E-mailadres:
Wachtwoord:
 
   

Schuldslachtoffers

Door Michiel Pekelharing op 11 jul 2008 om 17:30 | Views: 19.227

De spanning voor de cijferpublicatie van Tom Tom die voor 22 juli gepland staat, is de laatste dagen nog iets hoger opgelopen. De grote vraag is of de voorwaarden voor een lening van 1,6 miljard euro niet worden overschreden.

De angst werd enkele dagen geleden aangewakkerd door analist Tim Boddy van Goldman Sachs, die in erop speculeerde dat Tom Tom zo zwaar geraakt wordt door terughoudende consumenten dat de inkomsten flink achterblijven bij de huidige verwachtingen.

Hierdoor zou de onderneming niet aan de bankconvenanten kunnen voldoen die vastgelegd zijn bij de overname van Tele Atlas. In dit scenario wordt de uitgifte van nieuwe aandelen noodzakelijk.

Het bericht kwam Tom Tom op een koersdaling van bijna 15% te staan. Een poging van het bedrijf om de onduidelijkheid weg te nemen is vandaag maar half geslaagd.

Grensgeval
Als de nettoschuld (leningen gecorrigeerd voor kaspositie) aan het eind van het jaar groter is dan 3,5 maal het operationeel resultaat (ebitda), heeft het bedrijf een groot probleem. In dat geval is de uitgifte van aandelen een optie of de voorwaarden van de lening moeten herzien worden.

Dat laatste komt er waarschijnlijk op neer dat de huidige rente van 6,5% omhoog gaat en de kans bestaat dat de looptijd van vijf jaar eveneens wordt aangepast. Voorlopig is het afwachten of het echt zover komt, aangezien analisten rekening houden met een ebitda die ruim 50 tot 100 miljoen euro boven de minimumgrens ligt.



Tijdsperiode grafiek: 

Recessie-scenario
Tom Tom is niet het enige bedrijf dat in problemen kan komen met leningsvoorwaarden als de Europese economie sneller wegzakt dan verwacht. Rabo Securities heeft in een recent rapport alvast enkele potentiële schuldslachtoffers op een rij gezet:

  • DPA Flex - Als het operationeel resultaat met 30% terugvalt in 2009 (niet ongebruikelijk in de uitzendsector), komt de ebitda op 2,7 maal de nettoschuld. Het maximum is 2,5 en de onderneming heeft ondanks al nieuwe aandelen moeten uitgeven.

  • Samas - Operationeel resultaat is naar verwachting dit jaar al te laag om aan voorwaarden te voldoen (nettoschuld/ebitda maximaal 3,5). Tijdens de vorige recessie was de free cashflow van Samas negatief, wat nu helemaal desastreus zou zijn.

  • Heijmans - Zelfs als het operationeel resultaat volgend jaar met 10% daalt, blijft de bouwer binnen de grenzen (nettoschuld 2,6 maal ebitda tegenover maximumgrens van 3,5). Heijmans moest echter al vijfmaal waarschuwen voor een tegenvallende winst en er wordt ook 's zomers een peiling gedaan als het werkkapitaal cyclisch hoog is.

  • Logica - Een daling van het operationeel resultaat met 15% komt in een recessie vaak voor binnen de it-branche. In dat geval komt de verhouding nettoschuld/ebitda op 2,5 terwijl de maximumgrens 2,65 is.

  • Wavin - De verhouding nettoschuld/ebitda mag twee keer opgerekt worden naar 4,0 in plaats van 3,5. Als het operationeel resultaat in 2009 met 15% daalt, gaat dat volgend jaar al gebeuren.

    De beurskoersen van dit vijftal zijn soms al meer dan gehalveerd. Het is natuurlijk nog maar afwachten of er echt een recessie komt en hoe zwaar die eventueel wordt. Maar als de afgelopen dagen iets geleerd hebben, is het wel dat koersen altijd nog verder omlaag kunnen.


