Grolsch is in beweging. Ze beschikte over twee verouderde brouwerijen en stond voor de keuze: moderniseren of een nieuwbouw. Het eerste kostte 200 miljoen euro, het tweede 250 miljoen euro. Uiteindelijk besloot Grolsch een nieuwe brouwerij te bouwen in Boekelo.
Zoals u wellicht uit eigen ervaring weet met grootscheeps klussen, er zijn altijd tegenslagen. Zo ook bij Grolsch. Ze kreeg onder andere kritiek van milieuactivisten die de
breedbekkikker wilden beschermen.
Het duurde dan ook enige tijd voordat de verschillende overheden alle benodigde vergunningen verstrekten. Het leed is alleen nu geleden. Weliswaar viel de bouw 20 miljoen euro duurder dan begroot, maar ze is nu klaar en in vol bedrijf.
Cash flow
Dit brengt een aantal voordelen met zich mee. Grolsch heeft nu al haar productieactiviteiten op één locatie en dat levert kostenbesparingen op. Wij taxeren deze op zo'n 10 miljoen euro per jaar vanaf 2006. Hierdoor kan de jaarlijkse cash flow, die in de afgelopen vijf jaar zo rond de 47 miljoen euro lag, stijgen naar 57 miljoen euro.
Als we nu rekenen met een top line groei van 6% in de komende drie jaar en daarna een groei van 2%, dan komen wij met een dcf-berekening uit op een koersdoel van 29 euro. Als we een vervangingswaarde berekenen van de onderneming verschijnt zelfs een waarde 33 euro per aandeel in het venster van onze rekenmachines.
Hierbij nemen we in ogenschouw de waarde van de brouwerij, de leningen die Grolsch heeft uitstaan bij de Nederlandse horeca en de waarde van het merk. We vermoeden ook dat de directie wellicht minder negatief staat ten opzichte van een bod op Grolsch door een andere brouwerij. In het verleden heeft Interbrew eens een poging gewaagd.

Rood: AEX
Blauw: Grolsch
Nieuwe topman
Dit bod was uiteindelijk niet succesvol, omdat de Belgische biermultinational uitsluitend geïnteresseerd was in het merk en de verouderde brouwerijen wilde sluiten. Hierdoor kwamen de werknemers van Grolsch op straat te staan en zij zijn behalve de aandeelhouders ook belangrijke
stakeholders in de onderneming.
Nu de nieuwe brouwerij klaar is doet geen enkel bedrijf meer een bod op Grolsch, als het alleen interesse heeft in het merk. Daarmee is de werkgelegenheid enigszins gegarandeerd. Een ander interessant punt is dat per 27 april Ab Pasman het voorzittersstokje overneemt. Hij werkte sinds 1983 voor Philips en in het bijzonder voor Domestic Appliances.
In deze divisie werkte hij nauw samen met Ad Veenhof, de nieuwe topman van Wessanen. Beiden zijn goed in marketing. Dat bewezen ze bij Philips. Veenhof heeft in ieder geval het vertrouwen gekregen van de Wessanen-beleggers. Al met al voldoende redenen om met belangstelling te kijken naar Grolsch, een parel aan het Damrak.
Crucell, Ballast Nedam en Twentsche Kabel
Wat hebben we verder nog voor opvallende zaken meegemaakt deze week? Het Leidse biotech-bedrijf Crucell heeft opnieuw een klant geworven voor haar Per.C6 technologie. Nu heeft het Amerikaanse Neotropix een licentie gekocht, om het mogelijkerwijs te gebruiken bij de ontwikkeling van een medicijn tegen kanker.
De koers van Ballast Nedam schoot omhoog op geruchten dat het Duitse Hochtief de onderneming wil overnemen. Het duurde overigens niet lang voordat Hochtief deze geruchten ontkende. Sterker nog, ze maakte bovendien in haar jaarverslag bekend dat zij haar belang in Ballast Nedam heeft afgeschreven.
Twentsche Kabel ten slotte kwam met prachtige cijfers en stelde een dividend voor van 1 euro (5% rendement). Overigens vormen de kabelactiviteiten nog maar een klein deel van haar business. Machinebouw en adsl-oplossingen zijn een behoorlijke winstmaker. Eigenlijk moet Twentsche Kabel haar naam veranderen, want die dekt de lading allang niet meer.
Good hunting!
Gedurende de Kempen Smallcap Challenge bespreken de analisten van Kempen & Co enkele malen per week beleggingsstrategieën en -ideeën en geven zij commentaar op de belangrijkste gebeurtenissen in de lokale markt. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op
redactie@iex.nl.
klik
hier om de bull/bear enquête te starten.
Gedurende de Kempen Smallcap Challenge bespreken de analisten van Kempen & Co enkele malen per week beleggingsstrategieën en -ideeën en geven zij commentaar op de belangrijkste gebeurtenissen in de lokale markt. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op
redactie@iex.nl.
Er zijn (nog) geen reacties geplaatst.