E-mailadres:
Wachtwoord:
 
   

Ongezellig rentefeestje; VNU en Randstad

Door Jacques Potuijt op 22 aug 2001 om 08:32 | Views: 5.553

Tja, dat krijg je met feestjes die een dag van te voren worden gevierd. Het heuglijke feit vormt dan meestal een anticlimax. Zo ging het gisteren ook op Wall Street met de ruim geanticipeerde rentedaling, inmiddels de zevende op rij. Greenspan deed precies wat van hem werd verlangd en als zo vaak was het hebben van de zaak het einde van het vermaak. De koerswinsten die op maandag in de aanloop naar de FOMC-vergadering werden geboekt, gingen gisteren al weer snel in rook op. De Dow Jones index leverde 1,4% in, de Nasdaq 2,7%.

Beleggers willen ook te veel tegelijk: én een rentedaling om de afglijdende economie uit het slop te halen én een geruststellend woord van de Fed voorzitter dat het met de economie de goede kant op gaat. Op dit laatste punt moest Greenspan hen teleurstellen. Het enige wat hij hen kon bieden was de vaststelling dat de inflatie is ingedamd en de inmiddels bekende orakelspreuk dat de risico's nog steeds hellen naar de mogelijkheid van verdere economische afzwakking. Geen indicatie werd afgegeven dat een volgende renteverlaging niet meer nodig zal zijn. De markten kunnen dus alweer gaan anticiperen op de volgende verlaging.

Daar kan Wall Street echter steeds minder stimulans aan ontlenen. Wat vooral verontrust is dat de recessieverwachting zich diep tussen de oren begint te nestelen. Niet zozeer bij de Amerikaanse consument die nog behoorlijk besteedt en de lage hypotheekrente aangrijpt om een nieuw huis te laat bouwen. maar wel bij de ondernemer die het vertikt om nog te investeren.

Men laat het zelfs afweten als het gaat om de aanvulling van de normale seizoensvoorraden die nodig zijn voor de drukke decembermaand. Normaal gesproken zouden nu de containers uit Taiwan en China met allerhande kerstdecoratie en cadeauartikelen in de haven aan de westkust moeten binnenstromen. Rond het havengebied worden wel 'incoming freight watchers' gesignaleerd maar nog slechts weinig containers. Men wacht kennelijk tot het uiterste moment met inkopen en dat vormt weer een van de risico's van verdere afzwakking waarop de Fed gisteren doelde.

De sombere stemming van de beleggers op Wall Street zal ongetwijfeld vandaag de toon zetten in Amsterdam en de overige Europese beurzen. Ook helpt niet mee dat de financiële crisis in Argentinië zich verdiept. Een ongunstige enscenering voor de tien fondsen die vandaag hun resultaten bekend zullen maken. Rood Testhouse, Tie (jaarcijfers), Helvoet, Magnus, Brunel, Boskalis, Randstad, VNU in de loop van de dag en nabeurs mogen we nog de cijfers tegemoet zien van HES en de Telegraaf.

De meeste aandacht zal uitgaan naar VNU en Randstad. Het lijkt niet aannemelijk dat Boskalis voor een negatieve verrassing zorgt maar vermoedelijk zal het bedrijf wel wat meer voorzichtigheid in zijn verwachting voor de tweede jaarhelft inbouwen. Problematischer wordt het bij Randstad dat nu de eerste positieve effecten van alle eerder genomen maatregelen zou moeten kunnen laten zien maar onder de huidige omstandigheden lijkt de kans daarop klein. Met spanning moet afgewacht worden hoe de afnemende advertentieconjunctuur heeft toegeslagen in het resultaat van VNU. Ook is het de vraag of business informatie hetzelfde 'must have' karakter heeft als de juridische en wetenschappelijke informatie van Wolters Kluwer en Elsevier die in het eerste halfjaar toch nog autonome omzetgroei konden boeken. Met name VNU's omvangrijke portefeuille van IT tijdschriften lijkt in deze tijd kwetsbaar.

De stortvloed van nieuwe cijfers zorgt er voor dat de gisteren gepubliceerde halfjaarberichten snel uit de belangstelling verdwijnen. Toch kan nadere inspectie van cijfers nog wel aanleiding geven tot 'second thoughts'. Bijvoorbeeld die van Unit 4 Agresso, dat gisteren inderdaad zoals door haar management toegezegd, uitstekende resultaten over het eerste halfjaar bekend maakte. Onder de veronderstelling dat het in augustus 200 overgenomen Agresso, al in de eerste helft van 2000 was meegeconsolideerd, bedroeg de winststijging over het eerste halfjaar 74%. Het management van Unit 4 Agresso blaakt van zelfvertrouwen. Het herhaalt de verwachting die het op 21 juni van dit jaar uitsprak en die min of meer werd afgedwongen door de vrije val waarin de ict-fondsen terecht waren gekomen en waarin ook Unit 4 Agresso werd meegesleurd.