    Michiel Pekelharing is financieel journalist en redacteur bij IEX.nl. Pekelharing kan posities innemen op de financiële markten. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op michiel@iex.nl

    Michiel Pekelharing is financieel journalist en redacteur bij IEX.nl. Pekelharing neemt geen posities in op de financiële markten. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op michiel@iex.nl
  • Gerelateerd

    Logica

    Volgen
     
    Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

    Heijmans

    Volgen
     
    Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

    DPA Group

    Volgen
     
    Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

    TomTom

    Volgen
     
    Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

    Wavin

    Volgen
     
    Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

    Reacties

    Volgen
     
    Klik hier om dit forumtopic te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden bij nieuwe berichten.
    7 Posts
    Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omlaag ↓
    Redactie IEX.nl
    2
    Schuldslachtoffers

    Michiel Pekelharing - 11 juli 2008, 17:30 uur

    "Tom Tom zit in de maag met de leningsvoorwaarden. Het bedrijf is bepaald niet de enige..."

    www.iex.nl/columns/columns_artikel.as...
    Jean
    0
    Michiel, interessant stuk en zeker van belang om in de gaten te houden.

    Even puur uit interesse, wat heb je eigenlijk gestudeerd?

    Vrgr,

    Jean
    Bart Meerdink
    0
    Hmmm, eind 2007 was Net Debt / Ebitda bij Wavin 2,55

    H1 2008 is de geschatte Ebitda ongeveer 15% minder, en de schuld zal in 2008 wel ongeveer het zelfde patroon volgen als in 2007 (vanwege de overname van het Turkse Pilsa). Dus in 2008 denk ik dat ze wel ruimschoots binnen de ratio van 3,5 zullen blijven.

    Wat 2009 betreft, er zal wat op schuld afbetaald zijn, en het bedrijf zit in een zeer grote markt die fundamenteel toch goede groeikarakteristieken heeft.

    Men verwacht in het algemeen voor 2009 ook geen verdere rampzaligheden dacht ik, hoogstens langdurigere stagnatie.
    chiel
    0
    ik zie het voor wavin ok niet zo somber in, ik vind het op deze koers wel een aantrekkelijk geval. (overigens: nog bedankt voor het hier noemen van H.L. Mencken Bart, ik heb mij wat (duitse)boeken aangeschaft van/over hem, buitengewoon de moeite waard!
    [verwijderd]
    0
    nuttig en to-date, aanbeveling, Mr Pekelharing, dit gaat evt. tellen en bij echte inzak zwaar tellen imo
    ehh, hoe is nou met uitlenen van die sns?Mag niet, zou toch leuk vinden :-)

    ik zie bart terug in de wavindisc

    ben ik blij geen koop-ab te zien
    De Pareltjeszoeker
    0
    quote:
    Jean schreef:

    Michiel, interessant stuk en zeker van belang om in de gaten te houden.

    Even puur uit interesse, wat heb je eigenlijk gestudeerd?

    Vrgr,

    Jean


    Even googlen en je komt een hoop te weten (;-)
    7 Posts
    Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omhoog ↑

    Plaats een reactie

    Meedoen aan de discussie?

    Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

    Auteur Meer»

    Michiel Pekelharing

    Michiel Pekelharing versterkt sinds april 2005 de redactie van IEX. Hij maakte de overstap van Reed Elsevier, waar hij voor Beleggers Belangen en Money schreef. Daarvoor was hij als freelance...

    Recente columns van Michiel Pekelharing:

    feb '09 Veilige Wavin gezocht 9
    feb '09 Gamma, set, match 11
    feb '09 Kijk, een zwaluw 4

    Gerelateerde instrumenten Meer »

    DPA Group 1,24 -0,72%
    Heijmans 5,70 -3,55%
    Ga naar: Hefboomproducten | Opties
    Logica 0,82 -3,20%
    Ga naar: Hefboomproducten | Opties
    TomTom 3,26 -4,40%
    Ga naar: Hefboomproducten | Opties
    Wavin 10,50 0,00%
    Ga naar: Hefboomproducten
    Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
    Gesponsorde links

    IEX Video: uitgelicht