bayer. Prima , dit soort ontwikkelingen.
En wie het wil tegenhouden...... DOE DAN EEN BOD!
Peter
Inderdaad Peter, al dat nationalistisch gedoe heeft op de langere termijn toch helemaal geen nut.
De globalisering zet gewoon door en dat ze dadelijk in China allemaal triple play hebben gaat er ook voor zorgen dat er meer informatie over de hele wereld bij meer mensen terecht komt in china en mogelijk dat dat dan ook weer tot meer andere ontwikkelingen lijd binnen china en censuur steeds moeilijker zal worden.
Ik zeg verpatsen die boel voor een heleboel cash! En daarna gewoon weer opnieuw beginnen. Strik eromheen......veel plezier ermee.