E-mailadres:
Wachtwoord:
 
   

TA: Bodem gezocht

Door René van Mourik op 23 nov 2007 om 08:30 | Views: 12.155 | Categorie: Technische Analyse | Onderwerpen: technische analyse

De markten in Europa herstelden gisteren licht, geen nieuws uit de VS is blijkbaar goed nieuws. Niet overdreven goed, want geen enkele Europese beurs wist gisteren het verlies van woensdag goed te maken.

In het euroblok behoorde de Bel 20 tot de toppers met een winst van 1%. Onze zuiderburen kunnen dit goed gebruiken, want deze week werd in de grafiek van hun hoofdindex de augustusbodem al neerwaarts doorbroken.

Na de lagere top in de weekgrafiek betekent dit dat de Belgische hoofdindex een dalende trend is gestart. Nog weer een grens verderop in Frankrijk staat er een potentieel hoofd-schouder toppatroon op stapel.

Ofwel, de Franse hoofdindex CAC 40 staat ook onder druk. Deze graadmeter is tot op minder dan 4% verwijderd van de neklijn op 5200 punten.

Schade
De DAX 30 bevindt zich nog boven haar lange termijn, stijgende steunlijn, maar een gelijke top is ook hier een teken van trendafzwakking. De indices hebben zo allen hun eigen profiel, waarbij de opgelopen trendschade varieert van heuse omkeer tot afzwakking. Het profiel van de Amsterdamse hoofdindex past uiteraard binnen dit rijtje.

Dollar onderuit
Ondanks een vakantie vierend Amerika gaan de financiële markten gewoon door. Zo kreeg de dollar vannacht weer een draai om de oren. De euro steeg fors tot een record van 1,4969 dollar. Tegenover de yen bereikte de greenback ook nieuwe dieptepunten. De valuta schrijft voor het eerst sinds zomer 2005 onder 108 yen.

Oversold
De vraag blijft of de AEX en andere Europese beurzen rond hun huidige niveaus een bodem kunnen vormen. Wat in hun voordeel spreekt is de forse oversold-conditie. Een indicator als de Relatieve Sterkte Indicator (RSI) staat op het laagste punt sinds 2001. Punt twee in het voordeel van Europa is dat de steunniveaus nabij zijn.

Stand houden
De nieuwe bodems van de dollar zijn dan weer nadelig. Trendmatig is er ook nog geen enkele draai te ontdekken in de daggrafiek. De vraag is daarom wat de markt zwaarder laat wegen. Voorlopig ga ik er vanuit dat de langtermijn steunen sterk genoeg zijn om stand te houden. Het lange termijnkarakter geeft hierbij de doorslag.

Bodemvorming
Het verbaast mij niet dat bij dit bodemvormingsproces 470 punten niet wordt aangedaan. Bodemvorming ja, maar bodem al bereikt nee.


René van Mourik is partner bij Vlug, Davids & van Mourik, een onafhankelijk beleggingsresearchkantoor dat is aangesloten bij Dutch Securities Institute (DSI). Bij afwezigheid van Van Mourik neemt zijn collega Hendrik Jan Davids zijn honneurs waar. Zij beleggen privé uitsluitend in beleggingsfondsen. De informatie in deze column behelst geen individueel beleggingsadvies, maar slechts een algemene aanbeveling op basis van Technische Analyse waarop beleggers hun beleggingsbeslissingen mede kunnen baseren. Klik hier om een reactie aan de auteur te sturen.


René van Mourik is eigenaar van VDVM Research & Investment Consultancy. Eén van de activiteiten is de website hurstfiles.com.

De informatie in deze column behelst geen individueel beleggingsadvies maar slechts een algemene aanbeveling op basis van Technische/Cyclische Analyse waarop beleggers hun beleggingsbeslissingen mede kunnen baseren.

Analisten van VDVM Research & Investment Consultancy hebben tenzij nader vermeld geen posities in individuele aandelen waarover advies wordt gegeven; ze beleggen alleen in trackers en beleggingsfondsen.

