De cijfers die
Randstad vanmorgen over het derde kwartaal heeft bekend gemaakt, zijn beter dan de onderneming begin augustus bij de publicatie van de halfjaarcijfers in het vooruitzicht stelde. Toen ging Randstad nog uit van een winst per aandeel in het derde kwartaal van 0,15 euro.
De markt beoordeelde deze prognose toen als voorzichtig. Het gemiddelde van de taxaties bedroeg 0,18 euro. Met een behaalde winst van 0,20 euro heeft Randstad haar eigen en de marktverwachting overtroffen.
De cijfers worden vandaag op de beurs beloond met een koersstijging van ruim 4% tot 10,78 euro (15:30 uur). Na de daling in de afgelopen tijd, waarbij het aandeel op 9 oktober een dieptepunt bereikte van 5,37 euro, staat er nu een toonbare koers op het bord.
Sentimentomslag
Het zijn weliswaar moeilijke tijden, maar zelfs op de toppen van de internetmanie kwam het niet voor dat aandelen binnen een maand in waarde verdubbelden. Daarmee leidt Randstad de kopgroep van fondsen, die fors profiteren van de omslag in het beleggingsklimaat, die in de tweede week van de oktober is opgetreden. Andere fondsen die we in dit verband noemen, zijn:
Vedior (+ 70%),
Draka (+ 67%),
Twentsche Kabel (+ 66%),
ASML (+ 62%),
ASMI (+ 59%),
CMG (+ 81%),
Ordina (+ 57%),
Getronics (+ 55%).
Eens te meer blijkt hoe snel koersherstel bij een sentimentomslag kan optreden. Meestal loont het, wanneer het pessimisme ongerijmd groot wordt, vooruitlopend op winstherstel posities te nemen in fondsen, waarvan verwacht mag worden dat ze de economische tegenwind doorstaan. Randstad behoort daar zeker toe.
Minder omzet, meer winst
De relatief gunstige cijfers van het tweede kwartaal gaven al aan dat de onderneming in de meeste markten waarop ze actief is, het dieptepunt achter zich had gelaten. Het voortbestaan van Randstad heeft nooit ter discussie gestaan. Op operationeel niveau werd vrijwel steeds winst gemaakt, terwijl de uitzendbranche getroffen werd door de grootste malaise ooit.
Alleen in het vierde kwartaal van 2001 en het eerste kwartaal van dit jaar viel onder aan de streep de rode inkt niet te vermijden. Met 2 respectievelijk 2,5 miljoen euro zijn deze verliezen niet dramatisch. Over het afgelopen derde kwartaal kon voor het eerst sinds bijna drie jaar in de jaar-op-jaar vergelijking een hogere winst worden getoond.
Terwijl de concernomzet het afgelopen kwartaal nog met 4% daalde, steeg de nettowinst van Randstad met 12% tot ruim 25 miljoen euro in vergelijking met hetzelfde kwartaal van 2001. De naar regio uitgesplitste cijfers van de uitzendgigant leggen duidelijk de verschillen bloot in de geografische fasering van het herstel.
Valutaverschillen en kostenbesparingen
Op de Amerikaanse markt, waar Randstad in het afgelopen kwartaal ruim 22% van de omzet behaalde, is het marktherstel het duidelijkst. Evenals Manpower zag Randstad de omzet in deze markt met 5% stijgen in lokale valuta ten opzichte van hetzelfde kwartaal van 2001. In het tweede kwartaal was nog een omzetdaling opgetreden van 3%.
Anders dan de grote Amerikaanse concurrent rapporteert Randstad in euro’s. Door de zwakkere dollar daalde de Noord-Amerikaanse omzet met 5% in euro’s. In de overige gebieden waarin Randstad actief is, was sprake van omzetdaling vergeleken met hetzelfde kwartaal van 2001. Ten opzichte van het voorgaande tweede kwartaal was over de gehele linie sprake van omzetherstel.
