Het is groot nieuws als de koers van beursfondsen door het plafond schiet na een meevallende winst of wanneer een aandeel hard onderuit gaat na tegenvallende cijfers. Veel koersbewegingen blijven echter beneden de radar van veel beleggers omdat de aanleiding daarvan onduidelijk is. Als die aanleiding er al is. Daarom introduceert IEX Nou moe; een wekelijks eerbetoon aan de ondoorgrondelijke onderstromen op de Amsterdamse beurs. Dus laat het vooral weten als u merkt dat een aandeel zich raar gedraagt.
Het Damrak is dan wel de thuisbasis van enorme multinationals zoals Royal Dutch en Unilever, maar deze week waren het toch mooi de smallcaps die de show stalen. Dico was de grootste blikvanger met een koersstijging van 70%.
C/Tac en Rood Testhouse kenden met koersstijgingen van ruim 20% eveneens een prima week. Geen wonder dat 93% van de deelnemers aan de Alex Small & Midcap Competitie op winst staat.
De koersstijgingen van deze aandelen waren prima te verklaren. Dico werd in het televisieprogramma Business Class aangeprezen, terwijl de koers van C/Tac en Rood Testhouse reageerden op goede cijfers.
Een stuk vreemder is de opmars van Jetix. Zonder nieuws is de beurswaarde van het voormalige Fox Kids Europe met ruim 125 miljoen euro toegenomen.
Twee aandeelhouders
De omzet van Jetix neemt in het lopende boekjaar met iets meer dan 10% toe en de EBITDA groeit met ten minste 15%. Dat is ten minste de eigen doelstelling, die de onderneming op 20 februari herhaalde. Sindsdien heeft het concern geen persberichten meer uitgegeven.
Vandaag is de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering en met wat fantasie zou de koersstijging uitgelegd kunnen worden als speculatie op bijvoorbeeld een winstbijstelling of de invoering van een dividend. Dat laatste lijkt een kwestie van tijd, want Jetix had eind september 2005 bijna 125 miljoen euro in kas.
De bijeenkomsten staan echter niet bekend als de gelegenheid waar aandeelhouders zich volop roeren. Een jaar geleden waren er slechts twee aanwezigen en de directeuren kwamen speciaal voor de vergadering uit Londen overvliegen. Hierop vroeg de VEB zich hardop af waarom de onderneming eigenlijk een beursnotering heeft in Nederland.

Geen wilde handel
Een contractverlenging voor topman Paul Taylor per oktober 2006 is de enige koersgevoelige informatie van vandaag die op de website van de AFM te vinden is. En van een wilde handel is dan ook geen sprake, want er zijn vandaag slechts 201 aandelen van eigenaar gewisseld. Afgelopen maandag kwam het volume nog op ruim 73.000 stukken.
Die hoge omzet was grotendeels te danken aan Paul Taylor, die zijn personeelsopties uitoefende en 50.000 aandelen verkocht. Het is onduidelijk wie de kopende partij was. De kans bestaat dat een van de grootaandeelhouders zijn belang heeft vergroot. Het Amerikaanse Walt Disney bezit ruim 75% van de aandelen en John de Mol heeft ruim 10%.
Dan maar een gokje wagen dat Jetix binnenkort door Walt Disney van de beurs wordt gehaald of dat er een grote overname wordt gedaan? Op een overname door Disney wordt al jaren gespeculeerd en zeker na de koersstijging van de laatste weken lijkt dat een beetje laat.
Bokkensprong Getronics
Tegelijkertijd is het te vroeg om al op mooie cijfers vooruit te lopen, want Jetix zal pas over enkele maanden de resultaten bekend maken. En waarschijnlijk wordt dan duidelijk dat het concern op basis van winst, omzet en abonneebestand in vergelijking met andere Europese televisieconcerns zoals het Franse TF1 niet goedkoop is.
De zijlijn lijkt dan ook een geschikte plaats om de plotselinge schommelingen van dit beursfonds te volgen. Jetix is echter niet het enige bedrijf waarvan de koers soms een rare bokkensprong maakt. Donderdag om 12:00 uur zakte Getronics opeens snel weg.

Amateur hour
De koers daalde in een uur met
4%, maar twee uur later was het verlies alweer volledig ongedaan gemaakt. Uiteindelijk sloot het aandeel slechts een paar eurocent in de min. Helemaal vreemd is dit fenomeen niet. Het komt vaak voor dat de beurs in de ochtend richting lijkt te kiezen, om na één tot twee uur toch weer de andere kant op te gaan.
Dit staat wel bekend als amateur hour; de professionele partijen laten de handel in eerste instantie over aan kleinere beleggers, om vervolgens stevig in te stappen. Hierdoor kan de balans tussen kopers en verkopers naar een andere richting doorslaan. Het
Getronics Forum heeft al een eigen theorie. Wie het weet mag het zeggen.
Michiel Pekelharing is
financieel journalist en redacteur bij IEX.nl. Pekelharing neemt geen posities
in op de financiële markten. De informatie in deze column is niet bedoeld als
professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde
beleggingen. Uw reactie is welkom op michiel@iex.nl
Michiel Pekelharing is financieel journalist en redacteur bij IEX.nl. Pekelharing neemt geen posities in op de financiële markten. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel
beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw
reactie is welkom op michiel@iex.nl