E-mailadres:
Wachtwoord:
 

Ja Océ

Door Corné van Zeijl op 20 sep 2005 om 12:30 | Views: 7.829

Océ had nog wat centjes over na de verkoop van haar leaseportefeuille. CEO Rokus van Iperen zei dat hij een bedrijf wilde overnemen. Hij dacht aan iets in de distributie en als dat niet lukte, beloofde hij het geld terug te geven aan de aandeelhouders.

Die hebben deze uitspraak goed onthouden en na verloop van tijd dachten ze zelfs dat er geen overname meer kwam. Dit pakte anders uit. Océ neemt Imagistics International over en er gaat geen geld terug naar de aandeelhouders. Dat viel tegen en de koers kreeg een tik van 4%.

Imagistics - wat een mooie naam eigenlijk - is een distributeur van kopieermachines. Ze verkoopt apparaten van Konica Minolta, Toshiba en Sharp. Océ betaalt 20,5 maal de verwachte winst over volgend jaar.

Ondanks deze hoge prijs draagt het Amerikaanse bedrijf snel bij aan de winst van Océ. Dit komt vooral omdat geld op een bankrekening momenteel vrijwel geen rente oplevert.

Is dit nu een goede of een slechte overname? Daarvoor haal ik Corné's Overnamekit weer van stal. Ik beoordeel het opkopen van Imagistics door Océ aan de hand van tien vaste aspecten, die bij iedere overname van doorslaggevend belang zijn. Deze factoren geef ik een rapportcijfer, waarna er een totaalbeoordeling uit de bus komt. Daar gaat ie:

1. Waarde of groei: 5
Dit is een moeilijk geval. Gezien de bescheiden koers/cashflow ratio van 5 lijkt het op een waardeovername. Van Iperen praat echter vooral over de groeimogelijkheden en dan met name internationaal. Dit klinkt toch als groei. Het woord strategisch valt ook een aantal malen. Ik wik en weeg en ik houd het op een 5.

2. Cash of aandelen: 10
De overname wordt volledig cash betaald. Niet langer over praten: een 10.

3. Focus: 5
Océ begeeft zich met Imagistics niet helemaal op vreemd terrein, hoewel ze producent is die zelf haar apparaten verkocht. Toegegeven, ze verkoopt wel machines van Konica Minolta - met een Océ sticker erop. Met Imagistics gaat ze meer de kant op van Buhrmann, zij het dat Imagistics een eigen serviceteam heeft. Ik kom zo tot een 5.

4. Geografisch: 10
Océ behaalt genoeg omzet in de VS om de overname passend te maken. Imagistics behaalt ook nog wat omzet in Canada en in het Verenigd Koninkrijk. Op dit punt verdient Océ zonder meer een 10.

5. Hot or not: 10
De markt voor de verkoop van kopieermachines is niet echt hot te noemen. Ik heb tenminste weinig artikelen of research gezien over spannende ontwikkelingen. Kortom, ook op dit punt geef ik een 10.

6. Kostenbesparingen: 4
Nergens in het persbericht over de overname spreekt Océ over mogelijke besparingen. Die zijn er echter wel: 27,5 miljoen euro in 2007 en 37,5 miljoen euro in 2008. Op een overnamebedrag van 560 miljoen is dit wel een beetje weinig en daarom geef ik een 4.

7. Earn out: 0
Er zit geen earn out op de overname: zero points.

8. Kwaliteit of prijs: 8
Het is moeilijk voor mij een goed beeld te krijgen van een klein Amerikaans beursgenoteerd bedrijf. Als ik alleen alle waarderingen en ratio's, zoals rendement op eigen vermogen, vergelijk met soortgenoten, dan lijkt het mij een goed bedrijf. Ik geef een 8.

9. Beursgenoteerd of niet: 0
Hier is geen twijfel over mogelijk: Imagistics heeft een beursnotering. Gemiddeld genomen wordt er dan een hogere prijs betaald, vanwege de mogelijkheid van een overnamestrijd. Dit betekent een 0.

10. Waardering hoger dan eigen waardering: 3
Océ heeft een koers-winstverhouding (k/w) /w van achttien, wat ik erg aan de hoge kant vind voor een bedrijf dat al jaren geen winstgroei laat zien. Imagistics heeft een k/w van 20,5; duurder, maar niet veel. Ik geef een 3 voor de moeite.

Minder kritisch
Per saldo krijgt Océ voor deze overname een 5,5 en afgerond levert dit een heel mager zesje op. Dit lijkt niet veel, maar in de beoordeling van de meeste overnames staat het nog redelijk hoog in de lijst. Het enige waar ik mij zorgen over maak, is dat een maker van hoog volume kopieermachines samengaat met een verkoper van laag volume.

Vooruit, er zijn genoeg slechtere combinaties te verzinnen. Ik kan mij voorstellen dat de koersdaling van Océ mede werd veroorzaakt doordat beleggers zich ineens bewust werden van de hoge waardering van het aandeel. Waar heeft het bedrijf dit aan verdiend? Het komt zeker niet door een prachtige winstontwikkeling.

Tot slot, als u wilt weten hoe het Océ-management zelf over de overname denkt, klik hier voor een webcast. U ziet en hoort het, het is iets minder kritisch dan ik...


Corné van Zeijl - IEX.nl Premium Sentiment
  • Fed Model
  • Quanta Model
  • Sentimentsindicator
  • Klik hier om te reageren en te discussiëren

    Corné van Zeijl is senior portfolio manager bij SNS Asset Management, waar hij verantwoordelijk is voor de Nederlandse aandelenportefeuilles. Van Zeijl schrijft zijn columns op persoonlijke titel. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op vanzeijl@iex.nl.


    Corné van Zeijl is senior portfolio manager bij SNS Asset Management, waar hij verantwoordelijk is voor het SNS Nederlands Aandelenfonds. Van Zeijl schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Professioneel houdt hij posities aan in de meeste grote Nederlandse beursfondsen. Een overzicht van de over- en onderwegingen vindt u hier. De informatie in zijn columns is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

    Reacties

    Er zijn (nog) geen reacties geplaatst.

    Plaats een reactie

    Meedoen aan de discussie?

    Word nu gratis lid of log in met je emailadres en wachtwoord

    Auteur Meer»

    Corné van Zeijl

    Corné van Zeijl schrijft over alles en dan nog wat: macro-economie, bedrijven, psychologie van beleggers en de effecten daarvan. Hij probeert u altijd informatie te geven die u ergens anders niet v...

    Recente columns van Corné van Zeijl :

    11 okt Tabée Van Zeijl 40
    05 okt Zorgen om cijferseizoen 4
    04 okt Langs de economische meetlat
    Jobs " Tranfers door IEXProfs.nl
    Gesponsorde links

    IEX Video: uitgelicht

    Fed blijft economie stimuleren ABN Amro Beleggen TV