In Europa is Duitsland de hekkensluiter, maar ook hier is volgens Randstad het dal gepasseerd. Verder marktherstel moet Randstad afwachten, maar ondertussen wordt voortgang gemaakt met alle factoren die de onderneming in de hand heeft, zoals kostenbesparingen en de terugdringing van het werkkapitaal door vooral een aangescherpt debiteurenbeleid.
Scherpere focus
Zonder meer positief is de forse terugdringing van de indirecte kosten, waarmee in het derde kwartaal bijna 31 miljoen euro werd bezuinigd, ofwel 10% ten opzichte van hetzelfde kwartaal in 2001. De bezuinigingen concentreren zich vooral op het indirecte personeel. De personeelskosten daalden in het afgelopen kwartaal met 12%, het drievoudige van de omzetdaling.
Een recessie heeft ook zijn goede kanten. Het ging met Randstad, zeker in de periode waarin uitzendpionier Frits Goldschmeding aan het stuur stond, steeds voor de wind. Hoe mooi de groeicijfers onder zijn leiderschap ook waren, ze noopten nooit tot harde beslissingen. Zo kon het bedrijf, na mislukte avonturen in beveiligings- en schoonmaakdiensten, een scherpere focus gebruiken.
De kostenstructuur van het eigenlijke uitzendbedrijf kon ook leniger. Er moesten moeilijke tijden aanbreken om beide problemen aan te pakken. Inmiddels is niet alleen de kostendruk gereduceerd, maar ook de commerciële slagkracht vergroot. Randstad staat er organisatorisch goed voor om een nieuwe groeifase in te gaan. Trekt de markt verder aan, dan snijdt het mes aan twee kanten.
Lat op 15 euro
Over de lange termijnvooruitzichten van de uitzendmarkten waarop Randstad actief is, kunnen we positief zijn. Dat geldt zeker voor Duitsland, Spanje en Italië, waar het uitzendwezen aan de vooravond staat van een sterke groei, die wij in Nederland al achter de rug hebben. Toch kan ook in ons land het aandeel van uitzendkrachten in de arbeidsmarkt de komende jaren oplopen van 4,5% tot 6%.
Voor het gehele jaar gingen we tot nu toe uit van een winst per aandeel van 0,41 euro. Strikt genomen is dat in overeenstemming met de vanmorgen herhaalde verwachting van Randstad van een minimale winst van 0,40 euro. Het beter dan verwachte resultaat over het derde kwartaal rechtvaardigt een verhoging van de taxatie tot circa 0,48 euro.
Voor 2003 hielden we rekening met een winst per aandeel van 0,97 euro en dat lijkt ons nog steeds een realistische taxatie. Op basis van die taxatie heeft het aandeel nu een k/w van 11,4. Dat is laag, gelet op de winst die haalbaar is wanneer het herstel doorzet. Het voor 2003 voorziene winstniveau is ook maar de helft van het volledig herstelde winstniveau, dat wellicht in 2004 wordt bereikt.
Het aandeel beschikt over veel opwaarts potentieel en voorlopig leggen we de lat op 15 euro binnen een termijn van twaalf maanden.
Jacques Potuijt is oprichter van Provest Group en was hiervoor onder meer hoofd Beleggingsresearch bij Deutsche Morgan Grenfell in Amsterdam. Potuijt schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Hij belegt uitsluitend in beleggingsfondsen. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op
potuijt@iex.nl.
Jacques Potuijt is oprichter van Provest Group en was hiervoor onder meer hoofd Beleggingsresearch bij Deutsche Morgan Grenfell in Amsterdam. Potuijt schrijft zijn columns op persoonlijke titel. Hij belegt uitsluitend in beleggingsfondsen. De informatie in deze column is niet bedoeld als beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op
potuijt@iex.nl.
Er zijn (nog) geen reacties geplaatst.