Gerelateerd

technische analyse

Volgen
 
Klik hier om dit onderwerp te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

AEX-index

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Bel-20

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

FRANKF.-Xetra Dax

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

EUR/USD

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

CAC 40

Volgen
 
Klik hier om dit instrument op uw watchlist te zetten en automatisch op de hoogte gehouden te worden van het laatste nieuws.

Reacties

Volgen
 
Klik hier om dit forumtopic te volgen en automatisch op de hoogte gehouden te worden bij nieuwe berichten.
15 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omlaag ↓
Redactie IEX.nl
0
TA: Bodem gezocht

René van Mourik - 23 nov, 08:30

"Ik denk dat steunen sterk genoeg zijn voor de AEX. Bodemvorming ja, maar bodem al bereikt nee..."

www.iex.nl/columns/columns_artikel.as...
*josr*
0
TA = Hypocriet. Waarom? Omdat er nu ineens over een 'Steunzone' wordt gesproken. Eerst ging het over 'steunlijn'.

Een paar weken geleden was < 490 het einde van de bullmarkt, maar nu ineens toch niet, want tja we zitten nog bij de steunzone.

Wanneer wordt er nu een onderzoek opgestart naar de voorspelbaarheid van TA. Volgens mij is deze namelijk niet erg groot. Achteraf is het altijd makkelijk praten.
mpb
0
Wat ik mis in het hele verhaal is de consistentie van de AEX. De waardeontwikkeling wordt wel over een langere periode bekeken, maar de huidige AEX is niet dezelfde als die van begin dit jaar, toen ABN-Amro nog een behoorlijk aandeel ervan uitmaakte. De trendlijn wordt zo bepaald door appelen En peren
sypkens
0
quote:
*josr* schreef:

Wanneer wordt er nu een onderzoek opgestart naar de voorspelbaarheid van TA. Volgens mij is deze namelijk niet erg groot. Achteraf is het altijd makkelijk praten.

Eén ding staat als een paal boven water: hoe eenvoudiger voorspelbaar dmv TA, hoe meer mensen het zullen toepassen en hoe minder betrouwbaar/winstgevend het werkt.

Een TA-methodiek die 'voldoende betrouwbaar' is, zal dus nooit voor het oprapen op straat liggen of tenminste door de meerderheid niet goed genoeg begrepen worden om hem toe te passen. In zijn algemeenheid is het dus lastig om te spreken van TA, alsof het een vaste set regels zou betreffen die iedereen identiek toepast. TA is de naam van het vakgebied en niet van een vastgelegde, toetsbare set regels.

Wanneer je voldoende columns leest van een enkele auteur dan zou je, mits de auteur volledige openheid van zaken geeft over de toepassing van zijn technieken, deze set van TA-regels kunnen toetsen. Ik betwijfel echter dat je met een dergelijk aanpak ooit tegen een set met een hoge voorspelbaarheid zult aanlopen.
jojoco
0
Laagste niveau hebben we 2 dagen achtereen gezien op 481,80. Zoals ik gisteren al aangaf na het heerlijke TA stuk van onze tweeling is het instappen en gas geven. Vandaag 495 op de borden bij het slot!

jctr
0
De voorspelbaarheid van TA-stukjes is niet meer dan fictie. Da's nogal logisch, want anders kon iedereen met zijn makkelijk verdiende geld op de Bahama's gaan zitten. TA is leuk om te lezen, en om te vergelijken met je eigen inschattingen en gevoelens, maar je moet niet denken dat je er veel geld mee verdient. Dat kan natuurlijk wel: als je geluk hebt. Echt, geloof me nou maar, ik loop al meer dan twintig jaar optie-beleggend mee: het enige wat telt is timing, en timing is volstrekt ongrijpbaar. Ik heb heel vaak 'gelijk' gehad en er niets aan verdiend, of er zelfs aan verloren, omdat de beurs precies deed wat ik dacht die zou gaan doen, maar net een paar maanden te vroeg of te laat. Maar blijf gerust proberen hoor! soms loop je ook weleens lekker binnen. Da's dan weer mooi speelgeld voor al die keren dat het mis gaat nietwaar? Smile en Groeten!
jojoco
0
ING, Fortis en AGN gaan de kar weer trekken. Allen meer dan 2% hoger = goed teken! Kijken wat de echte cracks straks te vertellen hebben in de RAI. Zal wel rustig blijven hier!

