Op 23 december 2002 heeft de VEB aangegeven tegenstander te zijn van de opname van vastgoedfondsen in de
AMX- of
Midkap-index. Het gevolg hiervan is dat de index niet langer een goede afspiegeling biedt van de koersontwikkeling van de middelgrote beursfondsen.
Met ingang van vandaag is die wijziging doorgevoerd. De nieuwe fondsen zijn:
Corio,
Rodamco Asia,
Rodamco Europe,
Vastned Offices/Industrial,
Vastned Retail,
Wereldhave.
Gezamenlijk nemen deze zes vastgoedfondsen van de één op de andere dag meer dan 35% van de nieuwe index voor hun rekening.
Afwijkend karakter
Gekscherend spreken analisten over de ABX-index, de Amsterdam Bricks (bakstenen) Index. Door sommigen is het bezwaar van de VEB opgevat als signaal dat vastgoedfondsen niet aantrekkelijk zijn. Het tegendeel is waar: een belegging in vastgoed en vastgoedfondsen kan wel degelijk aantrekkelijk zijn:
Risicospreiding,
Hoge dividenden,
Disagio ten opzichte van de intrinsieke waarde.
De kritiek van de VEB was en is gericht op de afwijkende aard van de activiteiten. De Midkap-index is de graadmeter voor de ontwikkeling van de middelgrote beursgenoteerde ondernemingen. Vastgoedfondsen zijn beleggingsfondsen en behoren wat hun karakter betreft niet tot die groep middelgrote bedrijven.
Performance of underperformance?
In 1986 heeft de beurs die lijn zelf ingezet door het beleggingsfonds Robeco uit de EOE-index, de voorloper van de AEX-index, te verwijderen. Het is ook nog maar de vraag of de vastgoedfondsen zelf beoordeeld willen worden op basis van hun prestaties ten opzichte van die AMX-index.
Stel dat de AMX vanaf het huidige, in absolute zin, lage niveau met 30% herstelt, kunnen de bestuurders van de vastgoedfondsen dan worden afgerekend op hun underperformance, als deze fondsen slechts 10% in koers stijgen? Treedt de topman van het vastgoedfonds af vanwege een langdurige underperformance?
Het antwoord is waarschijnlijk nee: deze topman wijst op de ontwikkeling bij zijn collega-vastgoedfondsen. Juist die situatie legt het probleem treffend bloot: vastgoedfondsen horen niet in de AMX-index. De VEB staat niet alleen in haar kritiek. In de peiling op de VEB-website bleek dat 79,3% van de bezoekers tegenstander was van opname van vastgoedfondsen.
Niet thuis
Oud-Optiebeurs-directeur Westerterp - nota bene de geestesvader van de EOE-index - gaf in het televisieprogramma Zondageffect zijn kritiek:
Interviewer: “In de Midkap komen en gaan er ook fondsen. Hebt u naar die veranderingen gekeken?”
Westerterp: “Ja, maar ik vind dat niet goed. Er komen nu beleggingsfondsen, ofwel onroerendgoedfondsen in en die horen niet in een aandelenindex thuis.”
Interviewer: “Die laten niet zien wat de economie nu doet?”
Westerterp: “Precies, dat is het.”
Rond de jaarwisseling heeft de VEB de beursgenoteerde Midkap-ondernemingen en de potentiële Midkappers gevraagd of zij het met de opname van vastgoedfondsen in de AMX eens waren en of zij over deze wijziging waren gepolst. De uitkomsten daarvan zijn opvallend. De VEB ontving 22 reacties van Midkap-ondernemingen.
Tegen…
Geen van deze bedrijven is door de beurs gepolst voorafgaand aan de beslissing tot opname van de vastgoedfondsen in de index. Euronext Amsterdam heeft hier duidelijk op eigen houtje geopereerd en is, door niet eens te consulteren, voorbij gegaan aan de belangen van de huidige Midkap-concerns.
Vervolgens is gevraagd wie er voor of tegen was, dan wel wie geen mening had. Van de 22 ondernemingen was er niet één die voorstander was van opname van vastgoedfondsen. Zes ondernemingen gaven aan geen mening te hebben en maar liefst zestien ondernemingen waren tegen de opname van vastgoedfondsen:
Tegen: 73%
Geen mening 27%
Voor 0%...
De VEB Midkap Index
Welke fondsen zijn nu het slachtoffer geworden van de gewijzigde indexpolitiek, ofwel welke fondsen waren anders met ingang van vandaag tot de index toegetreden? Dat zijn:
Amstelland
Besi,
Nedlloyd,
OPG,
Ordina,
PinkRoccade.
Zoals gezegd heeft Euronext Amsterdam zich niets aangetrokken van de kritiek. De VEB heeft daarop besloten een index bij te houden die op vergelijkbare wijze is berekend als de oude AMX-index. Deze index heet de VMX-index - de VEB Midkap Index - en wordt via de website van de VEB weergegeven. Klik hier om hem te bekijken.
Peter Paul de Vries is directeur van de (Vereniging van Effecten Bezitters (VEB)). De nformatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op
devries@iex.nl.
Peter Paul de Vries is directeur van investeringsmaatschappij Value8, dat onder andere een belang heeft in beursfonds Exendis. Voorheen was hij directeur van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB). Tegenwoordig bestiert hij het internationale samenwerkingsverband van aandeelhoudersverenigingen Euroshareholders. Op moment van publicatie had De Vries geen positie in Fortis. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Klik hier om een bericht aan de auteur te sturen.
Er zijn (nog) geen reacties geplaatst.