De verwachting luidde toen dat de omzet voor het gehele jaar zou groeien tot tenminste 215 miljoen euro waarbij de winst per aandeel tenminste, op basis van het fors uitgebreide aantal aandelen, zou uitkomen op tenminste 1,03 euro. Deze verwachting is zeer optimistisch. Ze impliceert dat de brutomarge van deze automatiseerder in de tweede jaarhelft ten opzichte van de eerste zes maanden moet verdubbelen tot 22%. Volgens het laatste jaarverslag lag de officiële doelstelling voor de brutomarge voor de komende jaren tussen 16 en 18%. Dat streven lijkt consistent met het recente verleden. In de laatste drie nog goede jaren bedroeg de bruto marge gemiddeld 17%.

Maar 22% in de moeizame ict-markt van 2001? We hopen dat het management van Unit 4 Agresso weet wat het doet en straks niet alsnog voor een teleurstelling moet zorgen. In het officiële persbericht valt te lezen dat de integratie van Agresso succesvol werd afgerond in 'de eerste helft van 2000'. Dit moet uiteraard de eerste helft van 2001 zijn en we kunnen alleen maar hopen dat de jaarprognose niet uit de zelfde losse pols is opgesteld als deze tekst.

Hoe dan ook, de cijfers werden beloond met een koersstijging van 3,7% tot 15 euro. Daarmee heeft Unit 4 Agresso een k/w van bijna 15 en een witte raaf onder de ict-fondsen. Zoals te verwachten viel, hadden gunstige cijfers van Unit 4 Agresso een positieve uitstraling naar andere kleine ict-fondsen. Vanzelfsprekend hoorde hiertoe C/TAC, de kleinere concurrent die eveneens actief is op het gebied van ERP software. De koers steeg met 8,6%.

Voorts waren winsten weggelegd voor Seagull, KSI, Scala Business Solutions en Aino. De stijgingspercentages waren indrukwekkend. Zo steeg de koers van Seagull met niet minder dan 26%. Op het uiterst gedeprimeerde niveau leidt echter elke kleine absolute toename al snel tot zeer grote procentuele uitslagen. Erg veel heeft het allemaal nog niet om het lijf. In het post-Baan tijdperk is er veel scepsis te overwinnen. We hebben meevallende cijfers en vooral een optimistische toekomstvisie nodig van wat grotere spelers zoals CMG, Ordina en Pinkroccade voor een wezenlijke sentimentomslag in de ICT-sector.


Jacques Potuijt is oprichter van Provest Group en was hiervoor onder meer hoofd Beleggingsresearch bij Deutsche Morgan Grenfell in Amsterdam. Potuijt schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Hij belegt uitsluitend in beleggingsfondsen. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op potuijt@iex.nl.



Jacques Potuijt is oprichter van Provest Group en was hiervoor onder meer hoofd Beleggingsresearch bij Deutsche Morgan Grenfell in Amsterdam. Potuijt schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Hij belegt uitsluitend in beleggingsfondsen. De informatie in deze column is niet bedoeld als beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op potuijt@iex.nl.

Gerelateerd

Randstad

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Wolters Kluwer

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Boskalis Westminster Koninklijke

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Brunel International

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Ordina

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

RoodMicroTec

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Ctac

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Reacties

Er zijn (nog) geen reacties geplaatst.

Plaats een reactie

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

Auteur Meer»

Jacques Potuijt

Jacques Potuijt studeerde bedrijfseconomie met specialisatie financierings- en beleggingsleer aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Werkt sinds 1973 in de financiële en beleggingswereld. ...

Recente columns van Jacques Potuijt:

feb '09 Geduld met Arcelor Mittal 8
feb '09 Kinderachtig Unilever 13
jan '09 Tom Tom, je kunt het 20

Gerelateerde instrumenten Meer »

Boskalis Westminster Koninklijke 23,92 -3,43%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties
Brunel International 32,90 -2,37%
Ga naar: Opties
Ctac 0,81 -0,12%
Ordina 0,87 +0,70%
Ga naar: Opties
Randstad 21,91 -4,37%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties
RoodMicroTec 0,16 -1,84%
Wolters Kluwer 11,80 -1,67%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties
Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
Gesponsorde links

IEX Video: uitgelicht