jasmits
0
De bodem moet eerst in amerika gevormd worden,
eerst dan kan men naar de 2e hands europaise beursen kijken en als laatste de AEX.
jojoco
0
Voorlopig alweer 7 punten hoger dan het laagste punt gisteren en Trichet is ook een positieve speech aan het houden nu!

01288
0
Beste jtcr,
U heeft 200% gelijk!!!!!!!!!!!

Timing timing en nog eens timing. Vergelijk een langetermijn portefeuille maar eens met een korte termijn. Verbazingwekkend vaak zal blijken dat de eerste het beter doet dan de laatste.

Mijn ervaring is dat je op zeer korte termijn ook te veel en te snel informatie kunt krijgen. Dan blijkt de markt er nog een week of wat over te moeten nadenken om uit te voeren wat je zelf probeert te voorspellen.

Sukses allen met onze toch wel leuke hobby!
jojoco
0
Vanuit de RAI even ingelogd en wat zegt de glazen bol die ik hedenmorgen over u allen heb uitgestort?

495 bij het slot en dan volgende week voorzichtig richting 515 gaan koekeloeren ;-)

Fijn weekend allen.

jojoco
0
Weinig opgestoken helaas. Excuus dat ik niet tot op het punt nauwkeurig ben geweest, maar we zitten nog steeds in een lange termijn up trend en de ergste koude is uit den lucht!

US pakt het ook aardig op, dax blijft boven steun en volgende week over de 500 en wellicht nog een kleine rally tot einde jaar.

31-12-2007 op 538!

Slaap zacht........


Paardebekje
0
koos45uqre
0
[verwijderd]
0
Begin volgende week met name letten op de dalende wig uurgrafiek SP.

Wigpatronen niet zo betrouwbaar qua richting binnen deze markt omstandigheden maar wel iets om rekening mee te houden.
Indien downbreakzone SP 1440 naar boven toe gebroken wordt zou een 20 MA op dag doel kunnen worden. 1490 misschien mooi richtpunt.

Bewegen we begin volgende week naar de onderkant van de wig ook een mogelijke long positie met een korte stop eronder.

Bij een beweging van een paar dagen zijwaards ishet risico tot een verdere daling aannemelijker en is een long onderaan die wig minder betrouwbaarder.
15 Posts
Aantal posts per pagina:  20 50 100 | Omhoog ↑

Plaats een reactie

Meedoen aan de discussie?

Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

Auteur Meer»

René van Mourik

René van Mourik René van Mourik is eigenaar van VDVM Research & Investment Consultancy. Eén van de activiteiten is de website hurstfiles.com. Hiervoor was Van Mourik hoofdredacteur van ResearchXL...

Recente columns van René van Mourik :

16 mei Tegennatuurlijk beleggen 12
12 apr Einde eurocrisis in 2012 28
21 mrt Nog even zijwaarts 6

Gerelateerde instrumenten Meer »

AEX-index 289,16 -2,29%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties
Bel-20 2.089,49 -2,47%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties
CAC 40 3.003,27 -2,62%
Ga naar: Hefboomproducten | Opties
EUR/USD 1,26 -0,84%
Ga naar: Hefboomproducten
FRANKF.-Xetra Dax 6.285,75 -2,33%
Ga naar: Hefboomproducten

Meer columns Technische Analyse Meer »

08:55 TA: Kansen omhoog 117
22 mei TA: 298 120
22 mei Tingeling, de bodembel! 14
21 mei TA: Tegenreactie 99
Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
Gesponsorde links

IEX Video: uitgelicht